Obserwuj w Google News

Zbadano jakość snu Polaków. Kto najlepiej się wysypia?

3 min. czytania
11.10.2021 14:37
Zareaguj Reakcja

Według najnowszych badań istnieje ważny czynnik, który sprawia, że część z nas nie ma problemów ze snem. Niestety, spokojny, długi sen to pewnego rodzaju luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jak śpią Polacy?

Zbadano jakość snu Polaków. Kto najlepiej się wysypia?
fot. Shutterstock

Zdrowy, spokojny sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Długotrwały niedobór snu wpływa na wszystkie nasze narządy, którym brakuje właściwego dotlenienia. Prowadzi to do zaburzeń metabolizmu, problemów z pamięcią i koncentracją, chronicznego zmęczenia i przyśpieszonego starzenia się organizmu.

Możemy zadbać o higienę snu, wdrażając odpowiednie nawyki, takie jak unikanie używek, stosowanie lekkostrawnej diety czy ograniczanie czasu spędzanego przed komputerem. W przypadku bezsenności stosuje się również terapie, a w niektórych sytuacjach leczenie farmakologiczne. Niestety, najnowsze badania dowodzą, że jakość snu jest ściśle związana z… pieniędzmi.

Badania: niemal połowa Polaków ma problemy ze snem

Z badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl wynika, że ponad połowa społeczeństwa w Polsce jest zadowolona z jakości swojego snu, ale blisko 40 procent ma problemy w tej sferze. Najbardziej usatysfakcjonowani są najlepiej zarabiający Polacy. Ponad połowa badanych Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Przeciwne stanowisko zajmuje aż 39 procent badanych.

– Informacja, że prawie 40 proc. Polaków negatywnie ocenia jakość swojego snu, jest bardzo niepokojąca. Brak regeneracji organizmu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, nie tylko fizycznego, ale też psychicznego – powiedział psycholog Michał Murgrabia, współautor badania.

Jakie zarobki gwarantują spokojny sen?

Najmniej problemów ze snem mają osoby w wieku od 18 do 22 lat (57 procent). Druga w kolejności grupa to 56-80 latkowie (56 procent). Dobrze śpią głównie osoby najlepiej zarabiające (ponad 9 tysięcy złotych netto miesięcznie), co dotyczy 72 procent ankietowanych. Na końcu zestawienia znalazła się grupa osób (48 procent) o najniższych dochodach (poniżej tysiąca złotych na rękę). 

Jak wyjaśnia Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl – Osoby mniej zarabiające mogą pracować znaczenie dłużej i ciężej, niż ludzie dobrze sytuowani. To przekłada się także na formy relaksu i zadowolenie z życia. Inną sprawą są wygodne warunki do spania, na które składa się m.in. wysokiej jakości materac czy poduszka.

Dlaczego połowa z nas nie może spać?

Respondenci zostali zapytani, z czego mogą wynikać ich problemy ze snem. Aż 47 procent zadeklarowało, że długo nie mogą zasnąć, bo mają gonitwę myśli i dużo rozmyślają o różnych sytuacjach.

Jak podkreślił Murgrabia, każdy może mieć taki okres w życiu, jeżeli jednak sytuacja jest chroniczna, warto sięgnąć po poradę psychologa lub lekarza. Osoby, które źle śpią w nocy, borykają się z wieloma tego skutkami. Są rozdrażnione i bardziej skłonne do konfliktów, a przede wszystkim przemęczone.

Problem z zasypianiem maleje z wiekiem?

Według badania problem z zaśnięciem maleje wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku 18-22 lat deklaruje go aż 62 procent ankietowanych, natomiast jeśli chodzi o osoby między 23 a 35 rokiem życia, jest to już 47 procent osób.  Na końcu są Polacy w wieku 56-80 lat (43 procent). Z czego wynika taka rozbieżność?
Jak mówi psycholog Michał Murgrabia – Młode osoby często używają swoich łóżek nie tylko do spania, ale również do nauki, pracy przy komputerze, rozmów telefonicznych, oglądania filmów i spożywania posiłków. Do tego piją sporo kawy, napojów energetycznych oraz alkoholu. To wszystko poważnie utrudnia zasypianie. Natomiast zmiana nawyków może rozwiązać problemy – podkreśla.

Wśród innych przyczyn słabej jakości snu, jakie zostały wskazane przez respondentów, psycholodzy wymieniają kolejno: budzenie się w nocy, martwienie się o swoją przyszłość, stres, problemy zdrowotne i kłopoty rodzinne.

Źródło: PAP