Obserwuj w Google News

Świadome śnienie można wyćwiczyć. Jak mieć świadomy sen?

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
17.08.2020 10:23
Zareaguj Reakcja

Świadomy sen to taki, w którym orientujesz się, że śpisz. Czasem udaje się nawet przejąć władzę nad światem. Naukowcy mają dobre wieści: świadome śnienie można wyćwiczyć.

Świadomy sen
fot. Shutterstock

Świadomy sen - takie zagadnienie wziął na tapetę w doktoracie australijski psycholog, dr Denholm Aspy z Uniwersytetu w Adelajdzie. Naukowiec sprawdził skuteczność pięciu różnych technik w osiąganiu świadomego śnienia, w największym dotychczas badaniu dotyczącym tego zagadnienia: International Lucid Dream Induction Study (ILDIS).

Dr Aspy poprosił 1618 w wieku 18-84 lat o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza dotyczącego nawyków przed snem i jakości snu. Spośród ankietowanych wyłoniono grupę badawczą, składającą się z 190 kobiet, 162 mężczyzn i trzech uczestników, którzy określili się jako „innej płci”. W badaniu przetestowano pięć najpopularniejszych technik świadomego śnienia.

Świadomy sen - techniki:

  • Testowanie rzeczywistości: codziennie, wielokrotnie skupiamy się na środowisku fizycznym, żeby upewnić się, że jest ono prawdziwe. Jeśli stanie się to nawykiem, może uda się go przenieść do snu i zdać sobie sprawę, że śnimy.
  • Z powrotem do łóżka: nastawiamy budzik po 5 godzinach snu. Po krótkim okresie czuwania, ponownie zasypiamy. Chodzi o to, żeby wprowadzić się bezpośrednio w sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), czyli fazę związaną ze snami. Teoretycznie powinno to umożliwić nam łatwiejsze osiągnięcie świadomego śnienia.
  • Mnemoniczna indukcja świadomych snów (MILD): nastawiamy budzik po 5 godzinach snu, ale przed ponownym zaśnięciem wypowiadamy w myślach formułkę: „Będę pamiętać, że śnię” (lub podobną).
  • Świadomy sen inicjowany przez zmysły (SSILD): nastawiamy budzik po 5 godzinach snu, ale przed ponowym zaśnięciem przez 20 sekund skupiamy się na obrazach, dźwiękach i doznaniach fizycznych.
  • Technika łącząca MILD i SSILD: nastawiamy budzik po 5 godzinach, ale przed ponowym zaśnięciem przez 20 sekund skupiamy się na doznaniach fizycznych, po czym wypowiadamy w myślach: "Będę pamiętać, że śnię" i zapadamy w sen.

MILD i SSILD były równie skuteczne w wywoływaniu stanów świadomego śnienia. Pozostałe techniki nie przyniosły zadowalających efektów.

Wyniki opublikowano we Frontiers in Psychology.

To może cię zainteresować:

Źródło: medicalnewstoday.com