Zamknij

Seksomnia, czyli zespół Morfeusza - seksualne zaburzenie snu

02.01.2018
Aktualizacja: 17.11.2022 15:32

Seksomnia to zaburzenie, które polega na odbywaniu stosunków seksualnych podczas snu. To coś więcej niż niewinne sny erotyczne. Seksomnię zalicza się do zaburzeń snu występujących w czasie fazy NREM (snu wolnofalowego). Autorem terminu ''zespół Morfeusza'', polskiej nazwy seksomnii, jest Zbigniew Lew-Starowicz. Dowiedz się, na czym polega to zaburzenie.

Seksomnia
fot. East News

Seksomnia uważana jest za formę parasomnii, nieprawidłowej aktywności lub doznania, które występuje podczas głębokiego snu. Przejawia się głębokim pobudzeniem seksualnym i aktywacją układu autonomicznego charakterystyczną dla doznań seksualnych. W czasie pobudzenia dochodzi także do lubrykacji pochwy i erekcji. Osoby cierpiące na seksomnię nierzadko doznają orgazmów, mogą się także głośno zachowywać i poruszać w charakterystyczny sposób.

Seksomnia (inaczej zespół Morfeusza) uznawana jest za zaburzenie snu, podobnie jak lunatykowanie. Polega na podejmowaniu aktywności w czasie snu, której dana osoba nie może kontrolować. Znane są przypadki seksomnii połączonej z lunatykowaniem. W 2005 roku sąd w Kanadzie uniewinnił mężczyznę oskarżonego o próbę odbycia stosunku z kobietą wbrew jej woli. Biegli udowodnili, że mężczyzna cierpiał na seksomnię, a do stosunku dążył mimo woli.

Pierwsze doniesienia na temat seksomnii pojawiły się już w 1996 roku. Trzej kanadyjscy naukowcy opublikowali szereg artykułów sugerujących, że seksomnia może być zaburzeniem snu. Szczegółowo opisano to schorzenie w 2003 roku w artykule "Seksomnia – nowa parasomnia?", opublikowanym w Canadian Journal of Psychiatry.

Seksomnia jest trudna do badania, bo występuje w nocy i pojawia się nieregularnie.

Seksomnia - jak ją rozpoznać?

Seksomnię trudno badać i leczyć. Ma na to wpływ stosunkowo niewielka ilość opisanych przypadków. Zazwyczaj mija wiele czasu, zanim osoba cierpiąca na to zaburzenie zgłosi się po pomoc. Wynika to z braku wiedzy, że jest to schorzenie medyczne podlegające leczeniu lub ze strachu i wstydu przed ujawnieniem tajemnicy. Seksomnia powoduje, że osoby na nią cierpiące zaczynają się w nocy dotykać i wykonywać ruchy seksualne. Może również powodować, że osoba będzie poszukiwać  intymności z innymi bezwiednie. Często występuje w tym samym czasie, co inne czynności, takie jak lunatykowanie lub mówienie w czasie snu.

Seksomnia nie zawsze jest problemem. Znaczenie ma częstotliwość i głębokość tego zaburzenia.

Bardzo często to współlokatorzy, partnerzy lub rodzice zauważają, że dzieje się coś dziwnego. Gdy bliska osoba zachowuje się w czasie snu w niepokojący sposób lub ma nienormalnie podwyższony poziom agresji seksualnej i zmniejszone zahamowania, to może być sygnał do szukania pomocy u specjalisty.

Do typowych objawów seksomnii należą:

 • mimowolne pieszczoty miejsc intymnych i ocieranie się,
 • wydawanie głośnych dźwięków,
 • masturbacja,
 • ciężki oddech i podwyższone tętno,
 • wytrysk,
 • bezwiedne inicjowanie gry wstępnej z drugą osobą,
 • spontaniczny orgazm,
 • nienaturalne nawilżenie pochwy,
 • brak wspomnień o wydarzeniach seksualnych, które miały miejsce w nocy,
 • puste lub szkliste spojrzenie w czasie aktu seksualnego,
 • brak reakcji na otoczenie,
 • niemożność przebudzenia się w czasie wydarzeń seksualnych,
 • zaprzeczanie sytuacjom, do których doszło w nocy,
 • towarzyszące lunatykowanie.

Poza fizycznymi objawami, które występują podczas epizodów seksomnii, zaburzenie może mieć szkodliwy wpływ na psychikę, pociągać za sobą konsekwencje społeczne, emocjonalne, a nawet kryminalne.

loader

Seksomnia - co ją wywołuje?

Przyczyny występowania seksomnii nie zostały do końca poznane. Uważa się jednak, że mogą to być te same powody, dla których występuje lunatyzm. To zaburzenia snu, a raczej zakłócenia powstałe w czasie głębokiego snu. Określono pewne czynniki, które mają duży wpływ na występowania seksomnii.

Należą do nich:

 • brak snu,
 • ekstremalne wyczerpanie,
 • zażywanie narkotyków,
 • utrzymujący się niepokój,
 • głęboki stres,
 • spanie w złych warunkach lub problemy ze snem,
 • praca zmianowa, która jest dużym obciążeniem psychicznym (np. w szpitalu, w wojsku),
 • obturacyjny bezdech senny, który wywołuje zakłócenia podczas głębokiego snu.
Choroby, które mogą wpływać na występowanie seksomnii to m.in. choroba Crohna, zespół jelita drażliwego, urazy głowy, migreny, niektóre choroby psychiczne, choroba Parkinsona, bezdech senny.

Seksomnia - jak ją leczyć?

Istnienie seksomnii zostało potwierdzone przez badaczy zaburzeń snu na podstawie polisomnografii i wielu nagrań wideo obrazujących pacjentów przejawiających podobne skłonności. Zaobserwowano niezwykłą aktywność fal mózgowych podczas napadów, podobną do występującej w innych parasomniach NREM. Z tego względu leczenie seksomnii jest zbliżone do leczenia innych parasomnii. Zaburzenie to może być w dużym stopniu kontrolowane dzięki unikaniu czynników wyzwalających.

Kiedy seksomnia związana jest ze spożywaniem alkoholu lub narkotyków, leczenie polega na natychmiastowym zaprzestaniu ich stosowania. Osoby doświadczające seksomnii jako efektu ubocznego leków na receptę mogą być zmuszone do zaprzestania przyjmowania leków lub zmniejszenia dawki. Jednak w wielu przypadkach korzyść ze stosowania leku przewyższa skutki uboczne, więc leczenie może skupiać się na zmniejszeniu wpływu seksomnii na komfort życia chorego. Leczenie seksomnii obejmuje dodatkowo przyjmowanie leków przeciwlękowych i przeciwdepresyjnych, leków uspakajających lub leczenia farmakologicznego chorób, których zespół Morfeusza jest zaledwie objawem.

Spotkania z psychiatrą i psychologiem mogą być konieczne. Wpływają bowiem nie tylko na zmniejszenie poczucia wstydu, mogą też pomóc w wyjaśnieniu przyczyny seksomnii. Terapia bywa również konieczna w przypadku, gdy partner lub partnerka czują się obciążeni sytuacją, a także, gdy cała rodzina cierpi z powodu występowania zespołu Morfeusza u jednego z jej członków.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.