,

Grozi nam epidemia otyłości. "Choroba dotknie połowę światowej populacji"

08.03.2023 13:16

World Obesity Federation alarmuje, że do 2035 roku z otyłością lub nadwagą może zmagać się połowa wszystkich ludzi na świecie. Organizacja ostrzega, że chorobą zagrożone są głównie dzieci. Ilość otyłych chłopców, zdaniem ekspertów wzrośnie o 100%, a dziewcząt o 125%.

Osoba z otyłością
fot. Shutterstock

Światowa Federacja ds. Otyłości (World Obesity Federation) ostrzega, że do 2035 roku ponad połowa światowej populacji zostanie sklasyfikowana jako otyła lub z nadwagą, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania. Według raportu World Obesity Federation choroba otyłościowa dotknie ponad cztery miliardy ludzi, przy czym wskaźniki rosną najszybciej wśród dzieci.

Otyłość dziecięca może wzrosnąć ponad dwukrotnie do 2035 roku (w stosunku do poziomu z 2020 roku). Przewiduje się, że wskaźniki podwoją się wśród chłopców do 208 milionów (wzrost o 100%) i ponad dwukrotnie wśród dziewcząt do 175 milionów (wzrost o 125%).

Z raportu wynika, że do 2035 roku koszt leczenia otyłości będzie wynosił ponad 4 biliony dolarów rocznie. Najbardziej dotknięte chorobą otyłościową będą kraje rozwijające się o niskich lub średnich dochodach w Afryce i Azji. Powody otyłości obejmują tendencje w preferencjach żywieniowych w kierunku bardziej przetworzonej żywności, siedzący tryb życia, słabsze polityki kontroli dostaw żywności i marketingu oraz mniej sprawne usługi opieki zdrowotnej pomagające w kontrolowaniu wagi i edukacji zdrowotnej.

Prezes federacji, prof. Louise Baur, określiła wyniki raportu jako wyraźne ostrzeżenie. Powiedziała, że trend wzrostowy jest "szczególnie niepokojący", i dodała, że "rządy i decydenci na całym świecie muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć przenoszenia kosztów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych na młodsze pokolenie" poprzez ocenę "systemów i czynników źródłowych", które przyczyniają się do otyłości.

Eksperci uważają, że wzrost wskaźników otyłości będzie miał znaczący wpływ na światową gospodarkę, ale uznanie ekonomicznego wpływu otyłości "w żaden sposób nie jest odzwierciedleniem winy osób żyjących z otyłością".

W raporcie wykorzystano wskaźnik masy ciała (BMI) do dokonywania ocen i prognoz.

Otyłość to choroba, która prowadzi do groźnych powikłań

Choroba otyłościowa grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Może przyczynić się do blisko 200 jednostek chorobowych, w tym do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, zaburzenia krążenia, choroby stawów.

Otyłość jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (zawał i udar), które są główną przyczyną śmierci ludzi w Polsce. Choroba otyłościowa prowadzi też do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i zwiększa ryzyko niektórych nowotworów, w tym endometrium, piersi, jajników, prostaty, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek i jelita grubego. Ryzyko tych chorób wzrasta wraz ze wzrostem BMI.

Otyłość u dzieci wiąże się z ryzykiem otyłości w wieku dorosłym, przedwczesną śmierć i niepełnosprawnością. Dodatkowo otyłe dzieci mogą doświadczać trudności w oddychaniu, zwiększonego ryzyka złamań, nadciśnienia tętniczego, występowania wczesnych markerów chorób sercowo-naczyniowych, insulinooporności. U dzieci z nadwagą i otyłością występuje też większe ryzyko depresji i ogólnego złego samopoczucia.

Logo radiozet Dzieje się