Obserwuj w Google News

Nie możesz wcześnie zasnąć? To przez złą dietę!

Monika Piorun
2 min. czytania
13.06.2016 21:11
Zareaguj Reakcja

Dlaczego niektórym tak łatwo udaje się chodzić spać z kurami? Wydaje się, że życie w rytmie natury samoistnie reguluje naszą potrzebę snu. Niestety, im więcej wysokoprzetworzonych produktów spożywamy, tym bardziej zaburzamy wewnętrzną równowagę organizmu, a przez to ograniczamy naszą potrzebę nocnego wypoczynku. – Chcesz szybciej zasnąć? Nie jedz fast foodów – ostrzegają eksperci.

Niewłaściwa dieta ma bezpośredni wpływ na to, o której godzinie jesteśmy w stanie zasnąć
fot. ---

Statystycznie aż jedna trzecia ludzkości ma problemy z zasypianiem. Choć pracujemy coraz więcej i wydaje się, że powinniśmy być coraz bardziej zmęczeni, to jednak niektórym wcale nie jest łatwo wpaść w objęcia Morfeusza.

Zobacz także

Specjaliści przekonują, że ludzie w wieku od 18 do 60 lat powinni przeznaczać na nocny wypoczynek około 7 godzin. Niestety większość społeczeństwa nie jest w stanie spać tak długo, ile wskazują eksperci. Do tej pory naukowcy przekonywali, że niedosypianie sprzyja otyłości i wyższemu wskaźnikowi masy ciała (BMI).

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych pod kierunkiem prof. Kelly Glazer Baron z Wydziału Neurologii Uniwersytetu Northwestern w Chicago wskazują jednak, że prawdziwa przyczyna tego, że (mimo szczerych chęci) nie jesteśmy w stanie usnąć o wczesnej porze, ma jeszcze bardziej prozaiczne podłoże, niż dotąd sądzono.

Zobacz także

Niewyspani przez fast food

Po przebadaniu 96 zdrowych, dorosłych osób w wieku od 18 do 50 lat i trwającej 7 dni kompleksowej analizie czynników mających wpływ na zaburzenia ich rytmu okołodobowego, okazało się, że wbrew pozorom bezpośredni wpływ na to, że niektórzy są w stanie zasnąć później niż inni, ma słaba jakość spożywanego jedzenia, a w szczególności posiłki typu fast food.

Za pomocą zakładanych na nadgarstek specjalnych opasek monitorujących dzienną aktywność fizyczną i styl życia uczestników badania, zespołowi prof. Baron udało się ustalić, że to jednak zła dieta odpowiada za to, że nie możemy usnąć o wczesnej porze. Choć wszyscy pacjenci sypiali nie mniej niż 6,5 godziny na dobę, to jednak im gorzej się odżywiali, tym trudniej było im zasnąć.

Naukowcy podkreślają, że bezsenność sprzyja tarczycy i zaburzeniom hormonalnym. Może też prowadzić do cukrzycy typu 2, chorób serca, nadciśnienia, udarów a nawet problemów umysłowych.

Zobacz także

Wyniki badań zaprezentowanych na XXX dorocznym spotkaniu Towarzystwa Badań nad Snem w Denver wskazują, że im później udaje się nam zasnąć, tym bardziej prawdopodobne jest, że na co dzień odżywiamy się nieprawidłowo.

Jeśli cierpicie na bezsenność, wykluczcie ze swojej diety wszelkie fast foody, wtedy z pewnością szybciej uśniecie.

 TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π