Zaburzenia snu mogą zmieniać psychikę. “Pojawiają się myśli samobójcze”
O tym, że sen wpływa na kondycję fizyczną, ale też stan ducha, wiadomo od dawna. Teraz naukowcy zbadali, co dokładnie dzieje się z naszą psychiką, gdy nie śpimy przez dłuższy czas i ostrzegają: u wielu osób niedobór snu prowadzi do myśli samobójczych. Poznaj szczegóły.

Odpowiednia ilość snu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie. Podczas snu nasz organizm wykonuje wiele ważnych zadań, a przespane godziny są bardzo pożyteczne, chociaż może wydawać nam się inaczej. Bez snu nie możemy funkcjonować prawidłowo, co prowadzi do rozwoju poważnych schorzeń. Niedobór snu sprzyja również problemom natury psychicznej. Według najnowszych doniesień, wystarczy już jedna bezsenna noc, by następnego dnia pojawiły się uporczywe myśli samobójcze. Badania na ten temat zostały opublikowane na łamach Psychiatry Research. Naukowcy przebadali ponad 100 osób w wieku 18-35 lat.
U osób, które zmagały się z problemami, takimi jak: trudności z zasypianiem, koszmary senne czy zła jakość snu, zaobserwowano wysokie ryzyko rozwoju myśli samobójczych. Już wcześniej specjaliści wskazywali, że zaburzenia snu są związane z depresją. Pacjenci z zaawansowaną chorobą zwykle się nie wysypiają: mózg nie doświadcza faz, które przynoszą spokój i ukojenie. Stąd częstym symptomem depresji jest ciągłe zmęczenie, senność. Pacjenci mogą przesypiać wiele godzin w ciągu dnia, a mimo to cały czas są wyczerpani. W nocy chorzy zmagają się ciągłymi pobudkami, koszmarami. To działa w dwie strony – długotrwała bezsenność może sprzyjać rozwojowi depresji, stanów lękowych, nerwicy. Gdy śpimy, regeneruje się cały organizm, w tym układ nerwowy i neuroprzekaźniki, które odpowiadają za odbieranie bodźców w ciągu dnia. Bez tego bardzo szybko pojawiają się objawy, takie jak: problemy z pamięcią, zaburzenia koncentracji, rozchwianie emocjonalne. Niewyspany mózg działa znacznie wolniej, Dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe i coraz trudniej nam zasnąć: pojawia się błędne koło.
Jak zadbać o zdrowy sen?
Wielu z nas nadal nie docenia wpływu snu na stan zdrowia. Przede wszystkim, warto pamiętać, że brak snu działa na organizm destrukcyjnie, podobnie jak używki. O prawidłowej higienie snu pomyślmy już w ciągu dnia, ograniczając czas spędzony przed ekranem czy ilość wypijanej kawy. Ważną zasadą jest przygotowanie odpowiednich warunków do snu: sypialnia powinna kojarzyć nam się wyłącznie z wypoczynkiem. Zasypiajmy w ciszy i ciemności: inaczej mózg cały czas czuwa.
Jeżeli mimo to nie jesteśmy w stanie zasnąć, nie zmuszajmy się do tego na siłę: efekt może być odwrotny.
Źródło:
- Rebecca C. Cox, Sarah L. Brown, Brittany N. Chalmers, Lori N. Scott, Examining sleep disturbance components as near-term predictors of suicide ideation in daily life, Psychiatry Research, Volume 326, 2023, 115323, ISSN 0165-1781, doi.org/10.1016/j.psychres.2023.115323