Zamknij

Chrapiesz? To osłabia Twoją pamięć i zwiększa ryzyko alzheimera!

Monika Piorun
24.07.2017 14:46

Naukowcy z Harvardu potwierdzili, że osoby, które mają problem z bezdechem sennym, mogą mieć problemy z pamięcią - są też dużo bardziej narażone na chorobę Alzheimera niż Ci, którzy śpią nie wydając żadnych dźwięków.

East News/imago stock&people

Mogłoby się wydawać, że chrapanie to całkiem błaha dolegliwość. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że osoby, które regularnie doświadczają przerw w oddychaniu w ciągu nocnego odpoczynku, mogą w przyszłości cierpieć na poważne schorzenia.

Chrapanie zaburza naturalny rytm snu i prowadzi do zwiększenia beta-amyloidu, czyli białka odpowiedzialnego za niszczenie neuronów mózgu. Ci, którzy nocą chrapią, w ciągu dnia mogą mieć problemy z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Bez prawidłowej regeneracji w ciągu nocy nasz mózg zaczyna się samodzielnie uszkadzać. Zaburzenia, do których dochodzi, zwiększają zaś u nas ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

Naukowcy z Harvardu potwierdzili, że osoby, które mają problem z bezdechem sennym, mogą mieć problemy z pamięcią - są też dużo bardziej narażone na chorobę Alzheimera niż Ci, którzy śpią nie wydając żadnych dźwięków. Na łamach "Annals of the American Thoriacic Society" eksperci opisali wyniki badań przeprowadzonych wśród ponad 1,7 tys. uczestników. Według ich danych ryzyko demencji starczej oraz alzheimera wzrasta zarówno wśród osób, które chrapią tylko sporadycznie, jak wśród tych, którym zdarza się to regularnie. Jak przekonują uczeni, może to oznaczać, że zagrożenie tymi chorobami można ograniczyć poprzez... poprawę jakości snu! 

Zobacz także

Zobacz także

źródło: msn
________

zdrowie.radiozet.pl/π