Oceń
- Tworzysz stresujące sytuacje
- Potrzebujesz adrenaliny
- Rezygnujesz z odpoczynku
- Niezdrowo się odżywiasz
- Otaczasz ludźmi, którzy lubią, gdy się stresujesz
- Nie próbujesz “oswoić” danej sytuacji
Stres to wróg naszego zdrowia. Wyniszcza organizm od środka, odbiera energię i motywację, utrudnia zasypianie, osłabia odporność… Wreszcie: prowadzi do poważnych chorób, których moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy umiejętnie walczyli ze stresorami. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe: nie możemy zmienić wszystkich życiowych okoliczności. Ale pewne nawyki, choć nieświadome, każdego dnia sprzyjają zachwianiu równowagi psychicznej.
Tworzysz stresujące sytuacje
Zdarza się, że to sami prowokujemy wydarzenia, które wywołują w nas stres, chociaż nie musimy. Czasem jest to spowodowane nadmierną ambicją (np. w pracy, gdy bierzemy na siebie coraz więcej zadań), czasami uczuciem, że “tak wypada” - wtedy, gdy spotykamy się z ludźmi, których tak naprawdę nie lubimy i musimy udawać przy nich kogoś, kim nie jesteśmy. Zastanów się, co w danej sytuacji jest dla Ciebie najzdrowsze i postępuj w zgodzie ze sobą. W wielu sytuacjach, za które płacisz olbrzymim stresem, Twoje starania nie są doceniane przez otoczenie.
Potrzebujesz adrenaliny
Niektórych stresujących sytuacji moglibyśmy uniknąć, gdyby nie zapalczywość i pośpiech w kontaktach z innymi. Zdarza się, że kłócimy się z bliskimi, a po upływie kilku godzin nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie “o co poszło”. Staraj się ograniczać tego typu sytuacje, zanim wybuchniesz policz do 10. i zastanów się, czy warto… w wielu przypadkach lepiej iść na spacer i przeczekać :-).
Rezygnujesz z odpoczynku
Każdy człowiek potrzebuje odpowiedniej ilości snu i odpoczynku: bez tego organizm nie działa prawidłowo, co dotyczy też układu nerwowego. Im bardziej jesteś niewyspany, tym silniej reagujesz na stresujące czy trudne sytuacje. Sen i relaks pomagają rozjaśnić umysł; sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni na czynniki zewnętrzne. Pamiętaj: żeby odpocząć, nie musisz leżeć na kanapie. Aktywność fizyczna też doskonale regeneruje: wystarczy nawet dłuższy spacer.
Niezdrowo się odżywiasz
Jeśli chcesz złagodzić objawy długotrwałego stresu, wybieraj produkty zawierające, wit. C,A, E, flawonoid (papryka, pomidory, jabłka, jagody, czarna porzeczka, cytrusy). Włącz również o produkty, które zawierają omega-3, które regenerują mózg. Składniki, z których lepiej zrezygnować, to m.in. żywność wysoko przetworzona, smażone potrawy, napoje gazowane i alkohol.
Otaczasz ludźmi, którzy lubią, gdy się stresujesz
Brzmi znajomo? Jeżeli czujesz, że Twoje środowisko jest dla Ciebie toksyczne, zastanów się, co możesz w nim zmienić. Chociaż taka zmiana może być bardzo trudna, warto się na nią odważyć. Jeśli codziennie po pracy płaczesz w poduszkę, a w niedzielę czujesz ból brzucha na myśl o rozmowie z szefem, to najwyższa pora, by coś zmienić. To samo dotyczy związku: nawet bardzo bolesne rozstanie jest lepsze, niż związek, w którym zatracamy samych siebie.
Przypomnij sobie, z jakimi ludźmi czujesz się najlepiej. Być może, zamiast pielęgnować toksyczne relacje, lepiej odezwać się do dawno niewidzianej przyjaciółki? Spędzaj jak najwięcej czasu z pozytywnymi ludźmi, którzy dodają coś ważnego i wartościowego do Twojej codzienności.
Nie próbujesz “oswoić” danej sytuacji
W niektórych sytuacjach nie warto dalej walczyć: pewnych rzeczy nigdy nie zmienisz. Choć to niezwykle trudne, zaakceptuj niektóre stresory: staraj się ich unikać, ale przestań marnować na nie całą swoją życiową energię. Nie awanturuj się o rzeczy, na które i tak nie masz wpływu. Jeżeli nie możesz zerwać kontaktu z toksyczną osobą, zastanów się, w jaki sposób możesz złagodzić stres, który wiąże się z tą relacją. Każdemu z nas pomoże co innego.
Źródło: Kendler KS, Gardner CO. Dependent stressful life events and prior depressive episodes in the prediction of major depression: the problem of causal inference in psychiatric epidemiology. Arch Gen Psychiatry. 2010 Nov;67(11):1120-7. doi: 10.1001/archgenpsychiatry.2010.136. PMID: 21041613; PMCID: PMC3081880; How leisure activities are the ticket to less stress and better health, uwm.edu
Oceń artykuł