Obserwuj w Google News

Jak szybko zasnąć? Metoda wojskowa sprawi, że zaśniesz w 2 minuty

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
07.02.2020 14:53
Zareaguj Reakcja

Jak szybko zasnąć - to odwieczny problem osób zmagających się z bezsennością, a także rodziców małych dzieci, którzy na sen mają naprawdę mało czasu. Sprawdź metodę amerykańskich żołnierzy, która pozwala zasnąć w... zaledwie 2 minuty!

Jak szybko zasnąć?
fot. Shutterstock

Ludzie dzielą się na tych, którzy "tylko przykładają głowę do poduszki" i tych, którzy na samą myśl o zasypianiu zaczynają się denerwować. Bezsenna noc to koszmar, ale zmaganie się z bezsennością przez dłuższy czas prowadzi do deprywacji snu, która wywołuje problemy emocjonalne, stany depresyjne, uniemożliwia pracę i funkcjonowanie w społeczeństwie. Są na to jednak sposoby.

Problemy z zasypianiem

Z problemem bezsenności często zmagają się osoby cierpiące na nerwicę i depresję, osoby w trudnej sytuacji życiowej, a także młodzi rodzice, u których sen przerywany jest częstymi wybudzeniami przez dzieci.

Problem ma charakter demokratyczny. Twórca Facebooka Mark Zuckerberg, w akcie desperacji, po urodzeniu dzieci, zaprojektował nawet specjalny sleep box - wynalazek mający ułatwić zasypianie wybudzającej się kilkakrotnie w ciągu nocy żonie.

"Odkąd zostaliśmy rodzicami Priscilla ma kłopoty ze snem. Budzi się i sprawdza na swoim telefonie, czy dzieci mogą się wkrótce obudzić, ale widząc godzinę, nie może ponownie zasnąć" - tłumaczył Mark Zuckerberg na Facebooku.

Jego autorski wynalazek to... drewniana skrzyneczka, która emituje słabe światło w godzinach 6-7 rano. Idea jest prosta: jeśli Priscilla przebudzi się w nocy i widzi ciemność, to dalej idzie spać, nie sprawdzając godziny na telefonie. Jeśli po przebudzeniu zobaczy światełko, wie, że jedno z nich musi pomału wstawać, bo dzieci zaraz się obudzą.

Osobom, które nie mogą zasnąć, pomóc może metoda wojskowa, opracowana podczas II wojny światowej.

Metoda wojskowa

W trakcie II wojny światowej opracowano metodę, która miała ułatwić amerykańskim pilotom zasypianie w ekstremalnych warunkach. Sposób opisano w książce pt. "Relax and Win: Championship Performance in Whatever You Do" Buda Wintera:

  1. Połóż się do łóżka. Rozluźnij mięśnie głowy. Twoja twarz ma 43 mięśnie. Postaraj się, żeby żaden z nich nie pracował.
  2. Opuść ramiona i rozluźnij ręce. Najpierw jedną, potem drugą. Możesz to zrobić stopniowo, pracując po kolei nad każdą ręką.
  3. Rozluźnij tułów i wypuść powietrze. Zwróć uwagę na mięśnie poruszające klatką piersiową podczas oddychania. Pracują mimowolnie, ale wyobraź sobie, że je rozluźniasz.
  4. Rozluźnij nogi - najpierw uda, potem łydki. Po kolei pracuj nad każdym mięśniem.
  5. Robiąc to wszystko, postaraj się oczyścić umysł z myśli. Jeśli to się nie udaje, powtarzaj sobie: "nie myśl, nie myśl, nie myśl". Możesz również przywołać w myślach jeden relaksujących obrazów: leżysz w hamaku w zaciemnionym pokoju albo w kajaku na środku spokojnego jeziora.

Powodzenia!

Źródło: washingtonpost.com