Zamknij

Piroman zawsze podpala świadomie. Jakie są przyczyny piromanii?

28.12.2020 17:08

Piromania to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się między innymi świadomą chęcią podpalenia. Piromanem nie kierują żadne motywy, tylko żądza widoku pożaru. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie tego zaburzenia!

Piromania
fot. Shutterstock

Piromania to niezdrowa żądza podpalenia lub chorobliwej zabawy z ogniem. Jest to schorzenie, które występuje bardzo rzadko przy niektórych zaburzeniach psychicznych np. psychopatii. Niestety występuje u niektórych ludzi i bywa bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla ich otoczenia. Czy da się rozpoznać piromana, zanim obudzi się w nim żądza wywołania pożaru? Podpowiadamy wszystko, co wiemy na temat piromanii, czym charakteryzują się tacy ludzie, a także, jak wygląda leczenie tego zaburzenia. 

Zobacz także: Współtowarzyszy różnym odmianom nerwic oraz depresji. Fakty o hipochondrii

Piroman – osoba, która podpala świadomie

Piroman zawsze podpala świadomie – robi to umyślnie, a następnie obserwuje pożar, co napawa go radością. Jednak piroman nie jest w pełni poczytalny – oznacza to, że występuje on bardzo często w stanie pomrocznym.

Piroman nie pamięta tego, co zrobił lub w jego pamięci zostaje tylko część wspomnień i przeżyć związanych z podpaleniem. 

Jeżeli piromani podkładają ogień w całej przytomności umysłu, jest to znak, że ma osobowość psychosomatyczną. Nie są zdolni powstrzymać się od swoich czynów, czyli podpalenia ze względu na zbyt duży stres.

W niektórych przypadkach piromani działają pod wpływem alkoholu. Zdarza się, że razem ze strażakami gaszą pożar. Bardzo często przyznają się do tego, co zrobili.

Piromania – kiedy można o niej mówić?

Aby potwierdzić piromanie muszą zostać spełnione specjalne kryteria, są to między innymi:

  1. Osoby objęte tym zaburzeniem podnieca i pociąga nie tylko sam akt podpalenia, ale też wszystko, co jest z nim związane, czyli np. wóz strażacki, gaśnica, alarm itp.
  2. Podpalenie musi być celowym i świadomym działaniem, dodatkowo musi się zdarzyć więcej niż jeden raz.
  3. Przed podpaleniem, u piromana widoczne jest pobudzenie i uczucie napięcia.
  4. Piroman po podpaleniu czuję satysfakcję lub ulgę.
  5. Podpalenie nie jest związane z żadnymi motywami, np. chęcią zemsty, gniewu, korzyścią finansową.

Zobacz także: Halucynacje (omamy) - co je wywołuje i jakie są sposoby leczenia?

Piromania – przyczyny

Wielu naukowców, którzy zajmują się badaniami nad piromanią, nie są zgodni co do przyczyn, które wywołuje to zaburzenie. Jedna z teorii mówi o tym, że za wystąpienie piromanii odpowiedzialne są zmiany osobowości człowieka i zmiany w mózgu.

Szacuje się, że w okresie dorastania około 10-15 % dzieci ma niezdrową fascynację ogniem. Zaburzenie występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Piromania – leczenie

Leczenie piromanii zwłaszcza u osób dorosłych jest bardzo trudne. Zazwyczaj chorzy nie szukają pomocy, do lekarza zgłaszają się zazwyczaj za późno. Pacjenci objęcie tym zaburzeniem psychicznym bardzo często nie chcą współpracować z lekarzem lub psychoterapeutą, odrzucając każdą próbę pomocy. Leczenie głównie polega na psychoterapii i podawaniu leków.

Większe szanse na wyleczenie jest u dzieci i młodzieży, które wykazują dziwne zainteresowanie ogniem i są agresywne. Dopuszczanie się podpaleń u dzieci zazwyczaj jest odbierane jako wołanie o pomoc. Szczególnie ważna w tym momencie jest reakcja rodziców lub opiekunów prawnych dziecka i podjęcie odpowiedniego leczenia, które nie doprowadzi do wystąpienia piromanii w życiu dorosłym.

Piromania seksualna – co to jest?

Piromania seksualna to jedna z odmian sadyzmu. Podpalacz niszczy cudzy dobytej, a to mu pozwala czuć się nad otoczeniem. Wyzwala to reakcję seksualną. Jest to jednak jedno z najrzadziej spotykanych zaburzeń seksualności. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.