Obserwuj w Google News

Kołdra obciążeniowa może ułatwiać zasypianie

2 min. czytania
04.10.2022 13:57
Zareaguj Reakcja

Kołdra obciążeniowa to produkt dobrze znany rodzicom dzieci w spektrum autyzmu. Naukowcy właśnie udowodnili, że ma korzystny wpływ na poziom melatoniny u dorosłych.

Kołdra obciążeniowa zwiększa poziom melatoniny
fot. Shutterstock

Kołdra obciążeniowa to pomysł zainspirowany obserwacjami prof. Temple Grandin, popularyzatorki wiedzy na temat autyzmu, która zauważyła, że ucisk na ciało przynosi jej ukojenie. Badania na ten temat rozwinęła Tina Champagne, a spieniężył Keith Zivalich, w 2000 roku wypuszczając na rynek pierwszą kołdrę obciążeniową pod marką "Bean Blanket". W 2017 serwis naukowy "Futurism" założył zbiórkę na platformie Kickstarter, na której zebrał prawie 5 mln dolarów na produkt o nazwie "Gravity Blanket". Od tamtej pory kołdry obciążeniowe pokochały miliony użytkowników na całym świecie, a naukowcy coraz baczniej im się przyglądają.

Kołdra obciążeniowa a bezsenność

Badacze z Uniwersytetu z Uppsali sprawdzili poziom najważniejszych hormonów regulujących sen i czuwanie u 26 młodych dorosłych, m.in. melatoniny, oksytocyny i kortyzolu. Wnioski opublikowali w Journal of Sleep Research.

Po zastosowaniu kołdry obciążeniowej o wadze 12% masy ciała (kołdry obciążeniowe dobiera się indywidualnie), poziom melatoniny w ślinie uczestników badania wzrósł aż o 30%, choć parametry dotyczące poziomu oksytocyny i kortyzolu (tzw. hormonu stresu) się nie zmieniły.

Oznacza to, że kołdra obciążeniowa nie miała znaczącego wpływu na poziom stresu, ale mogła ułatwiać zasypianie. Uczeni zaznaczają, że badanie przeprowadzone były na małej grupie ochotników i potrzebne są kolejne testy.

Ważne: nie każdy może korzystać z kołdry obciążeniowej!

Kołdra obciążeniowa - przeciwwskazania to m.in.:

  • ciąża
  • choroby układu oddechowego
  • choroby serca i układu krążenia
  • choroby dermatologiczne z owrzodzeniem naskórka
  • podwyższona łamliwość kości
  • niskie napięcie mięśniowe
  • epilepsja

Ponieważ lista przeciwwskazań jest długa, kwestię zakupy kołdry obciążeniowej należy omówić ze swoim lekarzem. 

Źródło: medicalxpress.com, ktomalek.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.