Czy spanie z psem lub kotem w jednym łóżku jest zdrowe? Wyjaśniamy
Właściciele czworonogów często śpią ze swoimi zwierzakami w jednym łóżku. Chociaż dla wielu z nich to oczywiste, z higienicznego punktu widzenia takie zachowanie może budzić wątpliwości. Kiedy wpuszczanie kota lub psa do łóżka jest szczególnie niebezpieczne?

Wspólne spanie z psem lub kotem ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi uważają (słusznie), że wpuszczanie czworonoga do łóżka to coś naturalnego, wynikającego z więzi ze zwierzakiem. Z drugiej strony, taki nawyk to dla wielu osób źródło obaw związanych z potencjalnymi chorobami… Jaki wpływ na zdrowie ma spanie z ukochanym psem lub kotem w jednym łóżku i kiedy należy z tego bezwzględnie zrezygnować?
Wspólne spanie ze zwierzakiem: korzyści dla zdrowia
Dzielenie łóżka z psem czy kotem ma wiele zalet. Oprócz tego, że to po prostu wyraz bliskości między opiekunem a zwierzakiem, czworonogi działają uspokajająco, a kontakt z nimi pomaga zasnąć. To też naturalny termofor :) – zwierzęta mają wyższą temperaturę ciała niż ludzie. Podczas snu z czworonogiem wydzielają się hormony szczęścia (endorfiny, oksytocyna). Terapie z udziałem zwierząt ( dogoterapia i felinoterapia - „leczenie kotem”) od wielu lat są wykorzystywane w łagodzeniu objawów wielu schorzeń, takich jak nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, autyzm, choroba Alzheimera.
Badanie przeprowadzone w 2019 roku przez naukowców z Charles University w Pradze wykazało, że ludzie, którzy mają psy, lepiej śpią. A jakie zagrożenia wynikają z takiego nawyku?
Kiedy należy zrezygnować ze spania w łóżku z psem lub kotem?
Zanim zdecydujemy się na spanie ze zwierzakiem, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Po pierwsze, wiele zwierząt (zwłaszcza kotów) śpi przez większość dnia. To głównie w nocy są one aktywne, dlatego jeśli śpimy razem z kotem, musimy liczyć się z częstym wybudzaniem ze snu, (jak i z tym że będziemy podrapani). Jeżeli mamy dość płytki sen, dzielenie łóżka z czworonogiem nie jest najlepszym pomysłem.
Warto także regularnie wykonywać zabiegi, takie jak szczepienia, odrobaczanie, wyczesywanie sierści, higiena jamy ustnej. O tym jednak należy pamiętać bez względu na to, czy pupil z nami śpi, czy nie.
Kiedy nie spać z psem lub kotem? Oto najważniejsze przeciwwskazania:
- uczulenie na sierść
- alergie (nie musimy być uczuleni na sierść; spanie z kotem lub psem może zaostrzyć objawy innych alergii, m.in. na pyłki)
- agresja u zwierząt (nie wpuszczajmy do łóżka psów i kotów, które zachowują się w sposób nieprzewidywalny)
- wychodzenie zwierząt z domu na dłużej (jeżeli mamy zwierzęta „wychodzące”, musimy liczyć się z tym, że przynoszą one do domu bakterie i pasożyty, a wiele z nich zagraża też ludziom)
- rasa psa (o ile spanie z małym pieskiem nie stwarza wielu trudności, ciężko wyobrazić sobie spanie w jednym łóżku z chartem czy bernardynem)
- objawy choroby u psa lub kota (dolegliwości, takie jak nieuzasadnione wypadanie sierści, brak apetytu, wymioty czy biegunka u psa lub kota to sygnał alarmowy)
Nie należy pozwalać psom lub kotom na spanie w jednym łóżku z małymi dziećmi.
Źródło: zooart.com, thisdogslife.co, medicover.pl