Obserwuj w Google News

Osobowość chwiejna emocjonalnie jest nieprzewidywalna w relacjach. Jakie są przyczyny tego zaburzenia?

3 min. czytania
Aktualizacja 14.12.2021
04.01.2021 17:38
Zareaguj Reakcja

Osobowość chwiejną emocjonalnie cechuje skłonność do zmian nastroju i częste wybuchy emocji. W rezultacie taka osoba jest nieprzewidywalna i ma problem w relacjach społecznych. Jakie są przyczyny osobowości chwiejnej emocjonalnie i na czym polega jej leczenie?

osobowość chwiejna emocjonalnie - zaburzona kobieta i jej partner
fot. Shutterstock

Gwałtowne zmiany zachowania, głównie działanie impulsywne i skłonność do agresji, subiektywne poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, a także trudność w dostosowaniu się do panujących norm społecznych – to może być osobowość chwiejna emocjonalnie.

Zobacz także: Zaburzenia osobowości - rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Osobowość chwiejna emocjonalnie – co to jest?

Osobowość chwiejna emocjonalnie to, najprościej ujmując, osoba, której reakcje są trudne, a wręcz niemożliwe do przewidzenia. Zachowanie takiej osoby może zmienić się dosłownie w ciągu kilku sekund: spokojna i uśmiechnięta dotąd, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki może zmienić się w agresywną, rozhisteryzowaną, wrogo nastawioną.

Takie osoby nie panują nad emocjami i złością, wybuchając często zupełnie bez powodu. Osobowość chwiejna emocjonalnie jest zespołem cech i zachowań danej osoby, które są zwykle głęboko zakorzenione. To zaburzenie osobowości, które zostało sklasyfikowane jako choroba. W przypadku osobowości chwiejnej emocjonalnie można wyróżnić dwa typy:

  • Typ impulsywny
  • Typ z pogranicza (borderline).

Obydwa przejawiają się w różny sposób, a co za tym idzie - trzeba również inaczej je leczyć.

Osobowość chwiejna emocjonalnie – przyczyny zaburzenia

Chwiejność emocjonalna, wyrażająca się przede wszystkim w nieoczekiwanych, gwałtownych i pełnych złości reakcjach. Trzeba mieć na uwadze, że zaburzenia osobowości nie są schorzeniami psychicznymi, a wynikają ze zmian w psychice człowieka. Dzieje się tak często pod wpływem otoczenia: wpajanych wzorcach zachowania czy sposobie myślenia, a także przez określone cechy charakteru. Jako przyczyny zaburzenia zwanego osobowością chwiejną emocjonalnie można wskazać między innymi:

  • Wpływ najbliższych – zachwianie poczucia bezpieczeństwa, deficyt bliskości emocjonalnej, przemoc w rodzinie – wszystko to może mieć negatywny wpływ na psychikę, a co za tym idzie – radzenie sobie z emocjami.
  • Niedopasowanie do rzeczywistości – dychotomiczna ocena otaczającej rzeczywistości może powodować rozchwianie emocjonalne
  • Genetyka – występowanie w rodzinie chorego problemów związanych z zaburzeniami osobowości zwiększa ryzyko ujawniania się ich w dalszych pokoleniach.
  • Czynnik zdrowotny – przebyty uraz mózgu (na przykład wskutek wypadku) bądź rozchwianie hormonalne, również mogą wpływać na umiejętność radzenia sobie z emocjami.

Zobacz także:  Wszystko zgodnie z planem. Sprawdź cechy osobowości anankastycznej

Osobowość chwiejna emocjonalnie – diagnoza i leczenie

W przypadku podejrzenia zaburzenia osobowości na gruncie emocjonalnym, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Wywiad pogłębiony z pacjentem, a także zwykle z jego rodziną, pozwala ustalić główną oś problemu. Zwykle uzupełnia się go dodatkowymi badaniami, w tym neurologicznymi. Znalezienie przyczyny problemu jest bowiem jedyną skuteczną drogą do jego rozwiązania. Leczenie uzależnione jest od typu zaburzenia.

Typ impulsywny to osoby, które nie kontrolują swojego zachowania i reagują impulsywnie oraz agresywnie na przykład na krytykę. Typ z pogranicza (borderline) to osoby, które charakteryzują się ogromną niestabilnością emocjonalną w kontaktach międzyludzkich, mają problem z określeniem swojej tożsamości, a także nie radzą sobie z silnymi emocjami, które powodują frustrację i przesadne reakcje w różnych sytuacjach oraz mogą prowadzić do myśli samobójczych.

W obu przypadkach najlepsze efekty przynosi długotrwała psychoterapia, rozpoczęta od nawiązania więzi z pacjentem i zdobyciu jego zaufania.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!