Czy spanie nago jest zdrowe? 8 faktów, które powinnaś poznać

23.09.2019
Aktualizacja: 18.11.2020 17:24

Jak się okazuje spanie nago ma wiele zalet, część z nich może być sporym zaskoczeniem. Ta prosta rzecz redukuję wagę, wzmacnia relacje, poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne. Przekonują o tym liczne badania naukowców. Poznaj 8 najczęściej wymienianych korzyści. 

Spanie nago.
fot. Shutterstock

1.Pomaga zrzucić wagę

Utrzymanie chłodu w nocy może pomóc zwiększyć spalanie kalorii i zapobiega postępowi cukrzycy. W jednym badaniu obserwowano 21 000 osób przez trzy lata, stwierdzono w nim związek nieodpowiednim snem a przyrostem masy ciała. Osoby, które spały mniej niż 5 godzin, częściej przybierały na wadze.

2.  Ułatwia zasypianie

Temperatura ciała jest kluczem do zaśnięcia, w rzeczywistości jest to część rytmu dobowego, biologicznego rytmu, który działa, jak zegar ciała na sen.

3. Zmniejsza stres i niepokój

Innym powodem, dla którego spanie nago może być dobrym pomysłem, to zmniejszenie ogólnego stresu i lęku.

 4. Korzystnie wpływa na skórę

Spanie nago może poprawić ogólną jakość snu, ale też skóry. W jednym z badań sprawdzono, czy słaby sen ogranicza zdolność skóry do gojenia się ran. Podzielono uczestników na trzy grupy – jedna spała odpowiednią ilość czasu, druga była pozbawiona snu, trzecia była również pozbawiona snu, ale otrzymywała składniki odżywcze.

Odkryli, że grupa, która dobrze spała, wyzdrowiała szybciej niż pozostałe dwie grupy. Dodatkowe odżywianie nie miało istotnego wpływu na szybkość gojenia się ran. To pokazuje, że wystarczająca ilość snu może pomóc twojej skórze odzyskać zdrowie, a dodatkowo spanie nago pomoże jeszcze lepiej.

Przeczytaj: Dlaczego brak snu jest groźny dla zdrowia? 

5. Działa korzystnie na strefy intymne

Bez względu na to, co nosisz w ciągu dnia, spanie nago to łatwy sposób na wentylację pochwy i utrzymanie jej w zdrowiu. Śpiąc nago, pomagasz zapobiegać rozwojowi bakterii.  U mężczyzn spanie nago pomaga utrzymać plemniki w zdrowiu. Bielizna może mieć wpływa na jakość nasienia.

6. Podwyższa samoocenę

Spanie nago pomaga zaakceptować siebie i poczuć się pewnie we własnej skórze. To może być krok w oswojeniu się ze swoją cielesnością.

7. Poprawia relacje między partnerami

Spanie nago dobrze wpływa na życie seksualne. Bezpośredni kontakt ze skórą partnera zwiększa wydzielanie oksytocyny w organizmie. To tzw. hormon miłości – dobrze wpływa na więź i bliskość w parze. Sprawia, że czujemy się bardziej kochani i szczęśliwi. Również dotykanie partnera jest świetne dla zdrowia.

8. Zwiększa płodność mężczyzn

Nie tylko kobiety czerpią korzyści ze spania nago. W badaniu przeprowadzonym na 656 mężczyznach ujawniono  związek między noszeniem obcisłej bielizny a niższą liczbą plemników. Mężczyźni, którzy zgłaszali noszenie bokserek, mieli wyższe stężenie plemników i całkowitą liczbę plemników niż ci, którzy nosili obcisłą bieliznę. Spanie nago to świetny sposób na chłodzenie jąder i optymalną temperaturę dla zdrowia nasienia.

Źródło: healthline

Przeczytaj: Spanie przy włączonym wiatraku jest szkodliwe dla zdrowia