Obserwuj w Google News

Niewłaściwa pozycja podczas snu powoduje zmarszczki senne. Jak nie spać?

3 min. czytania
Aktualizacja 20.06.2023
20.06.2023 15:46
Zareaguj Reakcja

Zdrowy sen powinien trwać odpowiednio długo, przebiegać bez zakłóceń, no i warto się kłaść o właściwej porze. To naturalny sposób na regenerację organizmu. Dla zdrowej skóry ważna jest też pozycja, w której śpimy. Jak nie spać, by zminimalizować ryzyko tzw. zmarszczek sennych? Wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Kobieta śpi na brzuchu
fot. Shutterstock

Najlepszy czas na sen, zgodnie z rytmem dobowym, to moment, gdy zaczyna się robić ciemno. Prawidłowy wypoczynek mogą zaburzać nieregularne pory zasypiania, drzemki w ciągu dnia, angażowanie się w wieczorne aktywności intelektualne czy też spożywanie kofeiny, alkoholu lub paleniem papierosów. Zaburzony rytm powoduje szereg problemów, nie tylko psychicznych, ale i fizycznych. Przyspiesza także widoczne oznaki starzenia się skóry.

Jakie są konsekwencje niedoboru snu?

Niedobór snu może być przyczyną zmian fizjologicznych w organizmie. Sen wpływa na wydzielanie hormonów, reguluje poziom glukozy i funkcje układu krążenia. Już po jednej nieprzespanej nocy wzrasta poziom kortyzolu w organizmie. Gdy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, obniża się odporność organizmu. Zostają zaburzone funkcje układu nerwowego, endokrynologicznego czy immunologicznego. Osoby, które źle sypiają są bardziej narażone na depresję czy stany lękowe oraz potęguje się w nich rozdrażnienie i spadek sił witalnych.

Nieodpowiednia ilość snu wpływa również na wygląd zewnętrzny. Na twarzy zaczynają pojawiać się opadnięte powieki, zaczerwienione oczy, cienie pod oczami czy opadające kąciki ust.

– Dodatkowo niewłaściwa pozycja snu może być czynnikiem powodującym powstawanie zmarszczek. Wielogodzinny nacisk na skórę powoduje powstawanie tzw. zmarszczek sennych. Najczęściej pojawiają się one, gdy śpimy na brzuchu czy chowamy twarz w poduszkę. Naciskając na twarz przez całą noc w pozycji bocznej, oddziałujemy głównie na okolicę oczodołu bocznego, okolicę skroniową, czołową i policzkową. Powoduje to powstawanie asymetrycznych zmarszczek, zwłaszcza po jednej stronie twarzy. Zazwyczaj powstają pionowe lub skośne kreski. Gdy skóra traci elastyczność wraz z wiekiem, mogą zamieniać się w zmarszczki stałe – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Jak spać, żeby nie mieć zmarszczek sennych?

Z upływem lat, gdy się starzejemy, zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w organizmie, co przyczynia się do odwodnienia skóry i czyni ją bardziej podatną na pojawienie się bruzd. Głównym powodem utraty sprężystości i gęstości jest również ubytek kolagenu. Wraz z wiekiem spowalnia metabolizm i skóra coraz wolniej się regeneruje.

Aby uniknąć zmarszczek sennych warto przede wszystkim zmienić pozycję do snu. Najlepszym rozwiązaniem jest spanie na plecach. Przed snem wskazane jest również wykonanie delikatnego automasażu twarzy Kobido UP, który jest skutecznym sposobem na poprawienie krążenia, zmniejszenie opuchlizny oraz pomaga lepiej wchłonąć składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

W walce ze zmarszczkami ważne jest wzmocnienie syntezy kolagenu, którą można uzyskać poprzez masaże Kobido UP. Napinanie i rozluźnianie mięśni twarzy lepiej ją dotlenia i pobudza tkankę w naturalny sposób do regeneracji. Regularne wykonywania masaży działa jak lifting. Można wykonywać je samemu lub skorzystać z pomocy specjalisty.

Za pomocą głębokiego masażu twarzy Kobido UP specjalista terapii manualnych oddziałuje kompleksowo na wiele poziomów tkanek głębokich, powięzi, mięśni i przyczepów mięśniowych. Poprzez rytmiczne ruchy opuszków palców oraz stosowanie różnych prędkości sprzyja stymulacji produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Może nawet poprawić owal twarzy i skutecznie pomóc w likwidacji opuchnięć i obrzęków. Masaże twarzy są szczególnie polecane w pielęgnacji skóry dojrzałej. Dobrze wykonany masaż ujędrnia skórę, poprawia koloryt i wygładza zmarszczki. Skóra jest bardziej dotleniona i wygląda na wypoczętą.

Źródło: Studio Terapii Manualnych Twarzy Pan Kobido