,

Kupujesz bilety na koncert? Wybierz miejsca po prawej

31.05.2023
Aktualizacja: 31.05.2023 10:50

To, z której strony dochodzi dźwięk, ma wpływ na to, jak go postrzegamy - donoszą szwajcarscy naukowcy. I podpowiadają, jak zmaksymalizować efekt miłych doznań słuchowych.

Koncert
fot. Shutterstock

Dźwięki, które się do nas zbliżają, zazwyczaj postrzegamy jako mniej miłe dla ucha, niż te, które się od nas oddalają. Zwłaszcza jeśli dobiegają z tyłu. Ma to swoje ewolucyjne uzasadnienie - drapieżnik przeważnie skradał się z tyłu. Neuronaukowcy ze Szwajcarii odkryli, że znaczenie ma również to, z której strony - prawej czy lewej - dobiega dźwięk.

Które miejsca najlepsze na koncert?

Zespół badaczy z Politechniki Federalnej w Lozannie, pod wodzą dr Sandry da Costy, przebadał funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI) 13 ochotników - kobiety i mężczyzn po dwudziestce, praworęcznych, bez wykształcenia muzycznego - pod kątem reakcji mózgu na dźwięki dochodzące z przodu, z prawej i lewej strony.

Naukowcy porównali reakcje mózgu w sześciu kategoriach dźwięków:

  1. Pozytywne odgłosy ludzkie (dźwięki erotyczne).
  2. Neutralne odgłosy ludzkie (stonowana rozmowa).
  3. Negatywne wokalizacje (bezsensowne samogłoski i krzyk).
  4. Pozytywne niewokalizacje (oklaski).
  5. Neutralne niewokalizacje (wiatr).
  6. Negatywne niewokalizacje (tykająca bomba).

Wyniki pokazały, że obszary mózgu odpowiedzialne za wczesne przetwarzanie dźwięku w obu półkulach stały się maksymalnie aktywne podczas słuchania pozytywnych wokalizacji dochodzących z lewej strony, a znacznie mniej podczas słuchania pozytywnych wokalizacji dochodzących z przodu lub z prawej strony, neutralnych lub negatywnych wokalizacji lub niewokalizacji.

"Ludzkie odgłosy, które wywołują pozytywne doznania emocjonalne, powodują silną aktywność w korze słuchowej mózgu, gdy pochodzą z lewej strony słuchacza. Nie dzieje się tak, gdy dochodzą z przodu lub z prawej strony” - zaznaczyła dr Sandra da Costa.

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego sprawniej wyłapujemy miłe dźwięki płynące z lewej strony, ale mając tę wiedzę, możemy odpowiednio planować zakupy biletów na koncerty i inne wydarzenia artystyczne.

Źródło: "Emotional sounds in space: asymmetrical representation within early-stage auditory areas" Sandra da Costa i in., Frontiers in Neuroscience 2023

logo Tu się dzieje