To, jak śpimy, wpływa na rozwój jaskry. Zachoruje nawet 100 milionów ludzi
Bez odpowiedniej dawki snu nasze narządy nie są w stanie się zregenerować – dotyczy to też oczu. I nie chodzi o cienie pod oczami czy opuchliznę. Niedobór snu może być dla naszego wzroku o wiele groźniejszy... Naukowcy ostrzegają przed jaskrą.

Wszyscy wiemy, jak kilka nieprzespanych nocy wpływa na nasze samopoczucie. Brak snu sprawia, że gorzej nam się myśli, jesteśmy ospali, trudniej nam się skupić, a każda czynność wymaga ogromnego wysiłku. Długotrwała bezsenność może prowadzić do wielu poważnych powikłań, m.in. depresji czy chorób układu krążenia. Teraz naukowcy sprawdzili, jak niedobór snu wpływa na nasze oczy. Okazuje się, że zbyt mało snu, chrapanie, czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą. Nieleczona jaskra jest natomiast jedną z głównych przyczyn ślepoty. W jej przebiegu stopniowo obumierają bowiem reagujące na światło komórki nerwu wzrokowego. To kolejny ważny powód, by jak najszybciej zadbać o higienę snu.
W jaki sposób problemy ze snem wpływają na nasze oczy?
Badanie naukowców z Uniwersytetu Syczuańskiego trwało ponad 10 lat i wzięło w nim udział niemal pół miliona uczestników znanego projektu badawczego UK Biobank w wieku od 40 do 69 lat. W trakcie wieloletniej obserwacji na jaskrę zachorowało 8,5 tys. uczestników. Byli to w większości starsi mężczyźni, dawni lub obecni palacze, osoby z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą.
Mała ilość snu powodowała wzrost ryzyka o 8 proc., bezsenność o 12 proc., chrapanie o 4 proc., a częsta senność w ciągu dnia aż o 20 proc. Na zagrożenie nie wpływał natomiast chronotyp, czyli preferencje do wczesnego lub późnego wstawania.
Analiza opierała się przy tym na informacjach podawanych przez ochotników, a nie obiektywnych badaniach snu. Informacje te podawane były przy tym tylko jednorazowo.
Jednak naukowcy zwracają uwagę na prawdopodobny, biologiczny wpływ problemów ze snem na tę chorobę. Głównym czynnikiem powodującym jaskrę jest
podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Ciśnienie rośnie m.in., gdy leżymy, a także przy zaburzonej pracy hormonów związanych ze snem.
Bezsenności nierzadko towarzyszą lęki i depresja, co z kolei podnosi poziom kortyzolu, a on również może powodować wzrost ciśnienia w oku. Groźne jest też niedotlenienie, które towarzyszy nocnemu bezdechowi.
Naukowcy szacują, że do 2040 roku jaskra dotknie ponad 100 milionów ludzi na świecie.
– Na zachowania związane ze snem można wpływać, a te wyniki odkreślają potrzebę odpowiednich interwencji u osób zagrożonych jaskrą. Pacjenci z chronicznymi zaburzeniami snu mogą natomiast potrzebować przesiewowych badań oftalmologicznych – twierdzą naukowcy.
Źródło: "Association of sleep behaviour and pattern with the risk of glaucoma: a prospective cohort study in the UK Biobank", bmj.com