Obserwuj w Google News

Melatonina: kiedy brać, dawkowanie, skutki uboczne

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
30.01.2020 09:49
Zareaguj Reakcja

Melatonina nazywana jest "hormonem snu". Niedobór melatoniny powoduje trudności w zasypianiu, zaburzenia rytmu dobowego, pogorszenie samopoczucia. Dowiedz się, jak suplementować melatoninę, jakie są przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne.

Melatonina nazywana jest hormonem snu
fot. Shutterstock

Melatonina to neurohormon produkowany przez szyszynkę. Jego stężenie stopniowo rośnie w ciągu dnia, osiągając szczyt w środku nocy. Melatonina ułatwia zasypianie, wpływa na jakość snu, reguluje rytm dobowy. Sprawdź, kiedy i jak ją suplementować, jakie są przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne.

Melatonina - lek

Wskazania do suplementacji melatoniny to głównie zaburzenia rytmu snu i czuwania (silny stres, praca zmianowa), zaburzenia snu związane ze zmianą stref czasowych (tzw. jet lag), zaburzenia snu u pacjentów 55+.

Warto jednak pamiętać o tym, że melatonina to nie "tabletka na sen". To preparat oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego tez decyzję o rozpoczęciu suplementacji zawsze powinien podejmować lekarz.

Bezsenność to poważny problem, który przede wszystkim wymaga ustalenia przyczyny, a często również leczenia w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.

Melatonina - dawkowanie

Dawkowanie melatoniny różni się w zależności od przyczyny zaburzenia. W zaburzeniach snu i czuwania przeważnie zalecane są dawki 0,5-3 mg na godzinę przed snem.

W pracy zmianowej przyjmuje się 1-3 mg po pracy nocnej. Podobne dawki zalecane są w terapii bezsenności u osób 55+.

Przy przekraczaniu stref czasowych schemat jest nieco bardziej skomplikowany. W przypadku podróży na wschód, przeważnie na dwa dni przed wylotem przyjmuje się 1-6 mg ok. godziny 19.00, a następnie przez cztery dni 1-6 mg na godzinę przed snem. W przypadku podróży na zachód, rekomendowana dawka to 1-6 mg na godzinę przed snem, przez cztery dni po przylocie.

Melatonina - przeciwwskazania

Melatonina metabolizowana jest w wątrobie i wydalana całkowicie z moczem w ciągu 12 h od przyjęcia leku.

Przeciwwskazania do przyjmowania melatoniny to głównie:

  • nadwrażliwość na melatoninę,
  • choroby wątroby,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • czynna choroba alkoholowa.

Nie zaleca się stosowania melatoniny w ciąży i w okresie karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania melatoniny u dzieci. Nie należy stosować melatoniny po spożyciu alkoholu. Palenie papierosów może osłabiać działanie melatoniny.

Melatonina - skutki uboczne

Melatonina uznawana jest za preparat o małej toksyczności. Niezbyt częste skutki uboczne to: drażliwość, niepokój, nerwowość, pobudzenie psychoruchowe, zawroty głowy, migrena, bóle brzucha, zaparcia, suchość w ustach, nadmierne pocenie się, zwiększenie masy ciała.

Rzadko zdarzają się: zmiany nastroju, płacz, agresja, wczesne wybudzenia, zwiększone libido, niewyraźne widzenie, nasilone łzawienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nieświeży oddech, wypryski, rumień, świąd, skurcze mięśni.

Dawka śmiertelna nie jest znana.

Uwaga: melatonina może zaburzać koncentrację i wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów!

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl