Obserwuj w Google News

Jak długo powinny spać osoby w średnim wieku? Ustalono, ile godzin wystarczy

2 min. czytania
04.05.2022 09:07
Zareaguj Reakcja

Sen to naturalne lekarstwo, które chroni nas przed wieloma chorobami. To, ile powinniśmy spać, ma związek z naszym wiekiem… Jak długo spać, by być zdrowym i szczęśliwym? Obszerne badanie pomogło ustalić, jaka jest idealna dawka snu dla osób w średnim wieku i seniorów. 

Ile powinny spać osoby w średnim wieku? Badanie
fot. Shutterstock

Zdrowy sen to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jego niedobór powoduje wiele powikłań, w tym pogorszenie funkcji poznawczych. Ludzkie ciało nie jest w stanie poprawnie działać bez wystarczającej ilości wypoczynku. Przewlekły brak snu może powodować rozwój wielu chorób, w tym depresji, nadciśnienia tętniczego czy schorzeń serca. Jednak zarówno zbyt mała ilość snu, jak i nadmiar przesypianych godzin, może być niebezpieczną sytuacją. Ile zatem należy spać, by zachować zdrowie? Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Cambrdige (W. Brytania) i Fudan University (Szanghaj, Chiny) pozwoliło ustalić najlepszą dawkę snu dla osób w średnim wieku i starszych.

Ile snu potrzebujemy w drugiej połowie życia?

W obszernym badaniu przeanalizowano dane dotyczące niemal 500. tysięcy dorosłych w wieku 38-73 lat. Uczestnicy zostali zapytani o ich wzorce snu, zdrowie psychiczne i samopoczucie. Wzięli także udział w serii testów poznawczych. W przypadku prawie 40 tys. z nich naukowcy dysponowali danymi z obrazowania mózgu i  genetycznymi. Celem badania było sprawdzenie, ile dokładnie powinny spać osoby w średnim wieku i starsze.  Jak piszą naukowcy, najlepsza ilość snu to siedem godzin.

– Siedem godzin to idealna długość snu dla osób w średnim wieku i starszych. Zbyt mało snu wiąże się z gorszą wydajnością poznawczą i kondycją psychiczną – piszą badacze.

Naukowcy potwierdzają, że zarówno niewystarczający, jak i nadmierny czas snu wiązał się z zaburzeniami funkcji poznawczych, takich jak szybkość przetwarzania informacji, uwaga wzrokowa, pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów. Siedem godzin snu było optymalną długością.

– Dobry sen jest ważny na każdym etapie życia, ale szczególnie z wiekiem. Znalezienie sposobów na poprawę snu u osób starszych może mieć kluczowe znaczenie, żeby pomóc im w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i samopoczucia – podsumowuje prof. Barbara Sahakian z Uniwersytetu w Cambridge.

Źródło: PAP