Obserwuj w Google News

Masz takie sny? Możesz mieć zaburzenia lękowe

2 min. czytania
Aktualizacja 02.08.2022
02.08.2022 12:58
Zareaguj Reakcja

Trzy konkretne motywy występujące w snach mogą wskazywać na zaburzenia lękowe. Naukowcy przeanalizowali, o czym śnią osoby zgłaszające problemy z lękiem. Okazało się, że u większości badanych pojawiają się podobne sny, które mogą być odzwierciedleniem stanu psychicznego badanych.

Zły sen a lęki
fot. Shutterstock

Nowe badanie sugeruje, że treść snów osób z zaburzeniami lękowymi może znacznie różnić się od snów osób, które nie mają problemów z lękiem. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Düsseldorfie i opublikowane w czasopiśmie "Dreaming" miało na celu zbadanie specyficznych cech wyróżniających sny osób z klinicznymi zaburzeniami lękowymi.

W tym celu przeanalizowano sny 38 osób ze stwierdzonymi wcześniej zaburzeniami lękowymi i porównano z treścią snów osób, które nie zgłaszały problemów lękowych. Badacze doszli do wniosku, że istnieje znaczna różnica pod względem treści snów, a kilka tematów częściej powtarzało się wśród osób z zaburzeniami lękowymi.

Osobom z zaburzeniami lękowymi często śniły się: pogoń, atak fizyczny, zamrożenie (paraliż) ze strachu, śmierć bliskich i wypadki, takie jak katastrofy lotnicze.

Sny osób z zaburzeniami lękowymi zawierały więcej negatywnych emocji i mniej przyjaznych interakcji lub sukcesów. Zawierały również więcej postaci, lokalizacji, podróży i środków transportu oraz komunikacji werbalnej niż sny osób, które nie wykazywały lęku. Były bardziej dynamiczne, stresujące i ogólnie męczące. Pacjenci z lękiem doświadczali więcej negatywnych uczuć, w tym gniewu, strachu, niepokoju i smutku, a mniej pozytywnych, takich jak szczęście.

Oprócz pewnych powtarzających się motywów w snach pacjentów z lękiem istniały również trzy dominujące cechy charakterystyczne:

  1. marzenia o dawnej miłości, w tym o byłych partnerach,
  2. duża moc i prędkość, na przykład szybko poruszające się pojazdy/pościgi,
  3. większa intensywność snu.

- Sny pacjentów z lękiem mogą reprezentować doświadczenie przerażającego, wrogiego i niebezpiecznego środowiska w ich życiu na jawie - powiedział psycholog i główny autor badania Anton Rimsh z Universität Düsseldorf w Niemczech. 

Naukowcy wskazują, że grupa badanych była niewielka i mało zróżnicowana. Wśród badanych większą część stanowili pacjenci z zaburzeniami lękowymi uogólnionymi i lękiem napadowym. Nie badano natomiast snów osób z fobiami specyficznymi, lękiem separacyjnym i agorafobią. Z tego powodu do wyników badania należy podchodzić z dystansem. Niemieccy naukowcy planują teraz przeprowadzić dalsze badania z większą liczbą uczestników.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailemial.co.uk