Zamknij

Czy wiesz, że pozycja podczas snu może przyczynić się do depresji?

26.11.2021
Aktualizacja: 27.11.2021 21:43

Udowodniono, że bezdech senny może być przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. Wiadomo na przykład, że osoby mające tę dolegliwość często mają też depresję. Bezdechowi natomiast sprzyja konkretna pozycja podczas snu. Jak spać, by zminimalizować to ryzyko?

Depresja a pozycja do spania - jest zależność
fot. Shutterstock
  1. Depresja jako jedna z konsekwencji OBS
  2. Jak spać, jeśli cierpisz na bezdech senny i… depresję?

Jeśli po przespanej nocy nie jesteś wypoczęty, może to oznaczać, że masz bezdech senny. Sprawę może jeszcze pogarszać pozycja, w której śpisz. Obturacyjny bezdech senny (OBS) powoduje bowiem, że do płuc nie dociera odpowiednia ilość powietrza. Jest to spowodowane zapadaniem się tkanek miękkich w tylnej części gardła (górne drogi oddechowe) i języka podczas snu. Bezdech senny może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia – jedną z nich jest właśnie depresja.

Depresja jako jedna z konsekwencji OBS

Bezdech senny może prowadzić do co najmniej kilku kłopotów, m.in. bezsenności, zmęczenia w ciągu dnia, kłopotów z sercem, a także depresji. Według jednego z wczesnych badań, aż 35,9 proc. osób z bezdechem sennym miało też depresję.

Kolejne badanie kanadyjskich i amerykańskich naukowców opublikowane w 2017 r. w czasopiśmie „Sleep Medicine and Disorders” dowiodło, że to prawda. Aż 18 proc. osób z depresją ma też bezdech senny, z kolei chorzy na bezdech senny aż w 17,6 proc. mają też depresję.

Depresja i bezdech senny są więc ze sobą ściśle powiązane. Oba stany mają typowe podobne symptomy: obniżony nastrój, lęk, niepokój i słaba koncentracja. Najczęstsze wspólne objawy to zmęczenie i zaburzenia snu. Obie te choroby mogą maskować się nawzajem z powodu podobnych objawów.

Jak spać, jeśli cierpisz na bezdech senny i… depresję?

Aby drogi oddechowe osób z bezdechem sennym były drożne, powinni oni spać w odpowiedniej pozycji: na boku lub na brzuchu – to pomocne w łagodnym bezdechu. W przypadku poważniejszych schorzeń, konieczna jest wizyta u lekarza. W cięższych przypadkach może być potrzebny specjalny aparat CPAP, który zapewnia stały dopływ tlenu do nosa i ust, dzięki czemu można normalnie oddychać. Jedno z badań wykazało, że leczenie za pomocą aparatu CPAP poprawia objawy depresji związane z bezdechem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Medcraveonline.com