Zamknij

Paraliż senny – koszmar staje się faktem

09.11.2018 15:15

Pamiętasz ten dziwny sen, w którym leżałeś z otwartymi oczami, nie mogłeś usiąść ani krzyknąć, a ktoś przygniatał Ci klatkę piersiową? To nie był sen.

Paraliż senny, porażenie przysenne
fot. Shutterstock

Śpiący budzi się nagle w nocy z dziwnym uczuciem. Początkowo jest zdezorientowany. Pomału dochodzi do niego, że czuje ucisk w klatce piersiowej. Ale nie w środku jak przy zawale, tylko na zewnątrz, jakby leżał na nim kamień. Chce usiąść – nie może. Momentalnie zlewa się zimnym potem. Próbuje krzyknąć, ale głos więźnie mu w gardle. To nie scenariusz hollywódzkiego horroru, ale jedna z wielu dramatycznych relacji osób, które przeżyły paraliż senny.

Syndrom nocnej zmory

Paraliż senny (inaczej porażenie przysenne) to jedna z parasomnii – różnorodnych zaburzeń snu, które wywołują nieprzyjemne odczucia w trakcie przejścia między czuwaniem i snem. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Zaburzeń Snu ICSD-3 wśród parasomnii wyróżnia się m.in.:

Parasomnie snu NREM

  • wybudzenie z dezorientacją,
  • sennowłóctwo (tzw. lunatykowanie),
  • lęki nocne,
  • zaburzenia jedzenia związane ze snem.

Parasomnie snu REM

  • zaburzenia zachowania w czasie snu REM
  • nawracające izolowane porażenie przysenne,
  • koszmary senne.

Dowiedz się więcej: Jesteś niewyspany? Twój mózg reaguje tak, jakbyś był pijany 

Paraliż senny - przyczyny występowania

Porażenie przysenne może trwać nawet kilka minut. Czynnikami wywołującymi ten nieprzyjemny stan mogą być leki (np. środki nasenne), niehigieniczny tryb życia, zaburzenia rytmu snu i czuwania, praca zmianowa, jet lag oraz stres. W przypadku kłopotów ze snem warto wybrać się do specjalistycznej Poradni Leczenia Zaburzeń Snu. Nie ma jednak skutecznej metody zapobiegania tej przypadłości. Podobnie jak nie ma sposobu, żeby paraliż senny świadomie przerwać. Co gorsza, porażenia przysenne wcale nie są rzadkością. Występują aż u 3–6 proc. dorosłych, a pojedynczy epizod pojawia się nawet u 40 proc. zdrowych osób.

Co oznacza, że i Tobie może się dziś przytrafić...

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Chcesz zapamiętać, co Ci się śniło? Wzbogać dietę o ten składnik! 

Ten kolor reguluje sen: sprawia, że zasypiasz lub się budzisz! 

Dlaczego po 6 godzinach snu można być tak samo wypoczętym jak po 8? 

Źródło: mp.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka