Oceń
W artykule "Stress and the gut: pathophysiology, clinical consequences, diagnostic approach and treatment options", który opublikowano na łamach "Journal of Physiology and Pharmacology" autorzy przedstawili w obszerny sposób ustalenia dotyczące mechanizmów, za pomocą których stres wpływa na czynność górnego oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Zdaniem autorów stres wykazuje zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki dla funkcji przewodu pokarmowego. Narażenie na stres powoduje zmiany w interakcjach mózg-jelita, ostatecznie prowadząc do rozwoju szerokiej gamy zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym nieswoistego zapalenia jelit (IBD), zespołu jelita drażliwego (IBS) i innych czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Choroby i reakcje niepożądane związane z antygenami pokarmowymi to również wrzody trawienne i choroba refluksowa przełyku (GERD).
Główne skutki stresu dla układu pokarmowego. 4 znaki ostrzegawcze
Główne skutki stresu dla fizjologii jelit i całego układu pokarmowego obejmują zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, zmiany w wydzielaniu żołądkowo-jelitowym, wzrost przepuszczalności jelit, negatywny wpływ na zdolności regeneracyjne błony śluzowej przewodu pokarmowego i ukrwienie błony śluzowej oraz negatywny wpływ na mikroflorę jelitową. Objawy gastryczne, które mogą wskazywać na przewlekły stres to przede wszystkim:
WZDĘCIA: gdy układ nerwowy jest aktywowany w czasie stresu, przepływ krwi jest kierowany z dala od układu pokarmowego. Może to skutkować większą ilością niestrawionych pokarmów w jelitach i wolniejszym transportem jelitowym, co może powodować stan zapalny i stać się źródłem pożywienia dla mniej pożądanych bakterii jelitowych, które generują gazy i wywołują wzdęcia.
ZGAGA: to objaw przewlekłego stresu, który wyzwala dodatkowy stres i jest źródłem ogromnego dyskomfortu. Stres jest częstą przyczyną nadkwasoty żołądka, a zgaga jest główną przyczyną tej przypadłości. Pod wpływem stresu ściany żołądka wydzielają więcej histaminy i gastryny, wydziela się więcej kwasu solnego, a więc istnieje większe prawdopodobieństwo zgagi, a także refluksu.
ZAPARCIA I BIEGUNKI: przewlekły stres zmienia motorykę jelit. Może zmieniać mikroflorę jelitową, przyczyniać się do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego i wywoływać biegunki, tego typu objawy są często nazywane biegunką ze stresu. Niektórzy ludzie z powodu stresu odczuwają pewnego rodzaju blokadę i długo nie mogą się wypróżnić. Jest to spowodowane spowolnieniem pasażu jelitowego. Zmiana rytmu wypróżnień jest jednym z głównych objawów stresu.
PRZYBIERANIE NA WADZE: Istnieje coraz więcej dowodów na to, że stres i wzrost poziomu kortyzolu (hormonu stresu), odgrywają rolę w rozwoju otyłości. Kortyzol powoduje redystrybucję komórek tłuszczowych w okolicy brzucha, jednocześnie zwiększając apetyt, szczególnie w przypadku "jedzenia na pocieszenie". Gdy jesteś zestresowany, możesz jeść więcej, zwłaszcza pokarmy poprawiające samopoczucie, które często są niezdrowe. Stres wpływa też negatywnie na sen, a badania sugerują, że osoby, które cierpią na deficyt snu, są bardziej narażone na nadwagę lub otyłość.
Stres a żołądek i jelita. Co robić?
Leczenie objawów gastrycznych (żołądkowo-jelitowych) wywoływanych przez stres opiera się na podejściu wieloczynnikowym i obejmuje farmakoterapię ukierunkowaną na dominujący objaw, leczenie behawioralne i psychologiczne, zmianę diety i stylu życia, edukację, a czasami także wsparcie psychiatryczne. Podczas oceny stanu wywołanego stresem w górnym i dolnym odcinku przewodu pokarmowego, wykonuje się badania diagnostyczne, w tym badania krwi i gastro- oraz kolonoskopię w celu wykluczenia nowotworów, GERD i choroby wrzodowej.
Źródło: Stress and the gut: pathophysiology, clinical consequences, diagnostic approach and treatment options - Peter C Konturek 1, T Brzozowski, S J Konturek. Journal of Physiology and Pharmacology. PMID: 22314561.
Oceń artykuł