Zamknij

Czy poranny ból gardła może być wynikiem spania przy otwartym oknie?

06.05.2022
Aktualizacja: 06.05.2022 09:30

"Nie śpij przy otwartym oknie, bo się przeziębisz", "Nie leż w przeciągu, bo się przeziębisz" – czy słyszeliście kiedyś takie porady? Ja niestety dość często. Nie wzięłam ich sobie do serca, bo okno na noc otwieram nawet w zimie. Ale wiele osób wierzy, że przyczyną porannego bólu gardła czy uczucia drapania w gardle jest otwarte na noc okno lub włączona klimatyzacja. Czy mają rację?

Poranny ból gardła
fot. Shutterstock

Poranny ból gardła – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyn bólu gardła czy uczucia drapania gardła może być wiele. Oczywiście najczęściej są one objawem infekcji wirusowej, wywołanej przez wirusy, a nie świeże powietrze z okna. Jednak nie oznacza to, że nie może mieć ono wpływu na pojawienie się tych dolegliwości. Uczucie drapania w gardle czy bólu gardła może być efektem również zanieczyszczonego powietrza, dlatego przed położeniem się spać, lepiej sprawdzić w dostępnych aplikacjach mobilnych jakość powietrza. To ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy ryzyko pojawienia się smogu jest znacznie wyższe niż w okresie letnim.

Innymi przyczynami porannego bólu gardła, oprócz przeziębienia, czy zanieczyszczonego powietrza, mogą być:

Tak więc otwarte okno i świeże powietrze (o ile nie jest zanieczyszczone) nie ma z naszymi porannymi dolegliwościami nic wspólnego. Co więcej, zdaniem lekarzy chłodne powietrze i dobra cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu może pomagać w lepszym oddychaniu podczas snu, a także poprawić jego jakość.

A co z klimatyzacją? To zależy od tego, na jaką temperaturę ją nastawicie i czy nawiew skierujecie wprost na siebie (nie jest to zalecane!). Ważne jest również to, by ustawić urządzenie na odpowiednią temperaturę, tak by nie osuszało ono powietrza. Czy więc używać klimatyzatora? Gdy jest to konieczne, oczywiście tak. Co ciekawe, urządzenie to może niektórym osobom pomóc w zasypianiu, bo... generuje, kojący biały szum.

Czy można zminimalizować ryzyko pojawienia się porannego bólu gardła?

Odpowiedź brzmi tak, ale nasze działania powinny być ukierunkowane na znalezienie przyczyny naszego gorszego samopoczucia.

  • Jeśli podejrzewasz, że w twojej sypialni powietrze jest suche, zainwestuj w nawilżacz powietrza (elektroniczny lub taki wieszany na kaloryferze). Możesz również wstawić do sypialni mokre pranie lub rozwiesić przed snem na kaloryferze mokre ręczniki. Pomocna może być również szklanka wody ustawiona na szafce przy łóżku, tak abyśmy mogli nawilżyć gardło od razu po wstaniu.
  • Jeśli twoje objawy są efektem oddychania przez usta, ustal przyczynę. U niektórych osób może to być efekt przeziębienia i zatkania kanałów nosowych, u niektórych przerostu migdałków, skrzywienie przegrody nosa, zwężonych dróg oddechowych, urazów nosa. W przypadku przeziębienia warto zastosować preparaty minimalizujące obrzęk w nosie oraz ułatwiające usunięcie wydzieliny z nosa. W przypadku pozostałych przyczyn konieczna jest wizyta u lekarza.
  • Jeśli cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy, postaraj się nie jeść przed snem oraz unikać picia alkoholu. Warto również skontaktować się z lekarzem, który może przepisać leki pomagające kontrolować chorobę.
  • Jeśli powodem twoich dolegliwości może być alergia, warto przyjmować leki przeciwhistaminowe, a także odczulanie (immunoterapia alergenowa). W przypadku alergii na pyłki, gdy ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie, lepiej zamykać okno na noc. Poza tym warto również pamiętać, aby w przypadku alergii trzymać zwierzęta z dala od sypialni, usunąć z sypialni dywany i zasłony, stosować antyalergiczną pościel. Jeśli masz klimatyzację, regularnie wymieniaj w niej filtr powietrza.

Co może jeszcze złagodzić poranne uczucie drapania w gardle? Prysznic, bo para nawilża i koi gardło.

Ważne!

Każda zmiana głosu lub trudności w połykaniu, utrzymujące się przez dłuższy czas i nieznikające po nawilżeniu gardła, powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Bolesność gardła bowiem może być symptomem raka jamy ustnej i gardła.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl/ clevelandclinic.org