,

Ta czynność bardzo nasila bezsenność. Usuń z sypialni jedną rzecz

30.05.2023
Aktualizacja: 30.05.2023 10:29

Bezsenność to powszechny problem – tego typu problemy ze snem może mieć nawet 60 proc. ludzi. Nie są one obojętne dla zdrowia i mogą powodować poważne problemy zdrowotne, w tym depresję czy choroby układu krążenia. Jeśli chcesz skuteczniej zawalczyć z brakiem snu, lepiej unikaj jednej z niezwykle częstych czynności, które robią osoby cierpiące na bezsenność.

Mężczyzna z bezsennością zerka na zegar
fot. Shutterstock
  1. Błędne koło irytacji i patrzenia na zegar
  2. Bezsenność, spoglądanie na zegarek, leki
  3. Bezsenność – jak sobie pomóc?

Naukowcy szacują, że na bezsenność może cierpieć od 10 do nawet 60 proc. populacji. Nowe badanie przedstawia sposób, w jaki osoby z bezsennością same przyczyniają się do nasilenia swojej dolegliwości. Ich stan staje się jeszcze bardziej męczący, gdy... patrzą na zegar (chodzi o tzw. monitorowanie czasu – time-monitoring behavior, TMB). Psychologowie uważają, że może to nasilać bezsenność, zwiększać frustrację i prowadzić do częstszego stosowania środków nasennych.

Błędne koło irytacji i patrzenia na zegar

Niemożność zaśnięcia i częste zerkanie na zegarek to rodzaj pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego – uważają naukowcy. TMB pogarsza bezsenność i związaną z nią irytację, prowadząc do częstszego spoglądania na zegar, co ponownie nasila frustrację i koło się zamyka.

– Ludzie martwią się, że nie śpią wystarczająco długo, a następnie zaczynają szacować, ile czasu zajmie im ponowne zaśnięcie i kiedy będą musieli wstać – mówi psycholog kliniczny Spencer Dawson z Indiana University Bloomington. – To nie jest działanie, które pomaga w zasypianiu; im bardziej jest się zestresowanym, tym trudniej jest zasnąć – dodaje.

Bezsenność, spoglądanie na zegarek, leki

Dawson i jego koledzy przeanalizowali dane dotyczące snu pochodzące od 4886 pacjentów, którzy wypełnili kwestionariusz w centrum medycyny snu w Arizonie. Pytania dotyczyły nasilenia bezsenności, częstości spoglądania na zegarek podczas próby zaśnięcia oraz stosowanie leków nasennych dostępnych bez recepty i na receptę. Zespół stwierdził, że bezsenność jest przyczyną, stosowanie leków nasennych jest skutkiem, a patrzenie na zegar jest czynnikiem pośredniczącym w trzech zmiennych.

Dane wykazały silny związek między wszystkimi trzema czynnikami. Osoby cierpiące zarówno na bezsenność, jak i powiązane schorzenia psychiatryczne zgłaszały częstsze spoglądanie na zegar i częstsze stosowanie leków nasennych. Podczas wywiadów z uczestnikami badania naukowcy potwierdzili również swoją hipotezę, że patrzenie na zegar napędza stosowanie środków nasennych głównie dlatego, że wynikająca z tego frustracja pogarsza bezsenność.

– Odkryliśmy, że monitorowanie czasu ma głównie wpływ na stosowanie leków nasennych, ponieważ nasila objawy bezsenności – mówi Dawson.

Bezsenność – jak sobie pomóc?

Na podstawie przeprowadzonego badania psychologowie uważają, że rzadsze sprawdzanie zegara podczas próby zaśnięcia może pomóc w zasypianiu. Sugerują, że podjęcie działań, by wyeliminować pokusę sprawdzania czasu, może być pomocne.

– Jedną z rzeczy, które ludzie mogliby zrobić, byłoby odwrócenie lub zakrycie zegara, zdjęcie z ręki smartwatcha, zostawienie telefonu w innym pomieszczeniu, aby po prostu nie sprawdzać czasu – uważa Dawson. – Jasnym jest, że patrzenie na zegarek absolutnie nie pomaga w zasypianiu.

Badania zostały opublikowane w „Primary Care Companion for CNS Disorders”.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: S.C. Dawson, B. Krakow, P.L. Haynes, et al, Use of sleep aids in insomnia: the role of time monitoring behavior, Prim Care Companion CNS Disord, 2023;25(3):22m03344

logo Tu się dzieje