Obserwuj w Google News

Co wywołuje migrenę? Naukowcy odkryli nowe fakty

3 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
03.01.2020 12:08
Zareaguj Reakcja

Migrena to choroba neurologiczna, której pochodzenie wciąż nie jest wyjaśnione. Naukowcy cały czas próbują to ustalić. Wiemy na pewno, że migreny doświadczają zwłaszcza osoby, które w tygodniu wcześnie wstają, a w weekend odsypiają. Nowe badanie ujawniają, że zła jakość snu gwarantuje migrenę nie dzień, ale dwa dni po trudnej nocy.

Migrena: co ją wywołuje?
fot. Shutterstock

Migrena a sen

Dr Suzan Bertisch – lekarka i badaczka kliniczna z Uniwersytetu Harvard  – jest autorką nowego badania, który pojawił się w czasopiśmie Neurology. Dr Bertisch wraz z zespołem dokładnie obserwowała sen pacjentów, by sprawdzić, jak wpływa to na częstość występowania migrenowych bólów głowy.  

Ważna informacja

Migrena z aurą – charakteryzuje się występowaniem napadowych bólów głowy oraz innych objawów towarzyszących. Napady migreny charakteryzują się sekwencją powtarzających się symptomów: zwiastuny, aura, ból głowy.

Przebadanych zostało 98 dorosłych osób. Badanie obejmowało, zarówno zapisy w dzienniczku, jak i obiektywne miary snu metodą aktrygrafii. Dzięki aktrygrafii – specjalnego miernika snu – można zmierzyć m.in. ilość czasu spędzonego aktywnie, czasu snu, liczbę przebudzeń w czasie snu, liczbę drzemek w czasie dnia.

Uczestnicy badania wypełniali dzienniczki elektryczne dwa razy dziennie, rejestrując swój sen, bóle głowy i inne nawyki zdrowotne przez okres 6 tygodni.

W tym okresie badania uczestnicy zgodzili się nosić akryptki na nadgarstkach. Urządzenia te mogą rejestrować wzorce snu w czasie rzeczywistym. Ogólnie naukowcy wykorzystali dane z 4040 dni.

W okresie badania uczestnicy doświadczali łącznie 870 epizodów migreny. Po uwzględnieniu innych potencjalnych czynników wywołujących migrenę – spożywanego alkoholu, kawy, herbaty, poziomu stresu i aktywności fizycznej. W ten sposób naukowcy doszli do kilku interesujących wniosków.

Okazuje się, że spanie sześć i pół godziny lub mniej każdej nocy, wywołuje migrenę 2 dni po. Słaby sen był związany z 39% wyższym prawdopodobieństwem bólu głowy dzień po. Naukowcy nie wyjaśnili jeszcze, dlaczego objawy migreny nie występują bezpośrednio po nieprzespanej nocy.

Przeczytaj:  Ile snu potrzebujemy? Nowe badania

Wiemy na pewno, że nieuporządkowany sen, jego słaba jakość, niewystarczający lub nadmierny są znanymi czynnikami wywołującymi migrenę i ból głowy związany z napięciem.

„Jeśli chodzi o sen i migrenę, wiele rzeczy nie wiemy” – podkreśla dr Bertisch. „Zainteresowałem się tym tematem, ponieważ osoby z migreną są często kierowane do mnie w klinice snu w celu uzyskania pomocy w leczeniu ich bezsenności. Każdy, kto leczy te osoby, chce móc doradzić, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko migrena, ale literatura nie jest wystarczająco pomocna”.

Migrena i współwystępowanie innych chorób

Warto podkreślić, że również zbyt długi sen prowokuje występowanie bólu głowy u 25-32% chorych na migrenę i u 13% z napięciowym bólem głowy. Lekarze wymieniają również inne czynniki prowokujące napad migreny: menstruacje, stres, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych opartych na estrogenach, zmiany pogody.

To nie pierwsza próba dr Suzanne Bertisch w wyjaśnianiu czynników wywołujących migrenę. W innym badaniu potwierdziła, że spożywanie dziennie co najmniej trzech napojów z kofeiną wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia migreny tego samego dnia lub dnia następnego. Spożywanie mniejszej ilości – 1 do 2 napojów z kofeiną dziennie nie ma takiego wpływu na zdrowie.

To ważne kroki w wyjaśnieniu przyczyn migreny. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć neurologiczne i kliniczne implikacje snu z migreną. Jest to ważne nie tylko w leczeniu, ale też w zapobieganiu występowaniu innych chorób. Warto wiedzieć, że występowanie migreny z aurą jest związany dwukrotnie większym ryzykiem udaru niedokrwiennego. Migrena może zwiększa też występowanie depresji. To ryzyko jest trzykrotnie większe u osób z intensywnymi bólami głowy niż u osób zdrowych.

Źródło: Medical News Today