Oceń
Piromania to niezdrowa żądza podpalenia lub chorobliwej zabawy z ogniem. Jest to schorzenie, które występuje bardzo rzadko przy niektórych zaburzeniach psychicznych np. psychopatii. Niestety występuje u niektórych ludzi i bywa bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla ich otoczenia. Czy da się rozpoznać piromana, zanim obudzi się w nim żądza wywołania pożaru? Podpowiadamy wszystko, co wiemy na temat piromanii, czym charakteryzują się tacy ludzie, a także, jak wygląda leczenie tego zaburzenia.
Zobacz także: Współtowarzyszy różnym odmianom nerwic oraz depresji. Fakty o hipochondrii
Piroman – osoba, która podpala świadomie
Piroman zawsze podpala świadomie – robi to umyślnie, a następnie obserwuje pożar, co napawa go radością. Jednak piroman nie jest w pełni poczytalny – oznacza to, że występuje on bardzo często w stanie pomrocznym.
Piroman nie pamięta tego, co zrobił lub w jego pamięci zostaje tylko część wspomnień i przeżyć związanych z podpaleniem.
Jeżeli piromani podkładają ogień w całej przytomności umysłu, jest to znak, że ma osobowość psychosomatyczną. Nie są zdolni powstrzymać się od swoich czynów, czyli podpalenia ze względu na zbyt duży stres.
W niektórych przypadkach piromani działają pod wpływem alkoholu. Zdarza się, że razem ze strażakami gaszą pożar. Bardzo często przyznają się do tego, co zrobili.
Piromania – kiedy można o niej mówić?
Aby potwierdzić piromanie muszą zostać spełnione specjalne kryteria, są to między innymi:
- Osoby objęte tym zaburzeniem podnieca i pociąga nie tylko sam akt podpalenia, ale też wszystko, co jest z nim związane, czyli np. wóz strażacki, gaśnica, alarm itp.
- Podpalenie musi być celowym i świadomym działaniem, dodatkowo musi się zdarzyć więcej niż jeden raz.
- Przed podpaleniem, u piromana widoczne jest pobudzenie i uczucie napięcia.
- Piroman po podpaleniu czuję satysfakcję lub ulgę.
- Podpalenie nie jest związane z żadnymi motywami, np. chęcią zemsty, gniewu, korzyścią finansową.
Zobacz także: Halucynacje (omamy) - co je wywołuje i jakie są sposoby leczenia?
Piromania – przyczyny
Wielu naukowców, którzy zajmują się badaniami nad piromanią, nie są zgodni co do przyczyn, które wywołuje to zaburzenie. Jedna z teorii mówi o tym, że za wystąpienie piromanii odpowiedzialne są zmiany osobowości człowieka i zmiany w mózgu.
Szacuje się, że w okresie dorastania około 10-15 % dzieci ma niezdrową fascynację ogniem. Zaburzenie występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Piromania – leczenie
Leczenie piromanii zwłaszcza u osób dorosłych jest bardzo trudne. Zazwyczaj chorzy nie szukają pomocy, do lekarza zgłaszają się zazwyczaj za późno. Pacjenci objęcie tym zaburzeniem psychicznym bardzo często nie chcą współpracować z lekarzem lub psychoterapeutą, odrzucając każdą próbę pomocy. Leczenie głównie polega na psychoterapii i podawaniu leków.
Większe szanse na wyleczenie jest u dzieci i młodzieży, które wykazują dziwne zainteresowanie ogniem i są agresywne. Dopuszczanie się podpaleń u dzieci zazwyczaj jest odbierane jako wołanie o pomoc. Szczególnie ważna w tym momencie jest reakcja rodziców lub opiekunów prawnych dziecka i podjęcie odpowiedniego leczenia, które nie doprowadzi do wystąpienia piromanii w życiu dorosłym.
Piromania seksualna – co to jest?
Piromania seksualna to jedna z odmian sadyzmu. Podpalacz niszczy cudzy dobytej, a to mu pozwala czuć się nad otoczeniem. Wyzwala to reakcję seksualną. Jest to jednak jedno z najrzadziej spotykanych zaburzeń seksualności.
Oceń artykuł