Zamknij

Metoda 4-7-8 pomoże nam zasnąć. Jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie?

28.09.2021
Aktualizacja: 28.09.2021 11:20

Metoda 4-7-8 polecana jest osobom, które mają problemy ze snem lub cierpią na bezsenność. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie oddechowe.

Metoda 4-7-8 na problemy ze snem
fot. Shutterstock

Wiele osób ma problemy ze snem (zasypianiem). Mogą one prowadzić do problemów ze zdrowiem (brak snu m.in. przyczynia się do przewlekłego stresu, przewlekłego zmęczenia, co może prowadzić do problemów z sercem, depresji etc.). W internecie można znaleźć wiele metod, które mogą pomóc nam zasnąć. Metoda 4-7-8 jest jedną z nich.

Metoda 4-7-8 – na czym polega?

Metoda 4-7-8 polega na kontrolowaniu oddechu poprzez rytmiczne i głębokie oddychanie. Wywodzi się ona ze starożytnej jogicznej tradycji – pranayamy (tzw. oddech joginiczny), która pomaga wprowadzić ciało i umysł w stan relaksu, aktywując przy tym układ przywspółczulny, który stanowi część autonomicznego układu nerwowego. Pobudzenie układu przywspółczulnego przekłada się na obniżenie tętna oraz obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie poziomu stresu, a co za tym idzie – ułatwia zasypianie.

Tę metodę upowszechnił dr Andrew Weil, założyciel i dyrektor University of Arizona Center for Integrative Medicine. Jego zdaniem jest to „naturalny środek uspokajający dla układu nerwowego” i zachęca, by metodę 4-7-8 stosować regularnie, najlepiej dwa razy dziennie (wtedy będzie widać efekty).

Ważne!

Metodę 4-7-8 można stosować wieczorem tuż przed snem, by łatwiej zasnąć, ale również w ciągu dnia, gdy chcemy się odstresować i zrelaksować.

Metoda 4-7-8: jak poprawnie wykonać ćwiczenie oddechowe?

To ćwiczenie oddechowe jest bardzo proste. Powoli i głęboko wdychaj powietrze przez nos, licząc do 4, pozwól, by wypełniło ono płuca. Następnie wstrzymaj oddech, licząc w myślach do 7. Potem wydychaj powoli powietrze, licząc w myślach do 8. Powtórz to ćwiczenie cztery razy.

Ważne!

Pierwsze próby wykonania tego ćwiczenia mogą być nieudane, ale nie zrażaj się. Ćwiczenie czyni mistrza. Pamiętaj też, że na co dzień oddychamy płytko, więc na początku możesz poczuć się trochę dziwnie, oddychając głęboko (hiperwentylacja).

Po prawidłowym wykonaniu ćwiczenia powinniśmy zauważyć, że nasze tętno i oddech się uspokajają, a my jesteśmy spokojniejsi i rozluźnieni, odprężeni.

Co można jeszcze zrobić, by łatwiej i szybciej zasypiać?

Ćwiczenia oddechowe z pewnością pomogą nam się wyciszyć i uspokoić, a tym samym przygotować do snu. Należy jednak pamiętać o jeszcze kilku ważnych aspektach związanych z higieną snu, czyli o stworzeniu odpowiednich warunków do spania. Aby się dobrze wysypiać, warto pamiętać o:

  • odpowiedniej temperaturze w sypialni (nie wyższą niż 21 st. C), a także o świeżym powietrzu (najlepiej wietrzyć sypialnię 30 minut przed snem, a jeśli pogoda na to pozwala, spać przy otwartym oknie);
  • zrobieniu odpowiedniej przerwy pomiędzy kolacją a snem – ostatni posiłek warto zjeść trzy godziny przed snem (objadanie się przed pójściem do łóżka może przyczynić się do bezsenności, organizm zamiast skupić się na zaśnięciu, skupia się na trawieniu);
  • odpowiednim wyciszeniu się – lepiej przed snem sięgnąć po książkę, posłuchać relaksującej muzyki niż przeglądać telefon lub oglądać telewizję. Niebieskie światło, które emitują monitory i ekrany telefonów, skutecznie hamuje wydzielanie melaniny. Poza tym nadmiar bodźców pobudza mózg do pracy i utrudnia zasypianie.

W zasypianiu może pomóc również relaksująca kąpiel, kubek naparu z ziół, które mają działanie nasenne i uspokajające (np. z melisy, rumianku).

Ważne!

Jeśli problemy ze snem trwają dłużej niż kilka dni, warto skontaktować się z lekarzem. Mogą one być objawem poważniejszej choroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.