Zamknij

Czarno białe sny. Skąd się biorą i czy to powód do zmartwień?

30.12.2022
Aktualizacja: 30.12.2022 08:50

Większość z nas widzi marzenia senne w kolorze. Jednak niektóre osoby mogą doświadczać czarno-białych snów. Czy takie sny świadczą o zaburzeniach psychicznych? Wyjaśniamy.

Czarno-białe sny: skąd się biorą? Wyjaśniamy
fot. Shutterstock
  1. To, jak śnimy ma związek z telewizją
  2. Czarno białe sny jako objaw choroby

Sen jest odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Jeśli codziennie doświadczasz koszmarów, może to być jeden z objawów zaburzeń lękowych. To, co Ci się śni i w jaki sposób mówi wiele o Twojej kondycji. Dlaczego niektórym śnią się czarno-białe sny? Uspokajamy: w większości przypadków nie ma czym się martwić, a marzenia senne wyglądające jak stary film mogą dotyczyć ponad 10 proc. całej populacji. Mimo to, wielu z nas nawet nie słyszało o takich snach. Czy sny bez koloru mogą być symptomem choroby?

To, jak śnimy ma związek z telewizją

Naukowcy od dawna próbują rozwikłać zagadkę czarno-białych snów. Badania na ten temat prowadzono wiele lat temu (2008 rok). Wnioski opublikowano w czasopiśmie Consciousness and Cognition. Wówczas przebadano dwie grupy wiekowe (25 i 50 lat). Uczestnicy mieli szczegółowo opisywać kolor swoich snów. Okazało się, że jest to dość częste zjawisko, ale tylko w starszej grupie (powyżej 60. roku życia). Monochromatyczne sny były czymś kompletnie nieznanym dla 25-latków.

Szacuje się, że latach 40., aż trzy czwarte mieszkańców Stanów Zjednoczonych śniło w ten sposób. W tamtych czasach badacze snów powszechnie myśleli, że sny są właśnie czarno-białe. Zmiana teorii na ten temat nastąpiła równocześnie ze zmianą technologii filmowej.

Obecnie jest to coraz rzadsze zjawisko i dotyczy zwykle naszych dziadków. Czarno-białe sny przytrafiają się najczęściej osobom, które w młodości oglądały czarno-białą telewizję.

To tylko udowadnia, jak ogromny wpływ na nasz mózg ma telewizja. Sen jest odzwierciedleniem wszystkich silnych, trudnych emocji, jaki przeżywamy w ciągu dnia. We śnie możemy przyjrzeć się naszym skrywanym pragnieniom, marzeniom. Zbyt intensywne sny, które zmieniają się w koszmary mogą być jednak bardzo męczące i w konsekwencji prowadzą do zaburzeń cyklu dobowego i poważnych chorób (np. sercowo-naczyniowych). Dlatego warto zwracać uwagę na to, z jakimi obrazami stykamy się w telewizji. W tym kontekście pamiętajmy również o dzieciach, które po obejrzeniu emocjonującej, strasznej bajki mogą mieć problemy ze snem.
Badania na temat tego, jak dokładnie wyglądają nasze sny, mogą być niejednoznaczne: wielu z nas tak naprawdę nie pamięta, czy sny, których doświadczyliśmy w nocy, były kolorowe.

Czarno białe sny jako objaw choroby

Istnieje bardzo rzadka, genetyczna wada wzroku, nazywana achromatopsją. Jest to całkowita ślepota barwna, spowodowana upośledzeniem funkcji czopków odpowiedzialnych za przetwarzanie kolorów. Osoby cierpiące na achromatopsję praktycznie wcale nie rozróżniają barw przedmiotów; postrzegają świat w odcieniach szarości. Ta ciężka wada może odpowiadać za czarno-białe sny. Niestety, nie istnieje lek na achromatopsję, terapia polega jedynie na łagodzeniu objawów.

Źródło: E. Schwitzgebe, Why did we think we dreamed in black and white?, Stud. Hist. Phil. Sci. 33 (2002) 649–660, faculty.ucr.edu [dostęp 27.12.2022]