Obserwuj w Google News

Syndrom niskiego faceta to nie mit. Naukowcy: "wykazują cechy ciemnej triady"

2 min. czytania
Aktualizacja 07.12.2022
07.12.2022 13:30
Zareaguj Reakcja

Polscy naukowcy zbadali związek między wzrostem a cechami osobowości i doszli do zaskakujących wniosków. Zdaniem badaczy mężczyźni niskiego wzrostu mają skłonności psychopatyczne i narcystyczne, które wzmagają w nich poczucie siły.

Syndrom niskiego mężczyzny
fot. Shutterstock

Przez lata uważano, że tzw. syndrom niskiego faceta to mit, przykra plotka, ale naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego twierdzą, że cechy charakteru są ściśle związane ze wzrostem. Na łamach czasopisma akademickiego "Personality and Individual Differences" opublikowano wyniki badania, które sugerują, że osoby niskiego wzrostu mogą przejawiać agresywne postawy, co rekompensuje im niski wzrost i związane z tym niskie poczucie wartości.

Główna autorka badania Monika Kozłowska z Uniwersytetu Wrocławskiego wyjaśnia: "Kiedy ludzie nie mogą być potężni fizycznie, mogą stać się potężni psychicznie" i dodaje, że "Niżsi mężczyźni mogą wykazywać pośrednie zachowania agresywne w stosunku do wyższych mężczyzn, wykazywać elastyczność behawioralną w zabezpieczaniu zasobów, gdy są mniej konkurencyjni fizycznie, i częściej są zazdrośni o swoich romantycznych partnerów".

Syndrom niskiego faceta naprawdę istnieje

O syndromie niskiego faceta/mężczyzny mówi się od czasów Napoleona Bonaparte, który odznaczał się stosunkowo niskim wzrostem (prawdopodobnie miał ponad 160 cm wzrostu) i antypatycznym charakterem. Według różnych relacji historycznych Napoleon był przedstawiany jako wściekły człowiek, który szukał władzy i wojny, a jego rzekomy niższy wzrost był powiązany z tymi cechami.

Wrocławscy badacze chcieli zatem sprawdzić, czy istnieje związek między niskim wzrostem u mężczyzn a cechami osobowości nazywanymi "ciemną triadą":

  1. psychopatią definiowaną jako brak empatii i zachowaniami aspołecznymi; 
  2. narcyzmem, czyli egocentrycznym stylem osobowości;
  3. makiawelizmem oznaczającym posługiwaniem się manipulacją i ogólną obojętnością wobec moralności.

Przebadano 420 osób (265 mężczyzn i 155 kobiet) za pomocą kwestionariusza, w którym pytano uczestników, jak bardzo zgadzają się ze zwrotami takimi jak: "Mam tendencję do manipulowania innymi, aby postawić na swoim". Na podstawie odpowiedzi przyznawano punktację wskazującą, jak silnie uczestnicy wykazują zachowania psychopatyczne, narcystyczne i makiawelistyczne. Każdy uczestnik musiał ujawnić swój wzrost, a także wskazać, jak bardzo jest zadowolony ze swojego wzrostu/ często się nim przejmuje.

Wyniki pokazały, że niżsi uczestnicy obu płci, którzy ogólnie chcieliby być wyżsi (mają problem ze swoim wzrostem), uzyskiwali wyższe wyniki dla wszystkich trzech cech "ciemnej triady". Jednak narcyzm był szczególnie silny wśród mężczyzn w tej kategorii, podczas gdy niemal nie istniał w przypadku kobiet.

Naukowcy postawili hipotezę, że te powiązania można przypisać ewolucji. "Niżsi mężczyźni mogą domagać się szacunku, zdobywać zasoby i imponować romantycznym partnerom swoimi cechami" - napisano w artykule. Natomiast niższe kobiety mogą oszukiwać, aby wzbudzać pożądanie lub zyskać ochronę i zasoby.

Wrocławscy badacze sugerują, że groźna postawa może wpływać na postrzeganie wzrostu przez innych (osoby groźniejsze mogą być uznawane za wyższe, niż są w rzeczywistości). Psychologiczna dominacja rekompensuje też "straty" w wyglądzie fizycznym.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: The Napoleon complex, revisited: Those high on the Dark Triad traits are dissatisfied with their height and are short - Monika A.Kozłowska (University of Wrocław, Poland); Daniel Talbot (Westmead Hospital, Australia, University of Sydney, Australia, University of Notre Dame, Australia); Peter K.Jonasonef (University of Padua, Italy, University of Cardinal Stefan Wyszyński, Poland), Personality and Individual Differences Volume 203, March 2023, 111990