Obserwuj w Google News

Podjadasz w nocy słodycze? To dlatego, że źle śpisz

2 min. czytania
20.03.2019 12:07
Zareaguj Reakcja

Naukowcy znaleźli zależność pomiędzy nocnym podjadaniem słodyczy a zaburzeniami snu. Im mniej śpimy, tym mamy większą ochotę na jedzenie. Sprawdź, dlaczego się tak dzieje.

Podjadanie słodyczy w nocy - znamy powód
fot. Shutterstock

Lubisz podjadać słodycze w nocy? Być może przyczyną tej nocnej niezdrowej aktywności jest bezsenność. Wyniki niewielkiego badania przeprowadzonego na uniwersytecie w Michigan (USA) wykazały, że im mniej mamy snu w nocy lub jest on złej jakości, tym bardziej jesteśmy podatni na jedzenie słodyczy.

W doświadczeniu wzięło udział 51 mężczyzn, którzy nigdy nie skarżyli się na problemy ze snem, wręcz twierdzili, że śpią bardzo dobrze. Przez kilka dni nosili oni elektrody, za pomocą których mierzono aktywność ich mózgów podczas snu. W ten sposób badacze wiedzieli, ile trwa u nich głęboki sen, a ile lekki, a kiedy nie spali w ogóle. Natomiast w ciągu dnia uczestnicy badania odwiedzali laboratorium, gdzie próbowali 18 roztworów o różnym poziomie słodkości. Naukowcy zauważyli pewną zależność – im mniej snu mieli badani, tym słodsze napoje preferowali. Swoje obserwacje opisali w czasopiśmie „Food Quality and Preference”.

Ich zdaniem większa potrzeba cukru, a co za tym idzie podjadanie słodyczy, wiąże się ze złą jakością snu. Chodzi tu zarówno o długość snu, jak i strukturę snu.

Sen jest podstawową biologiczną potrzebą organizmu, bez której nie może on prawidłowo funkcjonować. Brak snu wpływa na naszą energię, na nastrój i – jak się okazuje – również na nawyki żywieniowe. Dlaczego się tak dzieje?

Sen nie jest stanem biernym, w którym mózg się wyłącza i wypoczywa. Wręcz przeciwnie, aktywność układu nerwowego jest zachowana i podlega stałym cyklicznym zmianom, np. możliwością powrotu do stanu czuwania, pod wpływem adekwatnych bodźców zewnętrznych.

Jakiekolwiek zakłócenie tego cyklu, zwłaszcza fazy snu głębokiego – może prowadzić do uwalniania się hormonu stresu – kortyzolu i większego zapotrzebowania na „energię”. Poza tym bezsenność wpływa na aktywność tego rejonu mózgu, który przetwarza emocje i działa jako nasze „centrum nagrody”. Stąd najprawdopodobniej potrzeba nocnego podjadania słodyczy.

Dorosła osoba potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu sen dzieli się na:

  • NREM – wyróżnia się trzy fazy określane jako N1, N2, N3, przy czym N1 oznacza sen najpłytszy, a N3 – najgłębszy,
  • REM – określaną jako R,
  • W (wake), czyli wybudzenie.

NREM i REM następują po sobie w trakcie nocy cyklicznie, tworząc tzw. cykle snu. Kolejność stadiów snu w trakcie cyklu snu jest zwykle następująca N1->N2->N3->N2->REM. Każdy cykl snu kończy się zazwyczaj krótkim wybudzeniem. Człowiek zwykle potrzebuje około 4-6 cykli podczas całego snu.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: Food Quality and Preference/ mp.pl