Oceń
Wielu z nas nie potrafi wstać z łóżka bez kawy. Z codziennym zmęczeniem radzimy sobie na różne sposoby: niektórym pomaga popołudniowa drzemka, inni stawiają na sport lub piją kolejną kawę. Jednak spadek energii może być też niebezpieczny, zwłaszcza jeśli przeciąga się miesiącami. Przyczyn takiego stanu może być wiele: czasami jest on związany z poważną chorobą. Do przewlekłego zmęczenia może prowadzić m.in. obturacyjny bezdech senny (epizody zatrzymania lub spłycenia oddechu), który uniemożliwia zdrowy, spokojny sen. Nieleczony bezdech senny prowadzi do poważnych powikłań (choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca). Osoby zmagające się z tym schorzeniem są także narażone na zawał.
Skuteczną metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego są aparaty CPAP. W Polsce są one refundowane przez NFZ w 90 proc. Są jednak pacjenci, którzy nieprawidłowo reagują na takie leczenie: w ich przypadku sprawdzi się terapia farmakologiczna.
– Osoby z OBS powinny korzystać z aparatów CPAP, ale jeżeli problemem dla nich jest senność, istnieją leki, które mogą zmniejszyć objawy zmęczenia. Nawet 30 proc. osób w Ameryce Północnej ma zdiagnozowany OBS, a częstość występowania może być znacznie wyższa, ponieważ wiele przypadków pozostaje niewykryta. Wiele osób ma objawy, ponieważ stan ten jest silnie związany z otyłością. Wśród tych pacjentów wielu będzie nadmiernie sennych w trakcie dnia, co wpływa na jakość ich życia, zmniejszając produktywność, a także narażając na ryzyko innych problemów psychologicznych – tłumaczy dr Tyler Pitre z Uniwersytetu McMastera.
Tak działa “kawa w kapsułce”
Naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę 14. badań klinicznych leków przeciwzmęczeniowych z udziałem ponad trzech tysięcy osób – badania przeprowadzono między od października 2022 roku do stycznia 2023 r. Znaleziono lek, który redukuje nadmierną senność, a przy tym nie uzależnia (co zdarza się dość często przy tego rodzaju lekach). Chodzi dokładnie o solriamfetol. Jest to selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny. Lek został zatwierdzony przez Komisję Europejską w leczeniu senności w ciągu dnia.
Naukowcy wyjaśniają, że lek ten może sprawdzić się nie tylko jeśli chodzi o pacjentów z OBS, ale też w leczeniu długiego covidu czy zespołu przewlekłego zmęczenia. Jest jedno “ale”: lek powoduje wzrost ciśnienia krwi, o czym należy poinformować pacjenta. Lek sunosi (solriamfetol) jest dostępny w postaci tabletek w dawkach 75 mg i 150 mg. Przyjmuje się je po przebudzeniu, raz na dobę.
Źródło
- Pitre T, Mah J, Roberts S, Desai K, Gu Y, Ryan C, Busse JW, Zeraatkar D. Comparative Efficacy and Safety of Wakefulness-Promoting Agents for Excessive Daytime Sleepiness in Patients With Obstructive Sleep Apnea : A Systematic Review and Network Meta-analysis. Ann Intern Med. 2023 May;176(5):676-684. doi: 10.7326/M22-3473. Epub 2023 May 9. PMID: 37155992.
Oceń artykuł