Otyłość brzuszna może prowadzić do zawału serca. Jak z nią walczyć?

23.11.2018
Aktualizacja: 14.11.2022 19:44

Otyłość brzuszna stanowi ogromne zagrożenie dla naszego organizmu. Sprawdź, jakie mogą być jej przyczyny i jakie mogą być konsekwencje otyłości brzusznej.

Otyłość brzuszna
fot. Shutterstock
  1. Otyłość brzuszna – jakie są jej przyczyny?
  2. Otyłość brzuszna – jak schudnąć z brzucha?
  3. Dieta przy otyłości brzusznej
  4. Ćwiczenia przy otyłości brzusznej
  5. Otyłość brzuszna – powikłania

Otyłość brzuszna nazywana jest także otyłością trzewną, centralną lub typu jabłko. Stanowi ona ogromne zagrożenie dla zdrowia, bo doprowadza do wielu poważnych powikłań, np. cukrzycy lub zespołu metabolicznego. W wielu przypadkach w walce z otyłością brzuszną pomoże specjalistyczna dieta i aktywność fizyczna.

Otyłość brzuszna – jakie są jej przyczyny?

Na otyłość brzuszną wywołaną naturalnymi przyczynami bardziej narażeni są mężczyźni. Wpływ na to ma struktura i rozłożenie tkanki tłuszczowej, a także hormony.

Przyczyny otyłości brzusznej to:

  • Stres

Jedną z przyczyn, która może doprowadzać do otyłości brzusznej, jest stres. W trakcie długotrwałego stresu w mózgu uwalania się neuropeptyda Y – jest to hormon, który odpowiada za gromadzenie się w komórkach tłuszczu. W połączeniu z kortyzolem doprowadza do otyłości brzusznej (nie tylko z powodu zwiększonego niż zazwyczaj apetytu).

Tkanka tłuszczowa, która znajduje się w okolicy brzucha, charakteryzuje się największą ilością receptorów, które są wrażliwe na kortyzol. Przez to otwierają one komórki tłuszczowe i jednocześnie umożliwiają gromadzenie się zapasów. Warto też dodać, że w mocno stresujących sytuacjach zmniejsza się produkcja leptyny. Ten hormon ma przeciwne działanie do neuropeptydu U, czyli daje poczucie sytości.

Należy także pamiętać, że sytuacjom stresowym towarzyszy także wzmożona produkcja noradrenaliny. To właśnie ten hormon odpowiedzialny jest za niekontrolowany apetyt na węglowodany oraz tłuszcze.

  • Stosowanie niektórych leków

Za otyłość brzuszną mogę być odpowiedzialne niektóre leki, np. sterydy, które stosowane są w leczeniu astmy oskrzelowej oraz przy chorobach reumatycznych. Stosując leki hormonalne, należy pilnować diety i zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną.

  • Menopauza

Kolejną przyczyną otyłości brzusznej u kobiet jest menopauza. W tym okresie wygasa produkcja żeńskich hormonów, a zwiększa wydzielanie męskich hormonów. W efekcie dochodzi do zmian w rozkładzie tkanki tłuszczowej.

  • Zaburzenia hormonalne

Jedną z przyczyn otyłości brzusznej u kobiet są także zaburzenia hormonalne. Za właściwą dystrybucję tkanki tłuszczowej odpowiadają hormony płciowe. Gdy zostanie zachwiana ich równowaga, dochodzi do odkładania się tłuszczu na brzuchu. Na równowagę hormonalną wpływ mogą mieć tabletki antykoncepcyjne.

Otyłość brzuszna – jak schudnąć z brzucha?

Wiele osób z otyłością brzuszną zastanawia się, jak szybko schudnąć z brzucha. Aby wygrać z tą dolegliwością, konieczna jest zmiana trybu życia – należy zdrowo się odżywać i ćwiczyć.

Dieta przy otyłości brzusznej

Jeden z pierwszych kroków w walce z otyłością jest dieta odchudzająca i zmiana sposobu odżywania się. Należy spożywać surowe warzywa oraz owoce, chude mięso, pełnoziarniste pieczywo i produkty bogate w błonnik pokarmowy. Należy zrezygnować z przetworzonych produktów, słodyczy, napojów słodkich i gazowanych, a także z przekąsek typu fast food i tłuszczów zwierzęcych.

Ćwiczenia przy otyłości brzusznej

Przy walce z otyłością konieczny jest także wysiłek fizyczny. Zaleca się regularnie wykonywać ćwiczenia odchudzające lub wykonywać treningi aerobowe, które pomogą utrzymać prawidłową masę ciała, wzmocnią mięśnie i poprawią kondycję.

Ćwiczenia aerobowe to także:

Otyłość brzuszna – powikłania

Otyłość brzuszna stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Tkanka tłuszczowa odkłada się bardzo blisko narządów wewnętrznych. Otyłość brzuszna może doprowadzić do:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.