Nie potrafisz porozumieć się z innymi? Przyczyną może być niedobór snu

30.08.2022 13:16

Mała ilość snu to nie tylko ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Im mniej śpimy, tym gorzej rozumiemy, czego potrzebują nasi bliscy i przyjaciele. Jak dokładnie nasz sen wpływa na to, jak funkcjonujemy w społeczeństwie?

Jak niedobór snu wpływa na kontakty międzyludzkie? Badanie
fot. Shutterstock

Sen to naturalne lekarstwo. Śpiąc, regenerujemy wszystkie komórki naszego organizmu. Sen wspomaga też układ nerwowy, wpływa na nasze emocje. Zwykle po nieprzespanej nocy, jedyne, czego potrzebujemy, to, poza drzemką, spokój i wyciszenie. Gdy jesteśmy niedospani, raczej nie mamy ochoty na rozmowy, a tym bardziej spotkania towarzyskie.Okazuje się, że nieustanny niedobór snu przekłada się też na mniejszą empatię i hojność, co zaburza budowanie więzi społecznych. Takie wioski przedstawili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Na czym polegało ich badanie?

Brak snu sprawia, że niechętnie pomagamy innym

W pierwszym etapie badań wzięło udział 24 zdrowych ochotników. Wykonano u nich rezonans magnetyczny mózgu po ośmiu godzinach snu, a następnie badanie powtórzono po bezsennej nocy.  Okazało się, że obszary mózgu odpowiadające za empatię były mniej aktywne po nieprzespanej nocy. Podczas drugiego etapu obserwowano jakość i długość snu u ponad 100 osób. Sprawdzano również zachowanie uczestników badania w ciągu dnia (zwłaszcza ich chęć niesienia pomocy innym, np. przytrzymanie zamykających się drzwi windy czy pomoc nieznajomemu, który miał wypadek na ulicy). Obserwacja trwała 4 dni. Osoby, które gorzej spały były mniej skłonne do pomocy innym następnego dnia.

W ostatnim etapie badań analizowano obszerną bazę danych dotyczących przekazywania pieniędzy na cele charytatywne w różnych stanach USA (w latach 2001-2016). Badacze zaobserwowali, że przejście na czas letni, gdy śpi się o godzinę krócej, przekładało się na 10-procentowy spadek darowizn. Zależności takiej nie zaobserwowano z kolei w częściach USA, gdzie zegary nie są przestawiane. Poprzednie badania tego samego zespołu naukowców wskazywały, że niedobór snu przyczynia się również do większego wycofania społecznego, a co za tym idzie – poczucia samotności.

Jednocześnie naukowcy przestrzegają, że niedobór snu jest powszechnym problemem na całym świecie.

– Ponad połowa mieszkańców krajów rozwiniętych przyznaje, że w ciągu tygodnia roboczego nie dostarcza sobie wystarczającej ilości snu. Należy bez wstydu pożegnać się z przekonaniem, że sen nie jest potrzebny lub stanowi stratę czasu. Przeciwnie, jest on najlepszą formą życzliwości, jaką możemy podarować sobie i otaczającym nas ludziom – komentuje Eti Ben Simon, współautorka badań.

Źródło: news-medical.net