Zamknij

Masochizm psychiczny. Jak leczyć bierność i brak zaufania do świata?

Marta Wilczkowska
19.12.2020
Aktualizacja: 19.12.2020 11:23

Masochizm psychiczny to postawa cierpienia i rozpaczy. Osoba dotknięta tym zaburzeniem skarży się na swój los, jednak nie jest w stanie go odmienić, a nawet unika osób i sytuacji, które mogłyby jej pomóc wyjść z poczucia krzywdy. Jak leczyć emocjonalnego masochistę?

masochizm psychiczny
fot. Shutterstock

Masochizm psychiczny to zaburzenia osobowości objawiające się dążeniem do sytuacji, które wywołują ból i cierpienie. Masochista nie cieszy się ze swojej egzystencji, ponieważ nie potrafi. Zamiast tego wciąż pławi się w poczuciu beznadziejności. Jakie są objawy, skąd się bierze i jak wygląda leczenie emocjonalnego masochizmu?

Zobacz także: Borderline: gdy skrajne emocje biorą górę. Jak rozpoznać osobowość borderline?

Masochizm - czym jest?

Według swoje pierwszej definicji masochizm jest dewiacją seksualną. Wprowadził ją seksuolog i psychiatra Richard von Kraddt-Ebing, który zauważył, że niektórzy osiągają satysfakcję podczas seksu poprzez zadawanie cierpienia samemu sobie. W tym przypadku masochizm jest przeciwieństwem sadyzmu, który objawia się chęcią zadawania cierpienia innym, agresją i destrukcją.

Obecnie masochizm jest kojarzony nie tylko z aktem seksualnym, ale termin rozszerzono także o aspekty emocjonalne. Masochista użala się nad swoim losem, ale jest uległy i nie dąży do zmiany swojego położenia. Taką osobę cechuje bierność, poczucie beznadziei i brak zaufania do otaczającego ją świata. Jednocześnie nie rozumie ona, że ma wpływ na to, żeby zmienić swój los - jest uparta w swojej uległości.

Masochizm psychiczny - objawy

Osoba dotknięta masochizmem psychicznym może narzekać na problemy w relacjach. Dręczy innych wiecznym poczuciem pokrzywdzenia. Kiedy otoczenie próbuje jej uzmysłowić, że świat nie jest taki zły lub bagatelizuje kłopoty masochisty, ten może reagować złością i podświadomie prowokować do ataku. W ten sposób masochista udowadnia, jak beznadziejne jest jego położenie - właśnie znów doznał poczucia krzywdy i odrzucenia. Czym cechuje się masochizm psychiczny? Objawy takiej jednostki najlepiej oddają kryteria DSM II-R dotyczące masochistycznego zaburzenia osobowości.

Osoba dotknięta masochizmem psychicznym:

  • nie daje sobie pomóc, odtrąca osoby, które chcą udzielić jej wsparcia
  • zazwyczaj dokonuje wyborów, które prowadzą do porażki, mimo że widzi inne możliwości postępowania
  • prowokuje ludzi do ataku, po czym doznaje doskonale sobie znanego poczucia klęski i upokorzenia
  • nie jest w stanie znieść, uczuć zadowolenia i satysfakcji, odrzuca sytuacje, które mogłyby się z nimi wiązać
  • nie umie poradzić sobie z sukcesem, reaguje na niego poczuciem winy
  • ściąga na siebie nieszczęśliwe wypadki
  • pomaga innym, ale nie jest w stanie zaopiekować się sobą, mimo że posiada odpowiednie zasoby
  • jest ofiarna wobec osób, które tego nie oczekują, odrzucając jednocześnie ludzi, którzy się dobrze do niej odnoszą

Masochizm psychiczny - przyczyny

Jakie są przyczyny masochizmu psychicznego? Specjaliści upatrują ich w nieprawidłowym rozwoju dziecka. Rodzice masochisty psychicznego to zazwyczaj ludzie nadopiekuńczy i dominujący. Jako dziecko taka osoba była osaczona przez opiekunów, czuła, że nie może wyrazić własnego zdania.

Wszelkie próby przejawiania jakiejkolwiek niezależności były tłumione w zarodku i kończyły się poddaniem. Masochista psychiczny w przeszłości nie miał możliwości pokazywania swoich uczuć i emicji - ilekroć to zrobił, towarzyszyło mu uczucie upokorzenia.

Masochizm psychiczny - leczenie

Jak wygląda leczenie emocjonalnego masochisty? Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń osobowości najlepszą metodą będzie długoterminowa psychoterapia. Dzięki regularnym spotkaniom masochista może przeanalizować pod okiem doświadczonego specjalisty mechanizmy, które przyczyniły się do nieprawidłowego ukształtowania osobowości masochistycznej.

Masochista przyzwyczajony do udowadniania beznadziejności swojego położenia może utrudniać terapię, ponieważ ma ona na celu wyzwolenie go z poczucia krzywdy. Doświadczony terapeuta poradzi sobie jednak z taką sytuacją i pomoże pacjentowi uwolnić "zakazane" uczucia i odzyskać przyjemność z życia.

Zobacz także: Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?