Oceń
Wiele osób ma problemy ze snem (zasypianiem). Mogą one prowadzić do problemów ze zdrowiem (brak snu m.in. przyczynia się do przewlekłego stresu, przewlekłego zmęczenia, co może prowadzić do problemów z sercem, depresji etc.). W internecie można znaleźć wiele metod, które mogą pomóc nam zasnąć. Metoda 4-7-8 jest jedną z nich.
Metoda 4-7-8 – na czym polega?
Metoda 4-7-8 polega na kontrolowaniu oddechu poprzez rytmiczne i głębokie oddychanie. Wywodzi się ona ze starożytnej jogicznej tradycji – pranayamy (tzw. oddech joginiczny), która pomaga wprowadzić ciało i umysł w stan relaksu, aktywując przy tym układ przywspółczulny, który stanowi część autonomicznego układu nerwowego. Pobudzenie układu przywspółczulnego przekłada się na obniżenie tętna oraz obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie poziomu stresu, a co za tym idzie – ułatwia zasypianie.
Tę metodę upowszechnił dr Andrew Weil, założyciel i dyrektor University of Arizona Center for Integrative Medicine. Jego zdaniem jest to „naturalny środek uspokajający dla układu nerwowego” i zachęca, by metodę 4-7-8 stosować regularnie, najlepiej dwa razy dziennie (wtedy będzie widać efekty).
Metoda 4-7-8: jak poprawnie wykonać ćwiczenie oddechowe?
To ćwiczenie oddechowe jest bardzo proste. Powoli i głęboko wdychaj powietrze przez nos, licząc do 4, pozwól, by wypełniło ono płuca. Następnie wstrzymaj oddech, licząc w myślach do 7. Potem wydychaj powoli powietrze, licząc w myślach do 8. Powtórz to ćwiczenie cztery razy.
Po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia powinniśmy zauważyć, że nasze tętno i oddech się uspokajają, a my jesteśmy spokojniejsi i rozluźnieni, odprężeni.
Co można jeszcze zrobić, by łatwiej i szybciej zasypiać?
Ćwiczenia oddechowe z pewnością pomogą nam się wyciszyć i uspokoić, a tym samym przygotować do snu. Należy jednak pamiętać o jeszcze kilku ważnych aspektach związanych z higieną snu, czyli o stworzeniu odpowiednich warunków do spania. Aby się dobrze wysypiać, warto pamiętać o:
- odpowiedniej temperaturze w sypialni (nie wyższą niż 21 st. C), a także o świeżym powietrzu (najlepiej wietrzyć sypialnię 30 minut przed snem, a jeśli pogoda na to pozwala, spać przy otwartym oknie);
- zrobieniu odpowiedniej przerwy pomiędzy kolacją a snem – ostatni posiłek warto zjeść trzy godziny przed snem (objadanie się przed pójściem do łóżka może przyczynić się do bezsenności, organizm zamiast skupić się na zaśnięciu, skupia się na trawieniu);
- odpowiednim wyciszeniu się – lepiej przed snem sięgnąć po książkę, posłuchać relaksującej muzyki niż przeglądać telefon lub oglądać telewizję. Niebieskie światło, które emitują monitory i ekrany telefonów, skutecznie hamuje wydzielanie melaniny. Poza tym nadmiar bodźców pobudza mózg do pracy i utrudnia zasypianie.
W zasypianiu może pomóc również relaksująca kąpiel, kubek naparu z ziół, które mają działanie nasenne i uspokajające (np. z melisy, rumianku).
Oceń artykuł