Oceń
Pełnia to faza, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Podczas pełni półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi osiąga maksymalne oświetlenie, dzięki czemu Księżyc jest dobrze widoczny gołym okiem i przypomina koło.
To piękne zjawisko dla wielu osób oznacza nieprzespaną noc. Księżyc w pełni może zaburzać sen lub prowadzić do bezsenności.
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali zmierzyli jakość i długość snu poszczególnych osób w ich własnych domach w czasie, gdy panowała pełnia Księżyca. Badacze doszli do zaskakujących wniosków.
Pełnia księżyca a sen. Dlaczego nie mogę spać?
Szwedzcy badacze starali się ustalić, czy istnieje związek między pełnią a zaburzeniami snu. W tym celu w ciągu kilku lat przebadali 850 osób. Ochotnicy byli na noc podłączani do polisomnografów, czyli urządzeń, które mierzą aktywność elektryczną mózgu oraz mięśni, a także rejestrują ruchy oczu i rytm serca podczas snu.
Podczas badania rejestrowano dokładną porę zaśnięcia, przebudzenia oraz przebieg poszczególnych faz snu, co było wyznacznikiem jego jakości.
Podczas badania nie tylko potwierdzono, że niektórzy mogą mieć w czasie pełni problemy ze snem, ustalono także, którą płeć dotyka najbardziej to zjawisko. Główny autor badania, Christian Benedict, neurolog z Uniwersytetu w Uppsali wyjaśnił, że w czasie pełni z powodu bezsenności cierpią głównie mężczyźni.
Jak sugerują niektóre badania, mózg mężczyzny może być bardziej wrażliwy na światło z otoczenia niż mózg kobiet.
Wykazano, że mężczyźni, których sen rejestrowano, gdy jasność Księżyca się zwiększała, skarżyli się na gorszą jakość snu lub bezsenność w porównaniu z mężczyznami, których sen rejestrowano, gdy jasność Księżyca się zmniejszała.
Mężczyźni między nowiem a pełnią przesypiali średnio o 20 minut mniej niż między pełnią a nowiem. Częściej też wybudzali się w nocy, a przerwy w śnie trwały dłużej. W czasie pełni gorsza też była ich jakość snu.
W przypadku kobiet wpływ Księżyca na długość snu był mniejszy. Panie w ciągu nocy między nowiem a pełnią sypiały mniej więcej o 12 minut krócej niż między pełnią a nowiem. W badaniu wykazano, że jakość snu w przypadku kobiet nie ulegała istotnej zmianie.
Jak pełnia wpływa na jakość snu?
Za gorszą jakość snu związaną z przybywaniem Księżyca na niebie odpowiada po prostu jego jasne światło. Gdy jest zbyt jasno w czasie, gdy zazwyczaj człowiek kładzie się spać, mózg może mieć problem z odróżnieniem dnia i nocy. Efekt może być podobny do tego, gdy na noc nie wyłączymy światła. Choć niektórzy bez problemu zasypiają w takich warunkach, inni, by zasnąć i mieć dobrą jakość snu potrzebują odpowiedniego zaciemnienia. Dlatego poleca się szczelne zasłanianie okien w czasie pełni.
W przypadku zaburzeń rytmu snu można spróbować zażyć doraźnie melatoninę. Wydzielanie tego hormonu w organizmie regulowane jest przez cykle dnia i nocy. Jeśli cykle zostanie zaburzony, może dojść do spadku poziomu melatoniny, co wpływa na pogorszenie jakości snu. Zażycie melatoniny w formie tabletek może pomóc szybciej usnąć i odzyskać prawidłowy rytm snu.
Źródło: focus.pl; uu.se
Oceń artykuł