Oceń
Chociaż na pierwszy rzut oka socjopata może wydawać się duszą towarzystwa, wewnątrz czuje pustkę. Jego postrzeganie świata i psychika jest zaburzona. Socjopata to nie tylko morderca czy zbrodniarz, ale też osoba, która prowadzi pozornie normalne życie. Czy da się go rozpoznać na pierwszy rzut oka? Z pewnością będzie stwarzał pozory, które mogą nas zmylić. Są jednak sposoby na to, żeby rozpoznać socjopatę przy bliższym poznaniu. Zobaczcie, co powinniście wiedzieć na temat takiej osobowości, żeby nie dać się zranić.
Zobacz także: Kiedy niechęć do ludzi czyni z ciebie odludka... Czym jest socjofobia?
Socjopata - kto to?
Sam termin „socjopata” ma związek z przyczyną tego zaburzenia, którą jest nieprzystosowanie społeczne. Socjopaci charakteryzują się impulsywnością, brakiem poczucia winy oraz odczuwania głębszych emocji, a podstaw ich problemów należy doszukiwać się m.in. w przebiegu dzieciństwa.
Socjopata to osoba, która cierpi na zaburzenia osobowości. Taka osoba często podejmuje gwałtowne zachowania, które są nieadekwatne do obowiązujących w społeczeństwie norm. Socjopaci często manipulują innymi i nie mają w związku z tego żadnego poczucia winy.
Socjopacie nikt nie pokazał, jak prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Uczył się on świata po swojemu z niewłaściwych źródeł, a skutkiem tego przyjął złe zachowania jako reguły rządzące jego życiem. Socjopata powstaje w wyniku nieprawidłowego procesu socjalizacji. Na szczęście, rekonwalescencja takiej osoby jest możliwa, jednak wymaga od niej zaangażowania i wysiłku.
Socjopaci nie doświadczają prawdziwego życia, ponieważ nie potrafią odczuwać głębszych emocji.
Zobacz także: Osobowość paranoiczna - kiedy cały świat jest przeciwko tobie! Co czuje paranoik?
Socjopata – cechy
Socjopaci cechują się przede wszystkim impulsywnością oraz nieprzestrzeganiem przyjętych, pozytywnych norm społecznych typowych dla danego otoczenia. Ponad to, osoby takie cechuje także brak empatii czy troski o drugiego człowieka.
Socjopata traktuje ludzi przedmiotowo i wykorzystuje ich do swoich celów. Nie odczuwa z tego powodu ani wstydu, ani poczucia winy czy wyrzutów sumienia. Socjopaci nie przywiązują się także do innych oraz nie nawiązują trwałych relacji.
Socjopata a psychopata
Termin „socjopata” często używany jest zamiennie z terminem „psychopata”. Pomimo tego, iż zaburzenia te są do siebie podobne, nie jest to do końca to samo. Skłonności psychopaty wynikają z dysharmonii chemicznej w jego mózgu. Z racji na to, ma on odmienne poczucie wartości oraz inną moralność. Skłonności te prowadzą do tego, iż psychopaci cechują się brutalnością i agresją, a większość przestępstw, których dokonują, było zaplanowane.
Kiedy mówimy o socjopatach, przyczyn ich odmienności należy szukać gdzie indziej. Przyczyną socjopatii jest szkodliwe zachowanie rodziców w dzieciństwie i/lub przemoc. Zachowanie socjopaty jest zdecydowanie bardziej antyspołeczne niż psychopaty, dlatego w relacjach z nim/nią lepiej jest zachować dystans.
Zobacz także: Mitomania - czym jest i jak ją wyleczyć?
Socjopata w związku
Utrzymanie relacji z socjopatą jest bardzo trudne. Trzeba wówczas być przygotowanym na nagły wybuch złości takiej osoby, jej manipulacje czy reagowanie siłą. Z socjopatą lepiej nie zadzierać, ani pokazywać, że się go boimy. Najlepiej jest się trzymać na dystans i robić swoje.
W pierwszej fazie znajomości socjopata to jedna z najbardziej czarujących osób. Wie, co i kiedy powiedzieć oraz sprawia wrażenie niezwykle zainteresowanego. Szuka osób spragnionych miłości, które będzie mógł zdominować. Kobiety niezależne traktuje jak zagrożenie.
Emocjonalny socjopata w jednej chwili kocha, w kolejnej może nienawidzić. Życie z nim/nią jest niepewne i niestabilne. Ten typ o wszystko obwinia innych, nigdy siebie.
Socjopata – jak postępować?
Kiedy wiesz, że masz w swoim otoczeniu psychopatę, lepiej nie wchodź z nim w utarczki słowne i go nie prowokuj. Sprowokowany może być jeszcze bardziej agresywny. Najlepiej jest robić swoje i zniknąć z jego pola widzenia.
W relacji z socjopatą trzeba być przygotowanym na jego wybuchy gniewu, ataki złości oraz próby manipulacji. Częstym zjawiskiem jest także nagła zmiana zachowania.
Socjopata – leczenie
Psychologowie twierdzą, że socjopatów nie należy się bać, jednak ich zaburzenie wymaga specjalistycznej terapii. Socjopaci bardzo niechętnie sięgają po pomoc. Trudno jest ich namówić do udziału w terapii. Najlepsza forma terapii dla socjopatów to treningi umiejętności społecznych. Tego typu zajęcia mają za zadanie nauczyć socjopatę przestrzegania norm społecznych.
Oceń artykuł