Zamknij

Nie jedzą, by móc pić alkohol. Czym jest alkoholoreksja?

18.03.2021
Aktualizacja: 18.03.2021 12:43

Rezygnują z jedzenia, by móc pić alkohol i nie przytyć. Alkoholoreksja to bardzo niebezpieczne zjawisko wśród młodych osób, co ciekawe o wiele częściej występujące wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Czym jest alkoholoreksja?
fot. Shutterstock

Alkoholoreksja (z ang. drunkorexis) to modne zjawisko zwłaszcza wśród młodych dziewczyn, które chcąc uniknąć tycia spowodowanego piciem alkoholu (jest on wysokokaloryczny), rezygnują z jedzenia posiłków. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które może prowadzić do ciężkiej hipoglikemii, do uszkodzenia wątroby, która będzie mieć trudności z odtruwaniem wypitego alkoholu. W skrajnych przypadkach takie zachowanie może prowadzić nawet do śmierci. Zjawisko to jest formą zaburzenia odżywiania.

Alkoholoreksja – jakie są jej przyczyny?

Profesor Victoria Osborne z Uniwersytetu Stanu Missouri (Stany Zjednoczone) postanowiła przyjrzeć się zjawisku alkoholoreksji w środowisku studentów. Okazało się, że aż 16 proc. badanych studentów ogranicza kaloryczność posiłków, aby móc pić alkohol i nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Przy czym do alkoholoreksji przyznawało się trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Najczęstsze powody popadania w alkoholoreksję to:

 • strach przed utyciem,
 • możliwość szybszego upicia się,
 • oszczędzanie na jedzeniu, aby móc kupić alkohol.

Według profesor Osborne alkoholoreksja może mieć poważne konsekwencje. Prowadzi do m.in. zaburzeń odżywiania oraz do szybszego uzależnienia od alkoholu.

Alkohol, śmiertelny wróg wątroby

Stan upicia alkoholowego to sytuacja zaostrzona, po której wątroba może szybko wrócić do zdrowia, dzięki swoim umiejętnościom regeneracji. Muszą być jednak spełnione dwa warunki:

 • taka sytuacja nie może powtarzać się zbyt często (wątroba musi mieć czas, by odpocząć i nabrać sił),
 • nie możemy pić na umór (tzw. binge drinking), czyli dużo i w bardzo krótkim czasie, np. 50 gramów alkoholu w ciągu godziny.

Kiedy komórki wątroby przechwytują alkohol, poddają go dwóm następującym po sobie procesom, aby wyeliminować go z organizmu. W pierwszym procesie enzymy wątroby przekształcają alkohol w niebezpieczny dla organizmu, toksyczny aldehyd. Na szczęście jest on natychmiast przechwytywany przez inny enzym, który przekształca go w nieszkodliwy produkt pochodny: kwas octowy, który może zostać oczyszczony przez wątrobę... pod warunkiem, że jest on w umiarkowanych ilościach. W przeciwnym razie może dojść do nagromadzenia się aldehydu, który niszczy komórki wątroby i sprawia, że działają one mniej sprawnie. Nadmiar alkoholu, którego wątroba nie może przetworzyć, przedostaje się do krwi. Poza tym wątroba przestaje wypełniać inne swoje funkcje – przestaje produkować cukier, który za pośrednictwem krwi przedostaje się do organizmu, odżywiając go, i dochodzi wtedy do ciężkiej hipoglikemii, która w niektórych przypadkach bywa śmiertelna.

Jedzenie, najlepiej tłuste, spowalnia wchłanianie alkoholu i tym samym wspomaga wątrobę w odtruwaniu organizmu.

Alkoholoreksja – jakie mogą być konsekwencje?

Niedostarczenie organizmowi potrzebnych składników odżywczych, a dodatkowo zatruwanie go alkoholem może mieć wiele negatywnych konsekwencji, m.in.:

 1. Może prowadzić do śpiączki etylowej (to efekt zbyt dużej ilości alkoholu we krwi).
 2. Może prowadzić do stłuszczenia i zapalania wątroby.
 3. Może prowadzić do niedoborów w organizmie, które mogą objawiać się utratą włosów, brakiem miesiączki, osłabieniem mięśni, trudnościami z zasypianiem (alkohol wypłukuje ważne dla zdrowia witaminy i minerały, które w przypadku alkoholoreksji nie zostają organizmowi dostarczone wraz z pokarmem).
 4. Może powodować odwodnienie organizmu.
 5. Może powodować krótko- i długotrwałe problemy kognitywne, takie jak trudności w koncentracji, nauce i podejmowaniu decyzji.
 6. Osoby źle się odżywiające i biorące udział w pijatykach są również bardziej narażone na przemoc, ryzykowne zachowania seksualne, a także szybciej się uzależniają od alkoholu.

Oczywiście ta lista mogłaby być znacznie dłuższa.

Źródło: "Nie wątp w wątrobę, a jej ukryte moce dodadzą ci lat życia w zdrowiu", prof. Gabriel Prelemuter, Wydawnictwo Amber 2019/ sciencedaily.com

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.