Oceń
Nadmierna senność w ciągu dnia (EDS) często jest skutkiem zdiagnozowanego lub niezdiagnozowanego bezdechu sennego - zauważają naukowcy. Jeśli na co dzień zmagamy się ze spadkami energii, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym. Jeśli diagnoza się potwierdzi, jest szansa na skuteczne rozwiązanie problemu.
Przewlekłe zmęczenie to zmora
Najważniejszym elementem leczenia bezdechu sennego jest maska CPAP, która tłoczy tlen pod ciśnieniem, co zapobiega niedotlenieniu podczas snu. Nie wystarcza to jednak, żeby zapobiegać spadkom energii w ciągu dnia, dlatego też naukowcy wciąż szukają nowych rozwiązań.
Uczeni z McMaster University w Kanadzie dokonali przeglądu 14 badań klinicznych z udziałem ponad 3 tys. pacjentów z bezdechem sennym, porównując skuteczność trzech leków przeciwzmęczeniowych: solriamfetolu, armodafinilu-modafinilu i pitolisantu. Wszystkie trzy leki były skuteczniejsze niż placebo w zwalczaniu nadmiernej senności w ciągu dnia, choć w różnym stopniu. Największą różnicę w porównaniu z placebo wykazywał solriamfetol. Dowody nie były tak mocne w przypadku armodafinilu-modafinilu i pitolisantu, które „prawdopodobnie poprawiają” tylko niektóre, ale nie wszystkie parametry po miesiącu stosowania.
Naukowcy twierdzą, że korzyści płynące ze stosowania solriamfetolu są na tyle duże, że warto sprawdzić jego długotrwały wpływ na ludzi. "Byłoby interesujące zobaczyć, jak skuteczne będą te leki przeciwzmęczeniowe w leczeniu takich chorób jak zespół chronicznego zmęczenia czy long covid, teraz gdy wiemy, że mechanizmy są podobne" - zauważyła Dena Zeraatkar z McMaster Uniwersytet.
Wnioski opublikowano w Annals of Internal Medicine.
Źródło: "Comparative Efficacy and Safety of Wakefulness-Promoting Agents for Excessive Daytime Sleepiness in Patients With Obstructive Sleep Apnea" T. Pitre i in., Annals od Internal Medicine
Oceń artykuł