Zamknij

Wszystko, co dzieje się w organizmie, ma związek z psychiką. Wypowiedź eksperta

08.12.2022 13:00

Długotrwały stres wpływa na wszystkie procesy w organizmie. Kryzys, który nas dotyka, może być pierwszym krokiem do rozwoju poważnych chorób. Co dzieje się z ciałem, gdy choruje dusza?

Kosmetologia psychiatryczna: na czym polega? Wypowiedź eksperta
fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie psychiczne jako dobrostan na poziomie emocjonalnym i behawioralnym, dzięki któremu człowiek realizuje swoje potrzeby oraz jest zdolny do rozwoju i uczestniczenia w życiu społecznym. Niestety, osiągnięcie pełni zdrowia psychicznego jest dla współczesnego człowieka coraz trudniejsze. Mamy coraz więcej problemów, a przyszłość wielu z nas stoi pod znakiem zapytania. Ogromnym źródłem stresu była pandemia, a teraz wojna w Ukrainie. Polakom sen z powiek spędzają też finanse i problemy związane z rosnącą inflacją. Eksperci ostrzegają, że w przyszłości depresja może być najpoważniejszym problemem społecznym. Już  teraz z depresją zmaga się ok. 10 procent Polaków, w tym nastolatków.

– Szybciej, mocniej, intensywniej – to hasło każe nam uczestniczyć w pogoni za wyidealizowanym szczęściem i maksymalizacją wrażeń. Kiedy presja jest zbyt duża, pojawiają się zaburzenia psychiczne, będące doświadczeniem już ponad 25 proc. Polaków. Skala problemu wymaga zaangażowania lekarzy pierwszego kontaktu w pomoc pacjentom w kryzysie – przekonywał twórca idei kosmetologii psychiatrycznej, prof. Marek Krzystanek,  podczas konferencji zorganizowanej przez Polfa Tarchomin S.A.

Kosmetologia psychiatryczna: na czym polega?

Zdaniem prof. Marka Krzystanka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, psychiatry i twórcy terminu „kosmetologia psychiatryczna”, pojęcie zdrowia psychicznego odnosi się zarówno do funkcjonowania mózgu, jak i do pojęcia zdrowia i życia w ogóle, gdyż narządy człowieka nie istnieją samoistnie, tylko współgrają ze sobą w symfonii funkcji życiowych organizmu.

– Zadaniem medycyny, nie tylko psychiatrii, powinno być zobaczenie człowieka jako całości. W mojej specjalizacji ważne jest pamiętanie o podstawowej funkcji układu nerwowego – adaptowania się do środowiska. To właśnie psychiatria, a nie interna, jest królową medycyny, gdyż źródło naszych chorób czy dolegliwości leży w trudnościach z dostosowaniem się do otoczenia, w którym żyjemy” – przekonywał profesor podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP.

Jak organizm reaguje na stres?

Silne, negatywne emocje, które towarzyszą nam zbyt często, wpływają na całe ciało. Prof. Marek Krzystanek przypomniał, co dzieje się w organizmie w reakcji na streS.To m.in. wydzielanie się kortyzolu i adrenaliny – hormonów, które sprawiają, że mobilizujemy się do walki z zagrożeniem. Jednak, o ile te reakcje ratują w razie konieczności odparcia ataku, to w stresie przewlekłym zmieniają funkcjonowanie wszystkich układów i mogą prowadzić do rozwoju chorób somatycznych – układu krążenia, autoimmunologicznych, otyłości itd.

Jak się przed tym chronić? Chociaż całkowite unikanie stresu może być bardzo trudne, warto nauczyć się zachowań, dzięki którym złagodzimy jego skutki.

– Starajmy się nie wpuszczać do siebie nadmiernej ilości stresorów – w zamian koncentrujmy się na tym, na co mamy wpływ: higienicznym stylu życia, dbaniu o mózg, o harmonię ciała i umysłu. To właśnie idea przewodnia kosmetologii psychiatrycznej: unikanie sytuacji, w których wystawiamy swój układ nerwowy na nadmierną presję i stałe działanie na najwyższych obrotach – podkreślał prof. Krzystanek.

W ostatnim czasie obserwuje się skokowy wzrost zainteresowania psychoterapią i uznanie jej za realną, ważną oraz uzasadnioną potrzebę. To ogromna zmiana w stosunku do tego, co było wcześniej, gdy psychoterapia uznawana była za luksus albo fanaberię, a jej popularność ograniczała się do wielkich miast. Poza tym, jeśli zwracano się do terapeutów, to albo z ciężkimi przypadkami chorób psychicznych, albo w ukryciu. Obecnie jako społeczeństwo zaczynamy doceniać terapię i rozumieć znaczenie zdrowia psychicznego.