Jak długo powinny spać osoby w średnim wieku? Ustalono, ile godzin wystarczy
Sen to naturalne lekarstwo, które chroni nas przed wieloma chorobami. To, ile powinniśmy spać, ma związek z naszym wiekiem… Jak długo spać, by być zdrowym i szczęśliwym? Obszerne badanie pomogło ustalić, jaka jest idealna dawka snu dla osób w średnim wieku i seniorów.

Zdrowy sen to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jego niedobór powoduje wiele powikłań, w tym pogorszenie funkcji poznawczych. Ludzkie ciało nie jest w stanie poprawnie działać bez wystarczającej ilości wypoczynku. Przewlekły brak snu może powodować rozwój wielu chorób, w tym depresji, nadciśnienia tętniczego czy schorzeń serca. Jednak zarówno zbyt mała ilość snu, jak i nadmiar przesypianych godzin, może być niebezpieczną sytuacją. Ile zatem należy spać, by zachować zdrowie? Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Cambrdige (W. Brytania) i Fudan University (Szanghaj, Chiny) pozwoliło ustalić najlepszą dawkę snu dla osób w średnim wieku i starszych.
Ile snu potrzebujemy w drugiej połowie życia?
W obszernym badaniu przeanalizowano dane dotyczące niemal 500. tysięcy dorosłych w wieku 38-73 lat. Uczestnicy zostali zapytani o ich wzorce snu, zdrowie psychiczne i samopoczucie. Wzięli także udział w serii testów poznawczych. W przypadku prawie 40 tys. z nich naukowcy dysponowali danymi z obrazowania mózgu i genetycznymi. Celem badania było sprawdzenie, ile dokładnie powinny spać osoby w średnim wieku i starsze. Jak piszą naukowcy, najlepsza ilość snu to siedem godzin.
– Siedem godzin to idealna długość snu dla osób w średnim wieku i starszych. Zbyt mało snu wiąże się z gorszą wydajnością poznawczą i kondycją psychiczną – piszą badacze.
Naukowcy potwierdzają, że zarówno niewystarczający, jak i nadmierny czas snu wiązał się z zaburzeniami funkcji poznawczych, takich jak szybkość przetwarzania informacji, uwaga wzrokowa, pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów. Siedem godzin snu było optymalną długością.
– Dobry sen jest ważny na każdym etapie życia, ale szczególnie z wiekiem. Znalezienie sposobów na poprawę snu u osób starszych może mieć kluczowe znaczenie, żeby pomóc im w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego i samopoczucia – podsumowuje prof. Barbara Sahakian z Uniwersytetu w Cambridge.
Źródło: PAP