Osobowość wysoko konfliktowa wyniszcza całe otoczenie. 15 ważnych sygnałów
Osobowość wysoko konfliktowa to życie w nieustannej awanturze, która niszczy każdą sferę życia. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z osobą wysoko konfliktową i czy istnieją sposoby, by się z nią porozumieć?

- Jak rozpoznać wysoko konfliktową osobę? Najważniejsze cechy
- Skąd się bierze wysoko konfliktowa osobowość?
- Jak się dogadać z osobą wysoko konfliktową?
Osoba wysoko konfliktowa ma potrzebę ciągłej kłótni. Powód zawsze się znajdzie. Osoby wysoko konfliktowe bardzo szybko wchodzą w konflikt, w którym szukają dla siebie nagrody, obwiniając drugą osobę. Taka awantura rzadko kończy się zgodą, chyba że druga strona przyzna się do błędu, nawet jeśli nie zawiniła. W pewnym momencie, w relacji z osobą wysoko konfliktową to właśnie ten konflikt staje się najważniejszy; jest pewnego rodzaju grą między dwojgiem ludzi. Osoba konfliktowa w każdej sytuacji postrzega samą siebie jako ofiarę, mimo że często to właśnie ona wywołuje całą awanturę.
Osobę wysoko konfliktową można poznać po tym, że zwykle robi wokół siebie zamieszanie, przy tym jest dość głośna, natarczywa. Chętnie krytykuje innych i prowokuje konflikty międzyludzkie, które obserwuje z zaciekawieniem.
Jak rozpoznać wysoko konfliktową osobę? Najważniejsze cechy
Wysoko konfliktowa osoba (ang. HCP – High Conflict Personality) cechuje się zaburzeniami osobowości typu B (zaburzenia antyspołeczne, borderline, histrioniczne, narcystyczne). Najczęściej występujące cechy u osoby wysoko konfliktowej, to:
- nadmierna ekspresja wypowiedzi
- zmienność zachowania
- potrzeba eksponowania swoich uczuć
- łatwe wchodzenie w konflikty z innymi
- eskalowanie konfliktów
- obwinianie innych za swoje błędy
- trudności w odczuwaniu empatii
- skłonność do agresji
- kontrolowanie innych
- nieumiejętność pogodzenia się ze stratą lub porażką (zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Osoba wysoko konfliktowa może chcieć mścić się za swoje porażki)
- nieufność do najbliższych
- nieumiejętność porozumienia się z obcymi osobami (na przykład w sklepie)
- izolowanie się od innych (którzy „zawinili”)
- brak odpowiedzialności za swoje czyny
- nieporadność życiowa (którą tłumaczą zachowaniami innych, np. zostają zwolnieni z pracy w wyniku swojego błędu, ale w ich przekonaniu to ktoś inny się na nich uwziął)
Skąd się bierze wysoko konfliktowa osobowość?
Tak jak w przypadku innych zaburzeń osobowości, również w przypadku osoby wysoko konfliktowej, nie wiemy do końca, co powoduje ukształtowanie tego typu cech. Podejrzewa się jednak, że większe ryzyko występuje u ludzi, którzy w dzieciństwie byli zaniedbywani lu wykorzystywani. W ten sposób osoby wysoko konfliktowe podświadomie szukają zemsty, chcą wynagrodzić sobie krzywdy, których doświadczyli w przeszłości. Zaburzenia nie łączy się z predyspozycjami genetycznymi.
Jak się dogadać z osobą wysoko konfliktową?
Relacja z osobą wysoko konfliktową jest bardzo toksyczna dla drugiej strony. Jedynym sposobem, by to zmienić, jest psychoterapia. Jak radzić sobie z takim człowiekiem na co dzień? Choć nieodpowiadanie na ciągłe prowokacje może być bardzo trudne, starajmy się to robić. Nasza reakcja napędza działanie osoby wysoko konfliktowej. Im więcej w nas emocji, tym gorzej. O czym warto pamiętać, jeśli mamy osobę wysoko konfliktową w bliskim otoczeniu?
- Ustal jasne granice, których nigdy nie przekraczacie
- Nie bój się konsekwencji (jeżeli czujesz się skrzywdzona, masz prawo odejść)
- Nie szukaj logicznych argumentów w dyskusji z osobą wysoko konfliktową (to nie pomoże, ponieważ takiemu człowiekowi chodzi wyłącznie o nieustanny konflikt, a nie rozwiązanie sprawy)
- Porozmawiajcie o wizycie u specjalisty (tylko on może pomóc wam znaleźć sposoby, dzięki którym stworzycie zdrową relację)
Osobie wysoko konfliktowej pomóc może poznanie przyczyny, która zmusza ją do ciągłego wchodzenia w konflikty. Nauczenie się mechanizmów funkcjonowania w normalnej relacji jest możliwe, wymaga jednak czasu i chęci.
Źródło: psychoterapiagestalt.waw.pl, psychologgia-plus.pl, psychologytoday.com