Zamknij

Nie możesz spać w nocy? Koniecznie wypróbuj sen polifazowy

14.01.2021
Aktualizacja: 14.01.2021 19:57

Sen polifazowy polega na zastąpieniu 8-godzinnego snu kilkoma drzemkami w ciągu doby. Czy dzięki tej metodzie będziesz bardziej wyspana niż po przespaniu całej nocy?

Młoda kobieta próbuje odpocząć na kanapie
fot. Shutterstock

Sen polifazowy to alternatywa dla snu monofazowego, na który składa się 7-8 godzin regularnego snu w nocy. Czasami ciężko jest spać aż tyle, a bezsenność dotyka coraz większej ilości z nas. Nawał pracy i obowiązków oraz związany z tym stres sprawiają, że czasami całą noc nie da się zmrużyć oka. Odpowiedzią na bezsenne noce może być sen polifazowy. Czy jest jednak skuteczną metodą w walce z bezsennością? Zobaczcie sami, na czym polega sen polifazowy i w jakich przypadkach może być pomocny. 

Zobacz także: Bezsenność? Te produkty zwalczą bezsenność!

Sen polifazowy – definicja

Sen polifazowy to nic innego, jak kilkukrotne zasypianie w ciągu doby, zamiast dzielenia jej na aktywny dzień i odpoczynek w nocy. Sen polifazowy może mieć różne formy, spośród których dana osoba może wybrać tą, która umożliwia jej maksymalną regenerację.

Metodę snu polifazowego praktykował chociażby Leonardo Da Vinci.

Wielu naukowców jest zdania, że aby ludzki organizm lepiej funkcjonował potrzebuje drzemek, które pozwolą mu się zregenerować. Dzięki tej metodzie można spać krócej, a być bardziej wypoczętym.

Sen polifazowy może składać się z wielu faz; być połączeniem drzemki i snu zasadniczego lub tylko samych półsnów.

Nad metodą snu polifazowego pracowało nawet wojsko, agencje wywiadowcze czy NASA. Wszyscy ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na przespanie 8 godzin np. ze względu na specyfikę swojej pracy, zaczęli stosować sen polifazowy.  

Zobacz także: Narkolepsja, czyli senność poza kontrolą. Jakie są objawy narkolepsji? 

Sen polifazowy – rodzaje

Kiedy chcesz rozpocząć eksperymenty ze snem polifazowym ważne jest, abyś wybrała jeden jego rodzaj i dbała o regularność drzemek. Zakłócenie takiego rytmu sprawi, że będziesz zmęczona i niewyspana.

Jakie rodzaje snu polifazowego wyróżniamy?

  • Sen bifazowy

Ten rodzaj snu polega na dłuższym, 6-godzinnym śnie w nocy, do którego dodamy 20–30 minut drzemki w ciągu dnia.

  • Sen Ubermana

To właśnie tego rodzaju snu używał Leonardo Da Vinci. Sen Ubermana polega na zapadaniu w sen tylko na 20 minut, jednak aż sześć razy na dobę.

Zgodnie z zasadami tej metody, drzemki powinny odbywać się co cztery godziny.

  • Sen Everymana

Jest to jedna z bardziej popularnych metod. Polega ona na spaniu w nocy przez cztery godziny oraz ucinaniu sobie dwóch 30-minutowych drzemek w ciągu dnia. Oznacza to pięć godzin snu na dobę, a nie osiem jak ma to miejsce w przypadku snu monofazowego.

Zwolennicy tej metody przekonują, że takie ograniczenie ilości snu pozwala w ciągu tygodnia zaoszczędzić tyle godzin, ile ma jeden dzień.

Zobacz także: Masz objawy przewlekłego zmęczenia? Powstał prosty test

Sen polifazowy – zalety

Osoby, które na dobre wdrożyły system snu polifazowego, powołują się na fakt, że w taki sposób funkcjonują zwierzęta, więc można go również zaadaptować dla ludzi.

Przyzwyczajenie organizmu do trybu snu polifazowego pozwala skrócić pierwszą fazę snu, która nie gwarantuje odpoczynku i przejść praktycznie od razu do fazy snu REM, w trakcie której organizm się najlepiej regeneruje.

Sen polifazowy – wady

Naukowcy są zdania, że zdrowy sen polifazowy łącznie powinien trwać ponad 8 godzin. Niedostateczna ilość snu przez dłuższy czas w ten czy inny sposób odbije się na zdrowiu. Ludzki organizm jest odporny i może w taki sposób funkcjonować nawet przez kilka miesięcy, jednak nawet po tym czasie ciało zamiast się przyzwyczaić, zacznie domagać się odpoczynku.

Ograniczenie ilości snu do minimum nie sprzyja dobrej kondycji organizmu, a wręcz przeciwnie – może mieć wyniszczający wpływ na organizm. Osoby, które za mało śpią, zapadają na takie schorzenia, jak depresja. Ponad to, są rozdrażnione. Chroniczne niewyspanie może także być przyczyną tycia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.