Oceń
To, co dzieje się z organizmem podczas snu, ma ogromny związek ze stanem naszego zdrowia. Pewne objawy, które pojawiają się wtedy, gdy śpimy, mogą wskazywać m.in. na zaburzenia neurologiczne, ale też depresję czy nerwicę. Mówienie przez sen określane jest jako rodzaj parasomni. Jeśli rozmowa przez sen zdarza się epizodycznie, nie stanowi powodu do zmartwień. Jednak częste mówienie przez sen może być efektem m.in. przewlekłego stresu, nadużywania alkoholu, deficytu snu. Czy słowa wypowiadane przez sen mają jakieś znaczenie? Naukowcy od dawna próbowali to zrozumieć, a badania na ten temat zaczęły się już w latach 70. ubiegłego wieku. Teraz udało się opracować specjalny język, zwany “Remmyo”, którego możemy nauczyć się na jawie, a następnie wykorzystać w trakcie świadomego snu (lucid dream, LD).
Remmyo umożliwi rozmowę podczas snu
Podczas fazy REM, która trwa około 15 minut (występuje zwykle w ciągu 1,5 godziny od zaśnięcia), dochodzi do paraliżu sennego. Mimo że w tym czasie nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach, a sny są bardzo intensywne, ciało pozostaje w bezruchu. Pewne “grymasy” są jednak widoczne na twarzy. Nietypowy “język” Remmyo opiera się właśnie na specyficznych ruchach mięśni twarzy, które pojawiają się podczas fazy szybkich ruchów gałek ocznych.
Język Remmyo składa się z sześciu różnych zestawów ruchów twarzy, które są wykrywane przez czujniki elektromiograficzne (EMG). Już wcześniej śniący mogli usłyszeć dźwięki “z zewnątrz”, jednak nie mogli na nie odpowiedzieć. Najnowszy wynalazek ma to umożliwić. “Informacje” przekazywane przez śpiących będzie można usłyszeć dzięki lekkim impulsom elektrycznym odbieranym przez czujniki EMG. Będą one następnie interpretowane przez oprogramowanie. Niestety, w tej chwili skuteczność tej metody waha się od 13 do 81 proc.; naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze prace.
– Głównym problemem jest to, że trudno jest użyć tylko jednego mięśnia na twarzy, aby powiedzieć coś w Remmyo. Nieświadomie ludzie napinają więcej niż jeden mięsień, a czujniki EMG wykrywają to wszystko. Teraz używamy tylko algorytmów ręcznych, aby pokonać ten problem, ale zamierzamy wykorzystać uczenie maszynowe i AI, aby poprawić dekodowanie Remmyo – tłumaczy autor badań, dr Michael Raduga.
Chociaż nie wiadomo, ile czasu zajmie ulepszenie wynalazku, zdaniem autorów, język Remmyo będzie głównym narzędziem, które pozwoli nam odkryć wiele zagadek dotyczących tego, jak dokładnie zachowuje się nasz umysł, gdy śnimy. To szansa, by wykryć wiele poważnych zaburzeń na wczesnym etapie.
Źródło:
- Raduga, M., Shashkov, A., & Vanin, A. (2023). Unmuting lucid dreams: Speech decoding and vocalization in real time. Psychology of Consciousness: Theory, Research, and Practice. Advance online publication. doi.org/10.1037/cns0000353
Oceń artykuł