Zamknij

8 symptomów wskazujących na obturacyjny bezdech senny

27.12.2021
Aktualizacja: 27.12.2021 15:30

Co zwiększa ryzyko pojawienia się obturacyjnego bezdechu sennego? Jakie symptomy mogą wskazywać na tę chorobę? Poznaj 8 najczęstszych.

Chrapanie
fot. Shutterstock

Każdy z nas czasem chrapie. Powodów może być mnóstwo: przeziębienie lub alergia, które blokują zatoki lub nos, alkohol, zła pozycja podczas snu itd. Zwykle po wyleczeniu choroby, wytrzeźwieniu czy zmianie pozycji, przestajemy chrapać. Jednak nie zawsze. Jeśli chrapanie trwa dłuższy czas i pojawią się nowe niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem, by znaleźć właściwą przyczynę chrapania i sprawdzić, czy nie zagraża ona naszemu zdrowiu lub nawet życiu.

Chrapanie na przykład może być objawem obturacyjnego bezdechu sennego – poważnego zaburzenia snu, podczas którego ściany gardła odprężają się i zwężają, przez co przerywają normalne oddychanie. O epizodach bezdechu lub spłycenia oddechu mówimy, gdy trwają one ponad 10 sekund i powtarzają się cyklicznie w czasie snu.
Osoby, które nie leczą bezdechu sennego, przestają oddychać nawet setki razy podczas snu. Oznacza to, że ich mózg i reszta ciała nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Rośnie u nich ryzyko nadciśnienia tętniczego, chorób serca, cukrzycy typu 2, depresji, a nawet przedwczesnej śmierci.

Po czym można poznać, że chrapanie jest niebezpieczne dla zdrowia? Eksperci z American Academy of Sleep Medicine wymieniają 7 objawów, które wespół z chrapaniem (8 objawem), mogą świadczyć o obturacyjnym bezdechu sennym. Na ich liście znalazły się:

Chrapanie

Na pierwszym miejscu jest oczywiście chrapanie. Mowa o chrapaniu głośnym, uprzykrzającym życie nie tylko choremu, ale również jego najbliższym. Chrapaniu, które słychać nawet przez zamknięte drzwi. Niektórzy partnerzy osób chrapiących porównują ten dźwięk do dźwięku "umierającego niedźwiedzia" lub scen z "parku Jurajskiego".

Przewlekłe zmęczenie

Jeśli śpisz 7-8 godzin, ale w ciągu dnia jesteś zmęczony/ zmęczona, może to być oznaka złego snu. Zmęczenie i chrapanie to dwa charakterystyczne objawy obturacyjnego bezdechu sennego.

Nagłe wybudzenia podczas snu

Wiele osób nie ma pojęcia, że chrapie w nocy. Jeśli jednak budzą się nagle, dysząc i krztusząc się, może to oznaczać, że cierpią na obturacyjny bezdech senny. Epizody bezdechu sennego mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą prowadzić do niedotlenienia, a nawet śmierci. W rozpoznaniu tej choroby kluczową rolę odgrywają partnerzy chorego, którzy powinni zwrócić szczególną uwagę, gdy ich bliski podczas przestaje oddychać, chrapie, kaszle lub próbuje łapać powietrze. Takie zachowanie powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.

Wysokie ciśnienie krwi

Obturacyjny bezdech senny może prowadzić do nadciśnienia tętniczego. Za każdym razem, gdy osoba przestaje oddychać na kilka sekund, współczulny układ nerwowy zaczyna działać i podnosi ciśnienie krwi. Ponadto, organizm uwalnia hormony stresu zwane katecholaminami, które z czasem mogą również podnosić ciśnienie krwi.
Chociaż samo nadciśnienie nie jest oznaką zaburzeń snu, może być sygnałem ostrzegawczym. Na szczęście wykazano, że metody leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, wpływają również na obniżenie ciśnienia krwi.

Nadwaga lub otyłość

Nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko obturacyjnego bezdechu sennego, ponieważ dodatkowy ciężar w jamie ustnej, języku i szyi powoduje zapadanie się miękkich tkanek, utrudniając oddychanie. Dlatego utrata masy ciała jest jednym z zaleceń, jakie słyszy osoba chora na obturacyjny bezdech senny.

Wiek

Napięcie mięśni, także tych występujących w podniebieniu oraz szyi, słabnie wraz z wiekiem. Tak więc chrapanie u osób powyżej 50 lat może być dowodem na występowanie obturacyjnego bezdechu sennego. Na szczęście udowodniono w badaniu, że bezdech senny u osób starszych ma zwykle charakter łagodny, cięższe przypadki występują raczej u osób w młodszym wieku.

Zbyt duży obwód szyi

Duży obwód szyi, wynikający z nadwagi lub genetyki, jest również kluczowym wskaźnikiem potencjalnego obturacyjnego bezdechu sennego. Sygnałem alarmowym powinien być rozmiar kołnierza większy niż 43 cm u mężczyzn, a 40,6 cm u kobiet.

Płeć męska

Jesteś mężczyzną? Niestety, to również zwiększa ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego. Przypuszcza się, że mężczyźni mają zwykle grubsze języki i więcej tkanki tłuszczowej w górnej części ciała, zwłaszcza w okolicy szyi, niż kobiety. Mężczyźni mają również więcej „tłuszczu brzusznego”, co może ogólnie utrudniać oddychanie. Nie oznacza to, że obturacyjny bezdech senny nie może pojawić się u kobiet. Pojawia się, ale zwykle u kobiet po menopauzie.

Podsumowując, jeśli jesteś mężczyzną z nadwagą lub kobietą po menopauzie, chrapiesz, ciągle czujesz się zmęczony/ zmęczona, cierpisz na nadciśnienie tętnicze, idź do lekarza. Te objawy mogą (choć nie muszą!) świadczyć o obturacyjnym bezdechu sennym. Zastosowanie odpowiedniego leczenia, z pewnością pomoże w tej dolegliwości.

loader

Źródło: zdrowie.radiozet.pl/ CNN