Obserwuj w Google News

Tak rozpoznasz mizogina. 12 charakterystycznych zachowań nie tylko w związku

3 min. czytania
Aktualizacja 12.01.2023
12.01.2023 11:11
Zareaguj Reakcja

Mizogini, zwani też mizoginistami, czyli mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, często nawet nie zdają sobie sprawy, że maja taką osobowość. Jednak zachowania i czyny zdradzają ich mizoginizm. Jakie sygnały świadczą o tym, że mamy do czynienia z mizoginem?

Zachowania typowe dla mizogina
fot. Shutterstock

Mizoginiści (mizogini) mogą być wszędzie, choć często trudno ich zauważyć. Większość z nich (bo aż 95 proc) to mężczyźni, choć trzeba przyznać, że istnieją też na świecie mizoginistki, czyli kobiety, które nienawidzą kobiet – jest ich jednak zdecydowanie mniej, bo zaledwie 5 proc. Mizogina lub mizoginkę niełatwo jest zauważyć, nie mają przyczepionych etykietek i potrafią być naprawdę ujmujący, a nawet sprawiać wrażenie prokobiecych. Niektóre zachowania są jednak dla nich charakterystyczne.

Mizoginizm – skąd się bierze?

W większości przypadków mizogini nawet nie wiedzą, że nienawidzą kobiet. Mizoginia jest zazwyczaj nieświadomą nienawiścią, która kształtuje się u mężczyzn we wczesnym okresie życia, często w wyniku traumy związanej z kobietą, której ufali – wyjaśnia na stronach Psychology Today dr Berit Brogaard, neurolożka, filozofka i dyrektorka Laboratorium Brogaarda do Badań Wielozmysłowych na Uniwersytecie w Miami. Nadużywająca lub zaniedbująca matka, siostra, nauczycielka lub dziewczyna może zasiać ziarno mizoginii głęboko w mózgu. Gdy ziarno wykiełkuje, wpływa to na emocje i racjonalne podejmowanie decyzji. Pierwsze oznaki mizoginii są ledwo zauważalne, ale z czasem takie zaburzenie psychiczne staje się coraz bardziej widoczne.

12 sygnałów, że masz do czynienia z mizoginem

Większość mizoginistów nie przejawia wszystkich wymienionych poniżej cech czy zachowań – zdarza się to naprawdę w rzadkich przypadkach. Taka sytuacja utrudnia ich identyfikację. Ich umiejętność omamiania kobiet swoim urokiem utrudnia dostrzeżenie wczesnych sygnałów ostrzegawczych. Mizogin może się zachowywać następująco:

 1. Namierza kobietę, która staje się jego celem. Na początku mizogin jest zalotny, zabawny i charyzmatyczny, więc kobieta zwykle nie widzi zagrożenia.
 2. Z czasem mizoginista zaczyna ujawniać swoją osobowość. Jego zachowanie może się szybko zmieniać: z nieodparcie uroczego w gruboskórne, a potem z powrotem w przyjazne.
 3. Mizoginista składa obietnice kobietom i często ich nie dotrzymuje. W przypadku mężczyzn raczej nie zdarza mu się nie dotrzymywać słowa.
 4. Spóźnia się na spotkania i randki z kobietami, ale jest zwykle punktualny, gdy spotyka się z mężczyznami.
 5. Wobec kobiet ogólnie zachowuje się arogancko, zarozumiale, kontrolująco i jest skoncentrowany jedynie na sobie.
 6. Mizogin wciąż rywalizuje, zwłaszcza z kobietami. Jeśli społecznie lub zawodowo kobieta radzi sobie lepiej od niego, czuje się z tym bardzo źle. Natomiast jeśli jest tak w przypadku innego mężczyzny, może mieć mieszane uczucia, ale umie spojrzeć na sytuację obiektywnie.
 7. Zarówno w miejscu pracy, jak i w towarzystwie mizoginista nieświadomie traktuje kobiety inaczej niż mężczyzn. Koleżanki lub przyjaciółki krytykuje za zachowania, na które daje pełne przyzwolenie mężczyznom.
 8. Jest gotów (nieświadomie) użyć wszystkich swoich mocy, by kobiety poczuły się nieszczęśliwe. W związku może domagać się seksu lub go odmawiać, publicznie żartować z kobiet lub je poniżać, na polu zawodowym kraść pomysły kobiet, odmawiając im uznania, lub pożyczać od nich pieniądze i ich im nie oddawać.
 9. Mizoginista na randce traktuje zwykle kobietę w sposób odmienny, niż ona oczekuje. Jeśli jest damą w starym stylu, która lubi „dżentelmenów” przytrzymujących jej drzwi i płacących za posiłek, on potraktuje ją jak jednego ze swoich kumpli, zamówi dla siebie i pozwoli jej zapłacić za cały posiłek. Jeśli kobieta jest niezależna i lubi płacić za siebie, on zapłaci rachunek za oboje, gdy ona pójdzie do łazienki.
 10. Mizogin lubi seksualnie kontrolować kobiety. Daje z siebie niewiele lub wcale nie zwraca uwagi na ich przyjemność. Jego ulubione pozycje seksualne pozwalają mu unikać patrzenia kobiecie w oczy.
 11. Bez poczucia winy mizoginista zdradza kobiety, z którymi się spotyka lub jest w związku. Nie czuje potrzeby bycia wiernym.
 12. Mizogin często nagle znika bez zakończenia relacji. Może jednak wrócić trzy miesiące później z wyjaśnieniem, które ma ponownie przyciągnąć do niego kobietę.

Mężczyźni nienawidzące kobiet (zwykle nieświadomie) wyładowują się, źle traktując kobiety. Za każdym razem, gdy mogą poniżyć kobietę lub zranić jej uczucia, podświadomie czują się dobrze. To jest głęboko zakorzenione w ich mózgu, a złe zachowanie jest nagradzane dawką chemicznej przyjemności, czyi wyrzutem dopaminy. To sprawia, że chcą wciąż powtarzać swoje zachowania.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.