Obserwuj w Google News

Zespół (syndrom) Adele: gdy miłość prowadzi do obsesji

3 min. czytania
Aktualizacja 14.10.2021
11.06.2021 19:16
Zareaguj Reakcja

Zespół (syndrom) Adele to niebezpieczne zaburzenie psychiczne, które zagrażu zdrowiu i życiu chorego. Dowiedz się, jak rozpoznać, że miłość przerodziła się w obsesję.

Zespół Adele: jak rozpoznać obsesyjną miłość?
fot. Shutterstock
  1. Zespół Adele – skąd nazwa?
  2. Zespół Adele – jakie mogą być objawy?
  3. Zespół Adele – na czym polega leczenie?
  4. Zespół Adele – jakie mogą być przyczyny?

Zespół Adele (ang. Adele syndrom, syndrom Adele) to określenie obsesyjnej, patologicznej miłości. Zaburzenie psychiczne, które poważnie zagraża zdrowiu i życiu nie tylko osobie nim dotkniętej, ale również obiektowi uczucia. Trzeba podkreślić, że ten zespół najczęściej występuje u kobiet, ale może zdarzyć się również u mężczyzn.

Zespół Adele – skąd nazwa?

Zespół Adele swoją nazwę zawdzięcza Adèle Hugo, córce francuskiego pisarza Wiktora Hugo, która właśnie taka obsesyjną miłością darzyła Anglika Alberta Pinsona, żołnierza, kapitana marynarki. Wychowywana w duchu romantyzmu młoda kobieta miała wyidealizowane wyobrażenie na temat miłości, namiętności, oddania.

Historia zaczyna się w 1863 r. Młoda kobieta znika z domu rodzinnego. W końcu odnajduje się w Londynie. Pisze do rodziców list, w którym powiadamia ich, że wkrótce zostanie żoną Pinsona. Rodzice nie są zachwyceni tym mariażem, ale akceptują przyszłego zięcia.  Wkrótce jednak okazuje się, kapitan Pinson nie ma zamiaru poślubić Adèle Hugo (i nigdy takiego zamiaru nie miał), co więcej ucieka przed nią ­przerażony jej obsesyjnym uczuciem. Ona jeździ za nim po całym świecie. Jest przekonana, że jest jego prawowitą, poślubioną przed Bogiem żoną. Spłaca jego długi karciane, opłaca nawet jego zabawy w domach publicznych. Ten pościg trwał 9 lat. W końcu zubożałą, oszalałą kobietę odesłano do rodziny, a następnie zamknięto w zakładzie dla obłąkanych, gdzie spędziła resztę swojego życia. Do końca była przekonana, że jest małżonką Pinsona, wciąż o niego dopytywała i wyczekiwała jego odwiedzin.

Zespół Adele – jakie mogą być objawy?

Osoby cierpiące na zespół Adele nie zdają sobie sprawy z tego, że ich uczucie zakochania zamienia się w obsesję, nieprzewidywalną, destrukcyjną zależność. Zaprzeczają rzeczywistości, nie chcą pomocy psychologicznej.

Jakie objawy, oznaki mogą świadczyć o zespole Adele?

  • Problemy ze snem, bezsenność lub ciągłe sny o obiekcie miłości.
  • Nieustanne dążenie do kontaktu z obiektem miłości, nawet gdy ta osoba tego sobie nie życzy (nachodzenie w domu, w pracy, wydzwanianie w nocy etc.).
  • Problemy w wykonywaniu codziennych obowiązków, problemy z koncentracją, skupianie myśli tylko na obiekcie miłości.
  • Samooszukiwanie się, wmawianie sobie, że obiekt miłości jest zainteresowany kontaktem, odwzajemnia uczucia.
  • Izolowanie się od przyjaciół, rodziny, zanurzenie się w świecie swoich iluzji. Chory potrzebuje tylko kontaktu z obiektem swoich uczuć.
  • Utrata apetytu, stany depresyjne, apatia, które często przeplatają się ze stanami euforii.
  • Nieprzestrzeganie zasad higieny – chory nie przykłada wagi do swojego wyglądu, czystości.
  • Pojawienie się myśli samobójczych i szantażowanie obiektu uczuć: "jeśli się ze mną nie zobaczysz, rzucę się pod pociąg".
  • Zbieranie przedmiotów, które są związane z ukochaną osobą lub ją przypominają o niej.
  • Gotowość oddania wszystkich pieniędzy obiektowi uczuć.

Zespół Adele – na czym polega leczenie?

W leczeniu zespołu Adele istotna jest szybka i właściwa diagnoza, bowiem choroba jest uleczalna jedynie w początkowych stadiach. Stosuje się tu zarówno psychoterapią, jak i leczenie farmakologiczne (podaje się m.in. leki przeciwdepresyjne). Istotna jest również dieta i terapia grupowa.

Bez odpowiedniej terapii zespół Adele prowadzi do całkowitego wyniszczenia chorego, czego dowodzi historia Adele Hugo.

Zespół Adele – jakie mogą być przyczyny?

Nie wiadomo, co może być przyczyną obsesyjnej miłości. Psychologowie wskazują na dwie możliwości:

  • brak miłości ze strony rodziców lub zbyt silna, apodyktyczna matka (to możliwa przyczyna zespołu Adele u mężczyzn);
  • genetyczne predyspozycje do choroby psychicznej. Tak mogło być w przypadku Adele Hugo. Jej bracia również wylądowali w szpitalu psychiatrycznym, co może sugerować obciążenie rodzinne.  

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.