Oceń
Regularny seks wpływa korzystnie na zdrowie: zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jego brak wzmacnia reakcje zapalne organizmu, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i obniża nastrój. W trakcie seksu nasz organizm produkuje hormon DHEA, zwany hormonem młodości. Jego prawidłowy poziom pomaga utrzymać odpowiednią masę ciała i zwiększa odporność.
Naukowcy z Japonii postanowili sprawdzić, jak nasze zainteresowanie seksem wpływa na długość życia. Skupili się głównie na mężczyznach (w badaniu wzięło udział 20 969 osób, w tym jedynie 411 kobiet), których badano co roku. Uczestnicy wypełniali szczegółowy kwestionariusz dotyczący ich zainteresowania seksem. Badanie trwało kilka lat: w tym czasie zmarły 503 osoby, które brały w nim udział. Naukowcy potwierdzają, że mężczyźni, u których nastąpiła utrata zainteresowania seksem, mieli znacznie wyższe wskaźniki umieralności na raka, ale nie tylko. Badani, którzy nie uprawiali seksu, byli bardziej narażeni na choroby przewlekłe i śmierć z innych przyczyn. Pomimo uwzględnienia zmiennych, takich jak wiek, spożycie alkoholu, BMI, cukrzyca, wykształcenie, nadciśnienie, palenie tytoniu, stan cywilny, częstotliwość śmiechu i cierpienie psychiczne, zależność ta utrzymywała się.
Brak seksu najbardziej szkodzi mężczyznom
Długotrwała abstynencja seksualna jest szczególnie groźna dla mężczyzn, co potwierdziło nowe badanie. Co ciekawe, chociaż kobiety częściej zgłaszały brak zainteresowania seksem (aż 16 procent badanych), w tej grupie nie wykazano korelacji między słabnącym libido a ryzykiem wczesnego zgonu.
Ze względu na to, że badanie miało charakter obserwacyjny, na razie trudno ustalić, który czynnik stanowi przyczynę, a który skutek. Autorzy sugerują, że brak zainteresowania seksem u mężczyzn może być spowodowany niezdrowym stylem życia, który również przekłada się na stan zdrowia. Ponadto w nowym badaniu nie uwzględniono pewnych „istotnych medycznie elementów, o których wiadomo, że wpływają na funkcje seksualne i długowieczność”, takich jak stany neurologiczne lub leki przyjmowane przez badanych. Naukowcy zapowiadają dalsze prace na ten temat.
Źródło: Sakurada K, Konta T, Murakami N, Kosugi N, Saito T, Watanabe M, et al. (2022) Association between lack of sexual interest and all-cause mortality in a Japanese general population: The Yamagata prospective observational study. PLoS ONE 17(12): e0277967. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0277967
Oceń artykuł