,

Spanie w masce na oczy ma wpływ na ludzką psychikę. Zaskakujący lifehack

03.03.2023
Aktualizacja: 03.03.2023 11:44

Choć spanie w masce na oczy może się wydawać niezbyt wygodne, to z pewnością można się do tego przyzwyczaić. Zwłaszcza że zablokowanie światła docierającego do nas z otoczenia zdecydowanie poprawia jakość snu i przynosi zaskakująco dobre efekty dla mózgu. Zobacz, dlaczego warto spać w masce na oczy. To udowodnione naukowo.

Spanie w masce na oczy a psychika
fot. Shutterstock

Jak wynika z badania przeprowadzonego na 122 uczestnikach podczas dwóch eksperymentów, blokowanie światła otoczenia podczas snu może poprawiać refleks i pamięć. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Włoch i USA, twierdzą, że jest to kolejny dowód na związek między światłem a snem – i że kontrolowanie pierwszego może pomóc w zarządzaniu drugim. „Światło docierające do nas z otoczenia może wpływać na strukturę i czas snu” – piszą naukowcy w pracy opublikowanej na łamach czasopisma „Sleep”.

Mniej światła z otoczenia, lepszy sen

Naukowcy zbadali, jak noszenie maski na oczy blokującej dostęp światła podczas nocnego snu wpływa na pamięć i refleks, czyli czynniki, które są niezwykle ważne w takich codziennych czynnościach, jak nauka czy prowadzenie samochodu. W pierwszym eksperymencie, który trwał 2 tygodnie, 89 dorosłych w wieku od 18 do 35 lat zostało poproszonych o spanie w masce na oczy przed jeden tydzień, a w kolejnym tygodniu o spanie w masce na oczy, która miała otwory – chodziło o to, by uwzględnić wszelkie efekty wynikające z dyskomfortu noszenia maski.

Testy laboratoryjne przeprowadzone w ostatnich dwóch dniach każdego tygodnia wykazały, że uczestnicy lepiej radzili sobie z zadaniem kojarzenia par słów, które mierzy zdolność do przypominania sobie wydarzeń i doświadczeń, po nocach spędzonych z oczami zasłoniętymi pełną maską. Lepiej wypadli również w teście mierzącym refleks.
W drugim eksperymencie 33 dorosłych ochotników w wieku od 18 do 35 lat zostało wyposażonych w maski na oczy, urządzenia do pomiaru natężenia światła na jawie oraz opaskę do mierzenia aktywności mózgu podczas snu. Aby się przyzwyczaić do warunków, uczestnicy spali z pełną maską na oczy jedną noc i maską z otworami przez drugą noc. Po tym nastąpiły dwie noce snu w tych samych warunkach i z dodatkowymi testami.

Po raz kolejny okazało się, że noszenie nocą maski na oczy pomaga w uczeniu się nowych informacji i tworzeniu świeżych wspomnień (zadanie kojarzenia par słów). Natomiast dane dostarczone przez opaskę mierzącą aktywność mózgu sugerują, że istnieje związek pomiędzy spaniem w masce na oczy a dłuższym czasem snu wolnofalowego, który ma wpływ na lepszą pamięć.

Dlaczego maska na oczy poprawia jakość snu?

„Ilość czasu spędzonego we śnie wolnofalowym podczas noszenia maski ma korzystny wpływ na pamięć" – piszą badacze. „To sugeruje, że spanie w masce na oczy jest skutecznym, ekonomicznym i nieinwazyjnym sposobem, które przynosi korzyści dla funkcji poznawczych i ma wymierny wpływ na życie codzienne”.

Zgodnie z deklaracjami, jakie znalazły się w ankietach wypełnianych przez uczestników badania, noszenie maski na oczy nie wpłynęło na długość snu, więc jest mało prawdopodobne, aby te czynniki miały związek z wynikami testów.

Badanie wykazało, jak ważny jest sen dla ogólnego samopoczucia i zdrowia człowieka. Może on pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji, wpływa na przetwarzanie emocji w mózgu, a nawet ma wpływ na wzorce społeczne. Pokazało jednak przede wszystkim, że spanie w masce na oczy poprawia jakość snu. Przy tak wielu codziennych zadaniach wymagających refleksu i dobrej pamięci, być może warto rozważyć, czy nie zacząć spać w masce na oczach. „To w sumie prosty, ekonomiczny i nieinwazyjny sposób, aby wycisnąć jeszcze więcej z nocnego sny” – piszą naukowcy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: V. Greco, D. Bergamo, P. Cuoccio, K. R. Konkoly, K. Muñoz Lombardo, P. A. Lewis, Wearing an eye mask during overnight sleep improves episodic learning and alertness, Sleep, 2022, zsac305

Logo radiozet Dzieje się