Oceń
Zdrowy, spokojny sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Długotrwały niedobór snu wpływa na wszystkie nasze narządy, którym brakuje właściwego dotlenienia. Prowadzi to do zaburzeń metabolizmu, problemów z pamięcią i koncentracją, chronicznego zmęczenia i przyśpieszonego starzenia się organizmu.
Możemy zadbać o higienę snu, wdrażając odpowiednie nawyki, takie jak unikanie używek, stosowanie lekkostrawnej diety czy ograniczanie czasu spędzanego przed komputerem. W przypadku bezsenności stosuje się również terapie, a w niektórych sytuacjach leczenie farmakologiczne. Niestety, najnowsze badania dowodzą, że jakość snu jest ściśle związana z… pieniędzmi.
Badania: niemal połowa Polaków ma problemy ze snem
Z badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl wynika, że ponad połowa społeczeństwa w Polsce jest zadowolona z jakości swojego snu, ale blisko 40 procent ma problemy w tej sferze. Najbardziej usatysfakcjonowani są najlepiej zarabiający Polacy. Ponad połowa badanych Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Przeciwne stanowisko zajmuje aż 39 procent badanych.
– Informacja, że prawie 40 proc. Polaków negatywnie ocenia jakość swojego snu, jest bardzo niepokojąca. Brak regeneracji organizmu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, nie tylko fizycznego, ale też psychicznego – powiedział psycholog Michał Murgrabia, współautor badania.
Jakie zarobki gwarantują spokojny sen?
Najmniej problemów ze snem mają osoby w wieku od 18 do 22 lat (57 procent). Druga w kolejności grupa to 56-80 latkowie (56 procent). Dobrze śpią głównie osoby najlepiej zarabiające (ponad 9 tysięcy złotych netto miesięcznie), co dotyczy 72 procent ankietowanych. Na końcu zestawienia znalazła się grupa osób (48 procent) o najniższych dochodach (poniżej tysiąca złotych na rękę).
Jak wyjaśnia Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl – Osoby mniej zarabiające mogą pracować znaczenie dłużej i ciężej, niż ludzie dobrze sytuowani. To przekłada się także na formy relaksu i zadowolenie z życia. Inną sprawą są wygodne warunki do spania, na które składa się m.in. wysokiej jakości materac czy poduszka.
Dlaczego połowa z nas nie może spać?
Respondenci zostali zapytani, z czego mogą wynikać ich problemy ze snem. Aż 47 procent zadeklarowało, że długo nie mogą zasnąć, bo mają gonitwę myśli i dużo rozmyślają o różnych sytuacjach.
Jak podkreślił Murgrabia, każdy może mieć taki okres w życiu, jeżeli jednak sytuacja jest chroniczna, warto sięgnąć po poradę psychologa lub lekarza. Osoby, które źle śpią w nocy, borykają się z wieloma tego skutkami. Są rozdrażnione i bardziej skłonne do konfliktów, a przede wszystkim przemęczone.
Problem z zasypianiem maleje z wiekiem?
Według badania problem z zaśnięciem maleje wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku 18-22 lat deklaruje go aż 62 procent ankietowanych, natomiast jeśli chodzi o osoby między 23 a 35 rokiem życia, jest to już 47 procent osób. Na końcu są Polacy w wieku 56-80 lat (43 procent). Z czego wynika taka rozbieżność?
Jak mówi psycholog Michał Murgrabia – Młode osoby często używają swoich łóżek nie tylko do spania, ale również do nauki, pracy przy komputerze, rozmów telefonicznych, oglądania filmów i spożywania posiłków. Do tego piją sporo kawy, napojów energetycznych oraz alkoholu. To wszystko poważnie utrudnia zasypianie. Natomiast zmiana nawyków może rozwiązać problemy – podkreśla.
Wśród innych przyczyn słabej jakości snu, jakie zostały wskazane przez respondentów, psycholodzy wymieniają kolejno: budzenie się w nocy, martwienie się o swoją przyszłość, stres, problemy zdrowotne i kłopoty rodzinne.
Źródło: PAP
Oceń artykuł