Obserwuj w Google News

Alkoreksja (objawy): gdy alkohol staje się ważniejszy od jedzenia

Anonymous User
3 min. czytania
Aktualizacja 14.10.2021
17.08.2021 08:43
Zareaguj Reakcja

Alkoreksja, inaczej drunkoreksja, to zaburzenie, które dotyka coraz więcej kobiet. Na czym polega i kto jest najbardziej narażony? Po czym poznać, że mamy do czynienia z alkoreksją?

Alkoreksja - niebezpieczny trend wśród młodych kobiet
fot. Shutterstock
 1. Alkoreksja - kogo dotyczy? Przyczyny
 2. Alkoreksja - wypowiedź eksperta
 3. Alkoreksja - kiedy reagować? Niepokojące objawy
 4. Alkoreksja - konsekwencje
 5. Alkoreksja - leczenie

Alkoreksja to zaburzenie odżywiania, które łączy w sobie dwie choroby- alkoholizm i anoreksję. Polega na codziennym obliczaniu kalorii w taki sposób, aby wystarczyło „miejsca” na alkohol. Osoba cierpiąca na alkoreksję dba o to, aby spożywać jak najmniej posiłków, traktując alkohol jak jeden z nich. W skrajnych przypadkach (na przykład przed ważnym wyjściem czy imprezą ze znajomymi) zdarza się, że chory całkowicie odmawia posiłków, pijąc alkohol na pusty żołądek.

Alkoreksja - kogo dotyczy? Przyczyny

Alkoreksja dotyka zazwyczaj młode kobiety w wieku 16-24 lat. Ogromny wpływ na ryzyko wystąpienia choroby mają czynniki sytuacyjne i osobowościowe. Alkoreksja rozwija się głównie wśród młodych, studiujących kobiet, które aktywnie uczestniczą w życiu towarzyskim i zależy im na dążeniu do perfekcji w kwestii wyglądu. Szczególnie narażone są osoby z predyspozycjami do zaburzeń odżywiania oraz alkoholizmu. Nierzadko chorzy zmagają się również z innymi problemami na tle psychicznym. Alkoreksja to zaburzenie, które może pozostawać niezdiagnozowane przez wiele miesięcy — na początku chory kontroluje spożywanie alkoholu, dlatego rozwój choroby często jest niewidoczny dla otoczenia.

Alkoreksja - wypowiedź eksperta

Według Alberta Espelta szefa departamentu zdrowia publicznego z uniwersytetu w Vic najlepszym sposobem, aby zatrzymać niebezpieczny trend, jest wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu.
"Ta patologia występuje u osób, które już mają jakieś inne zaburzenia psychiczne i zazwyczaj towarzyszy anoreksji" - powiedział Espelt w wywiadzie dla agencji EFE w czwartek. "Pandemia ma wpływ na rozwój różnych zaburzeń psychicznych, takich jak anoreksja" - podkreślił.

Według eksperta na początku pandemii spożycie alkoholu zmniejszyło się, ale teraz obserwuje się zmianę modelu zachowania w dużych miastach, jak Barcelona. "Przed Covid-19 w Barcelonie nie było tzw. botellones, picia alkoholu przez młodych ludzi na skwerach i na placach, ale ta sytuacja zmieniła się wraz z rozwojem pandemii" - zaznaczył.

"Nie tyle zmienia się ilość spożywanego przez młodych ludzi alkoholu, ile sposób jego spożycia-duże ilości w krótkim czasie, co doprowadza do upijania się, wypadków samochodowych i bójek" – powiedział.

Alkoreksja - kiedy reagować? Niepokojące objawy

Mimo że choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, po jakimś czasie pojawiają się symptomy, które nasilają się wraz z rozwojem zaburzenia. Pierwsze objawy to dokładne wyliczanie ilości spożywanych posiłków i alkoholu. Chory robi to w tajemnicy przed innymi. Po pewnym czasie zaczyna jednak tracić kontrolę nad sytuacją. Coraz częściej zdarza mu się upijać. Pojawiają się również inne dolegliwości, między innymi:

Alkoreksja - konsekwencje

Alkoreksja najczęściej prowadzi do rozwoju alkoholizmu, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Długotrwałe ograniczanie spożywanych posiłków, a przy tym regularne picie alkoholu szybko prowadzi do wielu niedoborów. W organizmie zaczyna brakować ważnych minerałów i witamin, co jest bezpośrednią przyczyną wielu chorób.
Możliwe problemy wywołane przez alkoreksję to między innymi:

 • uszkodzenie wątroby
 • choroby trzustki
 • odwodnienie
 • niedożywienie
 • zachwianie równowagi hormonalnej
 • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego
 • ostopenia (obniżenie poziomu gęstości kości)

Alkoreksja - leczenie

W leczeniu alkoreksji najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie psychoterapii, która pomoże zniwelować największy problem chorego. Alkorektyk powinien pozostawać pod stałą opieką psychiatry, nawet po wyleczeniu choroby, ponieważ zaburzenie może nawracać. Konieczne jest przeprowadzenie odwyku alkoholowego i sukcesywne wdrażanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Leczenie alkoreksji to długotrwały proces, który może trwać wiele miesięcy, a nawet lat.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Grażyna Opińska, dietetycy.org