Zamknij

Która pozycja podczas snu jest najzdrowsza? Wyjaśniamy

16.11.2021
Aktualizacja: 16.11.2021 12:40

To, w jakiej pozycji śpimy, może mieć wpływ na nasze samopoczucie. Dowiedz się, która pozycja w czasie spania jest najzdrowsza i dlaczego.

Pozycje spania - która jest najzdrowsza?
fot. Shutterstock
  1. Pozycja embrionalna (na boku, z podkulonymi nogami)
  2. Spanie na plecach
  3. Spanie na boku
  4. Spanie na brzuchu

Sen, wystarczająco długi i spokojny, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas snu nasz organizm regeneruje się, odpoczywa i przygotowuje do aktywności w ciągu dnia. Prawidłowa długość i jakość snu ma też wpływ na nasze samopoczucie. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią higienę snu i spać w takiej pozycji, jaka przyniesie nam najwięcej korzyści zdrowotnych, zwłaszcza gdy zmagamy się z bólem lub innymi problemami zdrowotnymi.

Przeprowadzone w 2017 r. badanie Better Sleep Council wykazało, m.in. że na to, czy organizm się regeneruje i czy wstajemy wypoczęci, ma wpływ pozycja, w jakiej śpimy i to czy jest ona zdrowa dla naszego kręgosłupa. Poza tym niektóre pozycje sprawiają, że rośnie ryzyko zaburzeń snu (np. lunatykowanie).

Co ciekawe, badanie to wykazało również różnicę w preferowanych pozycjach do spania w różnych pokoleniach. Na przykład Milenialsi i przedstawiciele pokolenia X częściej spali na brzuchu, z wyciągniętymi rękami i nogami, podczas gdy Baby Boomers wybierali spanie na boku.

Która pozycja do spania uważana jest za najzdrowszą? Zdaniem fizjoterapeutów, odpowiedź jest prosta: ta, która jest najwygodniejsza i najzdrowsza dla nas, biorąc pod uwagę nasze dolegliwości i choroby, na jakie cierpimy.

Pozycja embrionalna (na boku, z podkulonymi nogami)

Pozycja embrionalna jest jedną z najpopularniejszych pozycji do spania i przez niektórych uważana jest za jedną z najwygodniejszych. Spanie w tej pozycji polecane jest osobom chrapiącym i cierpiącym na obturacyjny bezdech senny, a także osobom cierpiącym na problemy gastryczne (zgaga, dolegliwości jelitowe). Poza tym pozycja ta sprawdza się również u osób, które cierpią na ból w dolnej części pleców oraz u kobiet w ciąży. Pod warunkiem, że odpowiednio rozluźnią ciało (pomocna może być w tym poduszka podłożona między kolanami.

Ważne!

Spanie w zbyt ciasnej pozycji embrionalnej może uniemożliwiać głębokie oddychanie (ściskamy nienaturalnie przeponę i płuca) oraz pogłębiać ból stawów i ból pleców (kolana za bardzo podciągnięte do klatki piersiowej prowadzą do przesadnego skrzywienia kręgosłupa).

Spanie na plecach

Spanie na plecach (inaczej na wznak lub pozycja na żołnierza) jest zdaniem fizjoterapeutów najlepszą pozycją dla naszego kręgosłupa (równomiernie rozkłada ciężar ciała i zmniejsza niepotrzebny nacisk na plecy). Pozycja na wznak pomaga złagodzić ból kręgosłupa, ból szyi, ból w biodrach i stawach kolanowych, umożliwia lepsze krążenie krwi w organizmie. Pozycja ta polecana jest również osobom, które skarżą się na zatkane zatoki lub zatkany nos (w takiej sytuacji należy pod głowę położyć małą poduszkę). Spanie na plecach zmniejsza też ryzyko pojawienia się zmarszczek.

Niestety pozycja ta nie jest polecana osobom, które chrapią lub cierpią na bezdech senny, a także osobom z nadwagą lub otyłością.

Ważne!

Podłożenie małej poduszki pod kolana może pomóc w utrzymaniu naturalnej krzywizny pleców. Pod głowę możesz również podłożyć małą płaską poduszkę.

Spanie na boku

Spanie na boku z podłożoną niewielką poduszką pod głowę to chyba najpopularniejsza pozycja do spania. Z badań opublikowanych w 2017 roku w czasopiśmie Nature and Science of Sleep wynika, że ponad 60 proc. ludzi na całym świecie śpi w tej pozycji. Czy to oznacza, że jest najzdrowsza? Niekoniecznie. Znacznie ma to, na którym boku śpimy.

Spanie na lewym boku jest korzystne dla osób, które chrapią oraz cierpią na problemy trawienne, np. mają zgagę lub refluks żołądkowy (choć dla nich najlepsza jest pozycja na wznak). Co ciekawe, spanie na prawym boku może te dolegliwości pogłębiać.

Spanie na lewym boku poleca się również kobietom w ciąży, dzięki niej lepiej się im oddycha i lepiej krąży krew w ich organizmie (poprawia się przepływ krwi do macicy). Wynika to z ułożenia aorty, która wygina się w lewą stronę, więc serce w tej pozycji pracuje lepiej.

Oczywiście ta pozycja spania również ma swoje wady. Spanie na boku może prowadzić do sztywności ramion, bólu karku, napięcia szczęki, a także przyczyniać się do powstawania zmarszczek.

Jeśli lubisz spać na boku, możesz pomiędzy nogi (na poziomie kolan) podłożyć małą poduszkę, dzięki temu lepiej ułożą się biodra i unikniesz bólu krzyża, bólu szyi i pleców.

Spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu jest chyba najmniej zdrową pozycją do snu, ale może przynieść ulgę osobom, które chrapią lub cierpią na bezdech senny. Jednak na tym ta lista się kończy.

Spanie na brzuchu może przyczyniać się do bólu karku i pleców (pojawia się sztywność karku tuż po przebudzeniu), bólu głowy, a także może niepotrzebnie obciążać mięśnie i stawy.

Ważne!

Jeśli lubisz spać na brzuchu, to umieść pod nim niewielką poduszkę (na wysokości miednicy). Ten zabieg pomoże ci podnieść delikatnie biodra i zmniejszyć ewentualny ból pleców, zwłaszcza w dolnej części. Nie kładź poduszki po głowę, bo to może pogłębić dolegliwości bólowe i nienaturalnie wygiąć ciało.

Jesteśmy różni, mamy inne upodobania, także te dotyczące pozycji do spania. Warto wiedzieć, które z nich mogą wywołać dolegliwości bólowe i tym samym wywołać zaburzenia snu. Czasami niewielkie zmiany (np. spanie na lewym zamiast na prawym boku lub podłożenie poduszki między nogi) mogą polepszyć nasze samopoczucie. Pamiętaj jednak, by niczego nie robić na siłę, a wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo.

Możesz prowadzić dziennik snu, np. przez tydzień lub dwa, i sprawdzić, czy twoje samopoczucie zmieniło się po wprowadzeniu zmian. Dzięki temu dowiedz się, co u ciebie działa, a co nie. Celem jest to, aby budzić się wypoczętym, gotowym do aktywności.

loader

Źródło: healthline.com/ livescience.com/ sciencealert.com