Zamknij

Nie wyobrażasz sobie dnia bez czarnej kawy? Możesz być... psychopatą!

Monika Piorun
26.06.2017 11:45

Osoby, którym przyjemność sprawia degustowanie cierpkiego smaku czarnej kawy, mogą przejawiać skłonności do bycia psychopatą - udowadniają austriaccy uczeni z Uniwersytetu w Innsbrucku.

Jack Nicholson; kadr z filmu/East News
fot. ---

Zaskakujące wyniki badań, w których wzięło udział 953 uczestników potwierdziły, że osoby o cechach antyspołecznych - psychopaci, sadyści, cyniczni makiaweliści oraz osobowości narcystyczne - uważają się za wielbicieli czarnej kawy.

Na podstawie testów osobowości oraz preferencji dotyczących smaków naukowcy z Austrii - Christina Sagioglou oraz Tobias Greitemeyer wykazali, że ludzie osiągający satysfakcję z zadawania bólu innym, zdecydowanie bardziej niż pozostali lubią smak... czarnej kawy!

W kofeinowym amoku

Okazuje się, że osoby, które podobnie jak bohater "Lśnienia" Stanleya Kubricka, czerpią radość z impulsywnych zachowań będących udręką dla otoczenia, są zdeklarowanymi kawoszami.

Skłonność do wydawania bezkompromisowych opinii i odważnych sądów moralnych szła u nich także w parze z osiąganiem przyjemności podczas spożywania produktów o nieco cierpkim smaku (tj. rzodkiewki czy seler) a także picia toniku oraz piwa o gorzkim smaku. Osoby, które okazały się najbardziej ugodowe i pozwalające na zawieranie kompromisów preferowały zaś słodkie smaki.

Rezultaty nietypowych badań zostały opublikowane na łamach Journal of Appetite. Niestety nie uwzględniono w nich, czy psychopaci lubią też... czarny chleb, którym w polskich więzieniach raczono wszystkich, którzy swym antyspołecznym zachowaniem wyrządzili krzywdę innym...

źródłoGQ Australia, Journal of Appetite

Zobacz także

Zobacz także

Sprawdź, jaki masz temperament! Rozwiąż nasz quiz!

loader
Rozwiąż quiz

Jaki masz temperament?

childhood
fot.
fot. Ross Gfiff, flickr.com, CC BY 2.0

W dzieciństwie:

________

zdrowie.radiozet.pl/π